Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mieszkanie w szwecji

  • Kiedy stopy procentowe w Szwecji zostaną obniżone? 
  • Co dalej z kryzysem na rynku nieruchomości?
  • Dlaczego Szwecji grozi tzw. kryzys systemowy? 

Stopy procentowe w Szwecji - podjęto decyzję!

Wysokie stopy procentowe w Szwecji pozostają problemem m.in. ze względu na sytuację na rynku nieruchomości. Bank centralny uważa jednak, że to konieczne do ustabilizowania inflacji w pobliżu celu.

"Podwyżki stóp procentowych Riksbanku przyczyniły się do obniżenia utrzymującej się wcześniej wysokiej inflacji. Jednak po wyłączeniu cen energii inflacja jest nadal zbyt wysoka i istnieje ryzyko niepowodzeń" - uzasadnił decyzję Riksbank.


Stopy procentowe w Szwecji - projekcje

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Bloomberg

 

Reklama

Zobacz również: Gospodarka Szwecji - recesja stała się faktem! Jak reaguje korona szwedzka (SEK)?

 

Aktywność szwedzkiej gospodarki uległa spowolnieniu, inflacja spadła, a płace rosną zgodnie z wyznaczonym celem. Obniżenie stóp procentowych ma być możliwe zatem wcześniej, niż wskazywała listopadowa projekcja. Jak wskazano, jeśli perspektywy pozostaną korzystne, Riksbank sygnalizuje możliwość obniżki stóp procentowych w I połowie 2024 r. 

"Należy zatem zachować ostrożność w dostosowywaniu polityki pieniężnej, aby zapewnić trwałą stabilizację inflacji w pobliżu celu. Nowe informacje oraz ich wpływ na perspektywy gospodarcze i inflację mają decydujące znaczenie przy ustalaniu nastawienia polityki pieniężnej" - dodano.

Christina Nyman, główna ekonomistka Svenska Handelsbanken prognozuje, że pierwsze obniżki nastąpią w czerwcu, a dwie kolejne przed końcem bieżącego roku. 

Szwecja zagrożona kryzysem systemowym? 

Według niektórych analityków brak obniżki stóp procentowych może wywołać tzw. kryzys systemowy. Duże spółki będą miały problem po wygaśnięciu okresów obligacji. Już w połowie minionego roku ostrzegano, że koszty kredytu są wyższe niż rentowność. 

Reklama

“Chyba nie widzieliśmy ostatnich niechętnych wyprzedaży i bankructw w spółkach nieruchomościowych” - komentował jeszcze w 2023 r. Gabriell Mellqvist, dziennikarz ekonomiczny w Dagens Industri.

 

Zobacz również: Praca w Szwecji - czy wciąż opłaca się zarabiać w koronie szwedzkiej (SEK)?

 

Duński ekonomista Andreas Steno Larsen opisuje tę sytuację jako “niebezpieczną”, która może mocno uderzyć w banki. 

“Myślę, że rynek będzie brutalny, jeśli chodzi o wizerunek szwedzkich banków, kiedy będą zmuszone uwzględnić to w księgach” - skomentował Larsen. 

Reklama

Na podstawie danych Statistics Sweden, w 2023 r. ceny nieruchomości spadły o 10% wobec poziomu z 2022 r. w przypadku budynków jedno- lub dwurodzinnych.

Szwecja - indeks cen domów 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Trading Economics 

 

Zobacz również: Bańka nieruchomości pękła! Olbrzymi spadek cen mieszkań w Szwecji i Niemczech

Reklama

 

Norwescy eksperci z Dagens Næringsliv twierdzą z kolei, że zadłużone szwedzkie spółki grają w kryzysie pierwsze skrzypce. Szok dopiero może nadejść, gdy akcja kredytowa zacznie się odradzać. Kiedy rynek transakcyjny odżyje, wyjdzie na jaw, jak bardzo nieruchomości straciły na wartości w ostatnich latach.

Indeks opracowany przez porównywarkę Zmarta pokazuje, że właściciele nieruchomości z kredytami hipotecznymi pokrywającymi 70% wartości domu czy mieszkania, od I połowy 2020 r. odnotowali podwojenie kosztów utrzymania mieszkania.

Czytaj więcej