Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

największa farma wiatrowa w polsce

  • Budowa największej morskiej farmy wiatrowej w kraju ma zapewnić 10 tys. miejsc pracy. 
  • Projekty Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III mają dostarczać energię do 4 mln gospodarstw domowych. 
  • Gdzie znajduje się obecnie największa farma wiatrowa w Polsce? 

 

Projekt energetyczny z potencjałem dla rynku pracy 

Polenergia wraz z producentem energii Equinor wydali oświadczenie w sprawie projektu "Bałtyk I". Mowa o morskiej farmie wiatrowej, która ma być największym tego typu projektem na Morzu Bałtyckim. W komunikacie przekazano, że podmioty złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej. 

Farma ma być kluczowym ogniwem drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Ta jest przygotowana do udziału w aukcji w 2025 r. Zgodnie z szacunkami, ma zapewniać moc maksymalną na poziomie 1560 MW. Według zapowiedzi ma znajdować się ok. 80 km od linii brzegowej. Energia ma popłynąć kablami na ląd do stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. 

"Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej. Do tej pory, Bałtyk I uzyskał pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego" - przekazano w komunikacie. 

Reklama

 

Zobacz również: Mocny spadek notowań spółek energetycznych! Kontrowersyjna decyzja rządu

 

Prace budowlane mają rozpocząć się w bazie serwisowej w Łebie. W nadmorskiej miejscowości mają koncentrować się działania naprawcze oraz logistyczne związane z konserwacją turbin przez 30 lat ich eksploatacji. Pracę ma tam znaleźć ok. 100 osób, natomiast wszystkie trzy projekty wygenerują nawet 10 000 miejsc pracy.

 

Zobacz również: Gigantyczna strata polskiej spółki energetycznej – zobacz jak reaguje kurs na GPW

 

Potencjał energetyczny projektów 

Reklama

Trzy projekty: Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III mają zapewniać łącznie do 3 GW, dostarczając energię do 4 mln gospodarstw domowych w kraju. Dla wszystkich farm przewidziano wyjście na ląd, które wykorzystuje technologię bezwykopową. W oświadczeniu zaznaczono, że projekt "Bałtyk I" uzyskał pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej oraz umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.

"Realizacja morskich farm wiatrowych Bałtyk ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce. Bliskość kabli wyprowadzających moc ze wszystkich trzech realizowanych przez nas projektów znacznie skróci proces inwestycyjny, ułatwi go i obniży koszty. Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych praktyk wypracowanych przy projektowaniu i budowie naszych bardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III. Dotyczy to nie tylko synergii w obszarze wyprowadzenia kabli, ale także budowanego łańcucha dostaw, pozyskiwania i szkolenia przyszłej kadry czy bardzo ważnych dla nas relacji z mieszkańcami i lokalną administracją. Ciągłość inwestycyjna pozwoli płynnie przejść pomiędzy dwoma fazami rozwoju morskiej energetyki w naszym kraju" - skomentował Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia. 

 

Zobacz również: W tych branżach będą zatrudniać! Mamy prognozy dla rynku pracy na nowy kwartał

 

Najbardziej zaawansowane projekty, a więc Bałtyk II i Bałtyk III mają zostać uruchomione w 2027 r. 

Reklama

Warto przypomnieć, że wiatr stanowi 2. zieloną siłę energetyczną w kraju (zaraz za fotowoltaiką). Na koniec stycznia br. moc zainstalowana farm wiatrowych wyniosła 9,4 GW. Największą farmą wiatrową (według mocy) jest obecnie FW Potęgowo (219 MW), oddana do użytku w grudniu 2020 r., która znajduje się w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. To łącznie 81 turbin, które dysponują mocami 2,5 MW oraz 2,75 MW. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z największa farma wiatrowa w polsce