Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

najdroższe spółki

  • Spółka odpowiada za powodzenie duńskiej gospodarki w trakcie kryzysu. 
  • Pod względem kapitalizacji rynkowej Novo Nordisk wyprzedziło Teslę. 
  • Obecnie badany jest przełomowy lek, który może odmienić rynek farmaceutyczny. 

 

Tesla zdetronizowana przez duńskiego giganta

Firma farmaceutyczna Novo Nordisk zdetronizowała Teslę po gwałtownym wzroście akcji. Najnowsze testy tabletek powodujących utratę wagi uczyniły nordyckiego giganta 12. najcenniejszą firmą w Europie. Kapitalizacja rynkowa to obecnie 604 mld USD w porównaniu do 569 mld USD czołowej firmy Elona Muska. 

 

 

Reklama

Eksperymentalna pigułka odchudzająca pozytywnie przeszła testy, gdy okazało się, że I faza badania wykazała utratę masy ciała o 13,1% po 12 tygodniach. To alternatywa dla dotychczas wprowadzonych leków w formie zastrzyków. Trudno ukrywać, że tabletki są przystępniejszą i mniej inwazyjną formą. 

 

Zobacz również: Akcje Orlenu i Tesli - te typy najczęściej wybierają polskie inwestorki

 

II faza testów rozpocznie się w drugiej połowie br. roku. Wyniki mają zostać opublikowane z kolei w 2026 r. Leczenie zostanie następnie poddane badaniom III i IV fazy – procesowi, który może zająć lata. Niemniej już teraz informacje o działaniu rozgrzewają rynek do czerwoności. Przedstawiciele Novo Nordisk utrzymują, że preparat w formie pigułek ma być dostępny dla pacjentów “przynajmniej w ciągu tej dekady”. 

 

Farmaceutyczny rajd trwa. Nowe badania za kilka lat

Zainteresowanie Novo Nordisk nie słabnie od miesięcy. Rosnący popyt na leki odchudzające oraz pierwsze efekty ich stosowania sprawiają, że inwestorzy w napięciu śledzą ten rynek. W 2023 r. akcje Novo Nordisk poszybowały w górę, osiągając rekordowe poziomy, potencjalnie kończąc rok bezprecedensowym wzrostem na poziomie bliskim 50%. To kontynuacja pięcioletniej passy zwyżek. W poprzednim roku podwojono wyniki finansowe sprzed 5 lat. W skali roku przychody wzrosły o 30%. 

Reklama

Nordycki gigant jest obecnie najcenniejszą spółką w Europie po zdetronizowaniu LVMH. Wycena przekroczyła z kolei produkt krajowy brutto Danii w zeszłym roku. 

 

Zobacz również: Nowa hossa na giełdzie? Prognoza pięciokrotnego wzrostu branży w 11 lat

 

“Sukcesy te nie powinny jednak przyćmić trudności reszty gospodarki. Inne gałęzie przemysłu w Danii podążają podobną drogą, co branże w pozostałej części Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Bo jeśli produkcja przemysłowa Danii wzrosła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o 11%, jeśli nie uwzględnimy przemysłu farmaceutycznego, to spadła o 11%. Z drugiej strony, to, że duńska gospodarka staje się zależna od sektora farmaceutycznego, powoduje, że kraj ten jest mniej narażony na globalny cykl gospodarczy, ponieważ popyt na leki jest raczej stabilny” - komentował dla nas pod koniec ubiegłego roku Łukasz Klufczyński, analityk InstaForex. 

Novo Nordisk chce rozszerzyć swoją działalność, oferując leki na choroby układu krążenia. Pierwsze sukcesy ma już za sobą. Badania dowiodły, że bestsellerowy Ozempic opóźnia postęp przewlekłej choroby nerek u pacjentów z cukrzycą, zmniejszając ryzyko śmierci z powodu tej i poważnych zdarzeń sercowych o 24%. Powszechnie figuruje jednak jako “lek na otyłość” i to tej opinii zawdzięcza ogromny wzrost na rynku.

 

Zobacz również: Akcje Apple wyprzedane mocno jak nigdy! Problemy giganta z Wall Street

Reklama

 

Analiza Barclays dowodzi, że przemysł leków odchudzających będzie wart 200 mld USD do końca bieżącej dekady. Idąc krok dalej - według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość odpowiada za 5% zgonów. To pokazuje, jak ogromny popyt na leki odchudzające, nawet jeśli jest to działanie uboczne, będzie obserwowany na rynku. Obecnie co 5. osoba na świecie jest otyła. Szacunki ekspertów nie napawają jednak optymizmem, gdyż do 2035 r. już co 4. będzie mieć problemy ze zrzuceniem wagi.

Czytaj więcej