Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

najem mieszkań 2030

W 2030 roku: Najemcy w dużych miastach dzielą mieszkania ze współlokatorami dłużej niż obecnie.

 

51% TAK. Najmocniejszym argumentem za dłuższym współwynajmowaniem mieszkań wydaje się być przymus ekonomiczny, który może zatrzymywać w wynajmowanych pokojach dłużej niż obecnie. Szczególnie w przypadku zwiększenia się liczby imigrantów z krajów Europy Wschodniej i globalnego Południa, poszukujących jak najtańszych opcji zakwaterowania. Do tego dochodzą kwestie społeczne. Ludzie dłużej są singlami, żyją w niezobowiązujących związkach, później i rzadziej mają dzieci. W połączeniu z chęcią pozostania w centralnych lokalizacjach może zachęcać to wielu ludzi do dłuższego najmowania pokoi. Osobną kwestią jest rozwinięcie się nowych formatów współzamieszkiwania, takich jak coliving. Mogą one zaoferować zupełnie nową jakość mieszkalnictwa, atrakcyjną nie tylko dla dwudziestolatków, ale też osób na późniejszych etapach życia, w tym seniorów poszukujących rozwiązań dla problemów wynikających z samotności lub nadmiernego obciążenia obowiązkami i kosztami związanymi z utrzymaniem własnego mieszkania.

 

Reklama

32% NIE. Niewielkie mieszkania nie sprzyjają zmianie obecnego charakteru współzamieszkiwania, polegającego na traktowaniu tego rozwiązania jako tymczasowego i podyktowanego niemal wyłącznie kwestiami finansowymi, obarczonego niskim komfortem i prywatnością. Ludzie przestają wynajmować pokoje, gdy tylko jest ich na to stać, istnieje też wiele czynników pozafinansowych, takich jak wejście w związek czy założenie rodziny. Mieszkania z pokojami na wynajem nie są też atrakcyjne dla wszystkich inwestorów. Duża rotacja najemców i rozmyta odpowiedzialność za utrzymanie części wspólnych wiąże się z dużym nakładem pracy zarządcy.

 

Po oswojeniu się z rynkiem najmu przyjdzie pora na rozwiązania colivingowe skierowane do różnych grup wiekowych, również osób starszych i w średnim wieku. Nie powinniśmy myśleć o nich wyłącznie jako akademiku dla dorosłych, to mogą być kameralne obiekty ze wspólnym ogrodem czy salonem, dzięki którym mieszkańcy będą mogli jednocześnie doświadczać życia w małej społeczności, budując więzi społeczne oraz zachować dużą dozę prywatności i samodzielności - Renata Kusznierska Executive MBA Board Member, Regional Operations Director w YOUNIQ - My Way of Living, ekspertka Komitetu ds. Nieruchomości KIG

 

Zobacz więcej:

Najem 2030. Kierunki rozwoju najmu mieszkań w Polsce

Czytaj więcej