Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

najniższa krajowa na godzinę

Dynamiczne odbicie gospodarki w 2021 roku… Według wstępnych danych GUS polska gospodarka urosła w 2021 roku o 5,7%. Odbicie gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią było więc wyraźnie silniejsze niż pierwotne oczekiwania i w całym 2021 poziom PKB był w cenach stałych o ok. 3% wyższy niż w 2019 roku. Na podstawie dostępnych danych szacujemy, iż w samym 4Q ub. roku wzrost PKB wyniósł ok. 6,7-6,8% r/r, co oznacza przyspieszenie względem wzrostu o 5,3% r/r w 3Q 2021.

Wyższa roczna dynamika niż we wcześniejszym kwartale

to jednak w głównej mierze efekt niskiej bazy odniesienia, ponieważ w ostatnich miesiącach 2020 roku aktywność ekonomiczna była obniżona ze względu na zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych. Według naszych szacunków w samym 4Q ub. roku gospodarka urosła o niespełna 1% kw/kw (dane odsezonowane) wobec 2,3% kw/kw w 3Q, co wskazuje na stopniowe wyhamowywanie aktywności ekonomicznej i wpisuje się w scenariusz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Od strony popytowej największą kontrybucję miała konsumpcja prywatna, która w całym roku urosła o 6,2% wobec spadku o 2,9% w roku 2020. Dynamiczny wzrost konsumpcji wspierał poprawiający się rynek pracy i lepsza sytuacja dochodowa gospodarstw domowych, realizacja odłożonego popytu, finansowana z zakumulowanych w czasie lockdownów nadwyżkowych oszczędności.

W samym 4Q 2021 dynamika konsumpcji wyniosła natomiast ok. 7,2% r/r wobec 4,7% w 3Q 2021, choć dynamika kw/kw była ujemna i wyniosła według naszych szacunków ok. 0,7% kw/kw. Wysoka inflacja oraz spadek siły nabywczej dochodów rozporządzalnych ograniczają konsumpcję, choć wynik czwartego kwartału może być także pod wpływem nasilenia pandemii. Wyraźnie wzrosły też inwestycje, które w całym 2021 roku były o 8,0% wyższe niż w roku 2020. W samym 4Q natomiast według naszych szacunków ich dynamika przyspieszyła o ok. 11,5% r/r. Wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych, szczególnie firm produkujących dobra konsumpcyjne trwałego użytku, rozbudowa i optymalizacja procesów logistycznych, a jednocześnie rekordowo dobre wyniki finansowe sprzyjały wzrostowi aktywności inwestycyjnej firm, szczególnie firm prywatnych. Dodatkowym impulsem do inwestycji są rosnące koszty energii motywujące do inwestycji w poprawę efektywności energetycznej.

 

…jednak rok 2022 przyniesie spowolnienie wzrostu gospodarczego

Reklama

Wysoki wzrost gospodarczy w ostatnich miesiącach 2021 roku będzie podbijał roczne dynamiki PKB także na początku 2022 roku (tzw. efekt przeniesienia). Niemniej jednak na ten rok zakładamy stopniowe wyhamowywanie dynamiki gospodarki, która w całym roku wyniesie 4,5%. Inflacja pogarsza nastroje konsumentów, a przede wszystkim zmniejsza siłę nabywczą dochodów rozporządzalnych, co nie pozostanie bez wpływu na wyniki konsumpcji. Dodatkowo, wyczerpały się paliwa, które w 2021 napędzały konsumpcję, tj. nadwyżkowe oszczędności zakumulowane w czasie lockdownów. W 2021 r. silnie dodatni wpływ na wzrost gospodarczy miały zapasy.

Firmy w obliczu problemów z zaopatrzeniem akumulowały zapasy w celu zapewnienia ciągłości produkcji. Wkład zapasów do PKB wyniósł według naszych szacunków 2,7 pkt. proc. w całym 2021 roku. Zakładamy, że skala akumulacji zapasów będzie zmniejszała się w 2022 roku, co oznacza, iż wkład zmiany zapasów powinien być w tym roku ujemny. To też przełoży się na mniej ujemną niż w minionym roku kontrybucję eksportu netto (spodziewane wyhamowanie importu), choć pogorszenie konkurencyjności cenowej polskiego eksportu (spadek terms of trade) w połączeniu z wyhamowaniem popytu globalnego będą ograniczały także wzrost eksportu. Na ścieżce wzrostu powinny pozostać inwestycje w środki trwałe, szczególnie inwestycje firm prywatnych, które powinny inwestować w optymalizację procesów logistycznych (popularyzacja ecommerce), projekty pro-ekologiczne oraz rozbudowę mocy wytwórczych. Ryzykiem dla inwestycji pozostaje realizacja projektów współfinansowanych ze środków unijnych i opóźnienia w napływie środków europejskich, w szczególności z Funduszu Odbudowy.

Dane o PKB w 2021 r. nie zmieniają scenariusza stóp procentowych w 2022 r.

Opublikowane dane nie zmieniają scenariusza stóp procentowych. Silny wzrost gospodarki, w warunkach ciasnego rynku pracy i wysokiego wzrostu wynagrodzeń potwierdzają coraz silniejszy wpływ popytu krajowego na procesy cenowe w polskiej gospodarce. W warunkach dynamicznie rosnącej konsumpcji przedsiębiorcy mają możliwość przerzucania rosnących kosztów produkcji na ceny konsumenta. W takich warunkach polityka pieniężna powinna być zacieśniania i kolejnej podwyżki stóp procentowych o 50 pkt. baz. spodziewamy się na lutowym posiedzeniu. W naszej ocenie docelowy poziom stopy referencyjnej wyniesie 4,00%.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2021 r. blisko rekordowo niskiej

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec 2021 r. 5,4%. Jest ona tylko nieznacznie wyższa od wartości sprzed pandemii - w grudniu 2019 r. ukształtowała się na poziomie 5,2%. Rynek pracy w Polsce jest w fazie silnego ożywienia, co wobec wysokiej inflacji uzasadnia konieczność dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Czytaj więcej