Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mieszkanie cena

W scenariuszu bazowym zakładamy wzrost cen o 3% w 2022

W scenariuszu bazowym zakładamy wzrost cen mieszkań o 3% w 2022, a więc poniżej prognozowanego poziomu inflacji. Na prognozę składają się: (1) wolno rosnąca podaż mieszkań z uwagi na wysokie koszty budowy (wysokie ceny działek, wysokie koszty materiałów i pracy; dwa ostatnie czynniki wzmacnia konflikt w Ukrainie, którego skutkiem są zaburzenia na rynkach pracy i materiałów budowlanych), jak i być może wstrzymywanie się deweloperów z wchodzeniem w warunkach niepewności w nowe, wieloletnie projekty; (2) zaostrzone normy efektywności energetycznej budynków i koszty DFG, które deweloperzy uwzględnią w cenach mieszkań; (3) wyraźny spadek popytu na mieszkania w warunkach szybkich podwyżek stóp procentowych oraz powściągliwości konsumentów związanej z wojną na wschodzie Europy; (4) spadek dostępności cenowej mieszkań; (5) spadek zdolności kredytowej w wyniku podwyżek stóp procentowych oraz ostatnich zaleceń KNF dla banków.

 

 

 

Duży obszar niepewności utrudnia ocenę przyszłych tendencji cenowych na rynku mieszkaniowym

Reklama

W ocenie tendencji cenowych na rynku mieszkaniowym po inwazji Rosji na Ukrainę w końcu lutego nastąpił duży wzrost znaczenia czynnika niepewności. Trudne do przewidzenia zmiany po stronie popytu (zachowania gospodarstw domowych w słabo przewidywalnym otoczeniu ekonomicznym, potrzeby mieszkaniowe uchodźców wojennych), jak i podaży (duża presja kosztów budowy) utrudniają ocenę przyszłych tendencji cen mieszkań.

 

Ceny mieszkań: o ile wzrosną w 2022? Zobacz kluczowe czynniki wpływające na ceny mieszkań w perspektywie roku  - 1Ceny mieszkań: o ile wzrosną w 2022? Zobacz kluczowe czynniki wpływające na ceny mieszkań w perspektywie roku  - 1

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Nieruchomości Mieszkaniowe / Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

Czytaj więcej