Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Program, którego celem było stworzenie multimedialnych materiałów edukacyjnych dla młodzieży, nie spełnił zakładanych celów. Materiały zawierały błędy merytoryczne, językowe oraz techniczne, co doprowadziło do decyzji o zamknięciu projektu i zwrocie 21,5 mln zł do budżetu państwa.

Przyczyny zamknięcia programu

Eksperci ocenili, że materiały edukacyjne stworzone w ramach MeduM były niskiej jakości i nie dostosowane do potrzeb młodzieży. NCBR stwierdziło również, że platforma VoD, na której miały być umieszczone materiały, miała poważne braki techniczne, uniemożliwiające jej pełne wykorzystanie.

Komentarze oficjeli

Dr Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji, wskazała na brak uzasadnienia dla programu MeduM, zaznaczając, że istnieje już Zintegrowana Platforma Edukacyjna, która spełnia podobne funkcje. Prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podkreślił konieczność weryfikacji programów pod kątem ich efektywności i zgodności z procedurami. Prof. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR, poinformował o rozwiązaniu umów z wykonawcami i wezwaniu ich do zwrotu środków.

 

W ocenie Ministerstwa Edukacji Narodowej nigdy nie było uzasadnienia dla utworzenia i rozwoju platformy MeduM. Od lat realizowany jest projekt pn. Zintegrowana Platforma Edukacyjna. Portal ten pełni rolę centralnej, ogólnokrajowej platformy edukacyjnej. Wszystkie materiały są bezpłatne i w pełni dostępne dla uczniów i nauczycieli. Tymczasem materiały na MeduM nie mogły być w pełni wykorzystywane ze względu na prawa autorskie. Ten projekt nigdy nie miał uzasadnienia z punktu widzenia edukacji  – powiedziała dr Katarzyna Lubnauer, wiceministra Edukacji.

Od kiedy nadzór nad NCBR powrócił pod Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, weryfikujemy działanie instytucji, skuteczność procedur oraz zasadność prowadzonych programów. Pod naszym nadzorem, NCBR kontynuuje proces wdrażania zmian, aby nikt nie miał wątpliwości co do uczciwego działania instytucji. Przejawem tego jest decyzja o zamknięciu programu MeduM  – mówi prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

NCBR rozwiązuje umowy z dwoma Wykonawcami, którzy mieli przygotować materiały multimedialne na platformę dotyczące obszaru I czyli Historii Polski oraz obszaru II czyli Historii sztuki, muzyki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury. Jednocześnie NCBR wzywa obu wykonawców do zwrotu całości przekazanych środków  – wskazał prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Reklama

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji.

 

 

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego