Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mieszkanie ogłoszenia

  • Jak bardzo potaniały mieszkania z rynku wtórnego w największych miastach?
  • Gdzie miały miejsce największe spadki cen nieruchomości?
  • W których miastach miały miejsce 2 miesiące spadków cen mieszkań z rzędu?

 

Ceny mieszkań spadają w dużych miastach

Ofertowe ceny nieruchomości już dwa miesiące z rzędu spadały na rynku wtórnym w stolicy naszego kraju. W sierpniu był to spadek o 0,4% mdm w Warszawie, po zniżce o 0,3% mdm w lipcu. To wynik niezależnej analizy przeprowadzonej przez Marcina Drogomireckiego, eksperta nieruchomościowego.

W rezultacie, średnia cena metra kwadratowego nieruchomości z rynku wtórnego w Warszawie spadła w sierpniu do 17598 PLN. Oczywiście, ostatnie dwa miesiące przyniosły jedynie “symboliczną” zniżkę ceny. W porównaniu do poprzedniego roku miejsce miał wzrost o 15%. Jest to jednak sygnał, że przegrzany rynek nieco hamuje.

Uwagę zwraca z kolei zniżka cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego we Wrocławiu. Najpierw nastąpił spadek o 1% mdm w lipcu, a potem o 1,2% mdm w sierpniu. Przeciętna cena za metr kwadratowy wyniosła we Wrocławiu 13347 PLN, oszacował Marcin Drogomirecki.

W Poznaniu ofertowy ceny nieruchomości spadły o 1,5% mdm w lipcu, a potem o 0,5% w sierpniu do 11134 PLN. Jedna pozostają one o 7,5% więcej niż przed rokiem.

Reklama

W Łodzi zniżka cen ofertowych na rynku wtórnym nieruchomości była tylko symboliczna w sierpniu, bo był to spadek o 0,1% w sierpniu mdm oraz o 0,3% w lipcu. Metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w Łudzi kosztował w sierpniu przeciętnie 8446 PLN.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Marcin Drogomirecki.

 

Spadki dwa miesiące z rzędu obserwowane były również w Szczecinie (-1,5% mdm w lipcu oraz -0,5% mdm w sierpniu), Olsztynie (-2,5% oraz -1,1%) czy Bydgoszczy (-0,8% i -0,2%).

Reklama

 

Czytaj również: 30% wpłat na konto PO pochodziło z rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat

 

Mieszkania nie wszędzie potaniały w sierpniu

Jednak nie we wszystkich miastach miejsce miała zniżka dwa miesiące z rzędu. Z drugiej strony, wśród analizowanych miast nie było jednak ośrodka miejskiego, gdzie ceny zwiększyły się dwa miesiące z rzędu.

W Krakowie ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym spadły w sierpniu o 0,7% mdm po zwyżce o 0,2% w lipcu.

To właśnie w tym mieście obserwowany był największy wzrost cen mieszkań w ujęciu rocznym, bo urosły one w sierpniu o 20,7% rok do roku.

Reklama

 

 

W Katowicach ceny nieruchomości na rynku wtórnym osunęły się w dół o 0,8% mdm po wzroście o 0,2% miesiąc wcześniej.

Odwrotna sytuacja miała miejsce w Lublinie. Najpierw ceny używanych nieruchomości  spadły o 0,3% w lipcu, by potem wzrosnąć o 0,5% mdm w sierpniu.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Marcin Drogomirecki.

 

Podobnie było w Białymstoku, najpierw spadek o 0,1% mdm, a potem wzrost o 0,4% mdm.

Najświeższe dane pokazują zatem, że w wakacje sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce uległa uspokojeniu. Nie było mowy o powtórce sprzed roku, gdy mieszkania drożały w lawinowym tempie. Wówczas, fala zainteresowania programem “Bezpieczny Kredyt 2%” konsekwentnie czyściła rynek z oferowanych nieruchomości.

Choć teraz zapowiadany jest kolejny program dopłat dla kredytobiorców (Kredyt na Start), to na ten moment brak konkretnych wytycznych projektu. Wygląda na to, że rynek nieruchomości traci wiarę w wejście programu w życie, gdy w wielu kluczowych rynkach ceny spadły już dwa miesiące z rzędu.

 

Reklama

Zobacz również: Co piąty poseł zarabia na nieruchomościach. Rekordzista zyskał 2,81 mln w 2023 roku

Czytaj więcej

Artykuły związane z mieszkanie ogłoszenia