Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mleko notowania

Według KE unijna produkcja mleka w połowie roku wyraźnie spowolniła - w lipcu dostawy zmalały o 0,6% r/r wobec wzrostu o 1,2% r/r w 2q21. Odpowiadały za to mniejsze dostawy tego surowca u czołowych unijnych producentów – Niemiec (-1,2% r/r) oraz Francji (-1,9% r/r). Łączna produkcja mleka w UE w okresie styczeń-lipiec’21 była mniejsza o 0,1% r/r. Dodatkowo w okresie lip-sie’21 odnotowano spadek dostaw w Nowej Zelandii i Australii - odpowiednio o 3% r/r i 3,6% r/r.

Wyhamowała produkcja mleka również w Polsce. W lipcu skup zmniejszył się w relacji rocznej o 0,9%, a w sierpniu był wyższy tylko o 0,3% r/r. Główną przyczyną spowolnienia jest spadek pogłowia krów mlecznych w kraju, za którym nie nadąża wzrost wydajności mlecznej. W czerwcu’21, według GUS, zmalało ono o nieco ponad 5% r/r, wobec spadków o 0,5% r/r i 0,1% r/r w 2019 i 2020.

EKSPORT NA RYNEK CHIŃSKI MNIEJ DYNAMICZNY

Sprzedaż zagraniczna produktów mleczarskich z Polski przyspieszyła w 2q21 względem 1q21 (+10,6% r/r vs +0,3% r/r). W połowie roku wyhamował natomiast polski eksport do Chin. Według Eurostatu w czerwcu i lipcu jego wartość zmalała odpowiednio o 9% r/r i 10% r/r, głównie w wyniku zmniejszenia sprzedaży serwatki w proszku.

Odbudowa pogłowia świń w Chinach, która w ostatnim roku napędzała wzrost zapotrzebowania na ten produkt w chińskim sektorze paszowym, powoli traci impet z powodu spadków cen trzody w Chinach i wysokich cen pasz na tym rynku. Utrzymuje się natomiast wciąż wysoka sprzedaż mleka płynnego z Polski do Chin (+66% r/r w 2q21 i +26,4% r/r w lipcu). Rosnące koszty transportu morskiego mogą być przeszkodą dla dalszego, istotnego wzrostu eksportu do Państwa Środka. Tempo wysyłek może być również ograniczane niską dynamiką produkcji.

WYŻSZE CENY MLEKA

Reklama

Malejąca produkcja w UE przekłada się na wzrosty cen mleka. Przeciętna cena skupu w Polsce w sierpniu wyniosła 150,52 zł/hl i była wyższa o 13% r/r. Ceny większości produktów mleczarskich wzrosły istotnie w porównaniu do 2020. Na uwagę zasługuje silny wzrost cen masła. We wrześniu były one wyższe o 27% r/r i kształtowały się na najwyższym poziomie od 2018. Wzrost popytu, w tym w sektorze gastronomicznym, oraz wysokie ceny tłuszczów roślinnych (margaryna) wspierają podwyżki cen tego produktu. Ceny odtłuszczonego i pełnego mleka w proszku w UE we wrześniu odnotowały wzrost odpowiednio o 26% r/r i 25% r/r do najwyższego poziomu od ponad 7 lat (por wykres).

Prognozujemy, że przeciętna cena skupu w Polsce średnio w 2022 wzrośnie o 1-5% r/r,

z czego dynamika w kolejnych miesiącach 2022 będzie prawdopodobnie maleć. Spadki podaży, które sugeruje zmniejszanie się pogłowia krów mlecznych w niektórych krajach, w warunkach rosnących kosztów produkcji mleka, są czynnikiem wsparcia dla scenariusza podwyżek. Popyt w UE może rosnąć pod wpływem poprawy wyników gospodarczych. Czynnikiem niepewności jest możliwy mniej dynamiczny eksport produktów mleczarskich na rynki azjatyckie (Chiny).

Czytaj więcej

Artykuły związane z mleko notowania