Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mieszkania katowice ligota

Przedmiot, cel i metoda raportu

Przedmiotem kwartalnego raportu jest analiza zmian cen w ostatnim kwartale i roku oraz przewidywania trendów w krótkiej (do roku) i średniej (2 lata) perspektywie na największych rynkach nieruchomości mieszkaniowych; raport jest aktualizowany co kwartał. Analiza jakościowa podejmuje kwestie ryzyka spadku cen na rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości ma charakter lokalny, analiza tych rynków pozwala na pewne uogólnienia dla oceny sytuacji w kraju, przy zastrzeżeniu regionalnych specyfik. Analiza koncentruje się na największych rynkach miejskich; na koniec 1h21 w 10 największych miastach (o liczbie ludności powyżej 300 tys. osób) w Polsce mieszkało 27,2% ludności miejskiej i występowało 56% nowego budownictwa w miastach.

Przedmiotem analizy jest poziom decyla 5 (mediana), zastosowanie tej miary dla ilustracji średniego poziomu cen nieruchomości ogranicza wpływ skrajnych wartości. Kryterium grupowania miast dla potrzeb uogólnienia informacji o kierunku zmian cen jest liczba mieszkańców – wyodrębniono trzy grupy miast: - Warszawę (liczba mieszkańców powyżej 1,7 mln osób), 6 aglomeracji o liczbie mieszkańców od 400 do 770 tys., 9 pozostałych miast wojewódzkich o liczbie mieszkańców od 100 do 360 tys.

Raport jest opracowany metodą ekspercką. Analiza jakościowa podstawowych czynników popytu (dochody gospodarstw domowych, kredyty mieszkaniowe, stopa bezrobocia, demografia, wiek zasobów) i podaży (mieszkania rozpoczęte, oddane do użytku, pozwolenia, koniunktura na rynku mieszkaniowym, ceny i koszty budowy mieszkań, impulsy i bariery regulacyjne) na rynku nieruchomości pozwala na objaśnienie obecnego poziomu cen i przewidywania odnośnie tendencji ich kształtowania się w krótkiej i średniej perspektywie z akcentem na ryzyka spadku cen w kontekście m.in. możliwych napięć na rynku.

Weryfikacja danych

Reklama

Ograniczenia informacyjne raportu wiążą się z jakością analizowanych danych z baz, jak również ze sposobem ich zasilania. Korzystanie z kilku baz sprzyja weryfikacji informacji, będących podstawą wnioskowania.

W przypadku bazy PONT Info są to dane dotyczące cen ofertowych, pozyskiwane z różnych źródeł, często ta sama oferta powtarza się w kolejnych aktualizacjach, a pozostawanie w bazie w kolejnych okresach notowań tych samych nieruchomości (zwykle dłużej pozostają droższe) powoduje zawyżanie średniej ceny ofertowej, zniekształcając wyniki analizy. Istotna dla jakości wnioskowania jest tez nieporównywalność niektórych danych w czasie z uwagi na rosnącą liczebność notowań bazy PONT Info rozbudowywanej od 2004. Dane z tej bazy są użyteczne przede wszystkim dla ilustracji trendu zmian w czasie (na ogół jest zbliżony do kierunku zmian cen transakcyjnych).

W przypadku CBN PKO BP problemem jest często mała liczba obserwacji dla danego okresu, szczególnie w przypadku mniejszych ośrodków, co utrudnia porównanie zmian, jak i może powodować ich skokowy charakter. Gdy występował brak danych, zostały one doszacowane w oparciu o zaobserwowany trend w poprzednich okresach, korzystano też z innych dostępnych baz cen. Z uwagi na często małą liczebność transakcji dotyczących domów jednorodzinnych nie jest zasadna analiza dynamiki zmian cen tych nieruchomości q/q; zastosowano analizę zmian na podstawie danych za cały rok (ostatnie 12 miesięcy w przypadku raportu po 1, 2 i 3 kwartale roku), dodatkowo przy zastrzeżeniu problemów z porównywalnością tych obiektów.

Dla wzbogacenia analizy jakościowej przytaczany jest Indeks hedoniczny NBP ceny m kw. na rynku wtórnym w największych miastach, indeks pozwala eliminować strukturalne przyczyny zmiany cen porównywanych mieszkań (zmiana struktury porównywanej próby).

Pozostałe źródła danych o charakterze statystycznym

Reklama

▪ GUS (statystyki budownictwa, dane regionalne dotyczące demografii, wynagrodzeń i budownictwa z wojewódzkich Urzędów Statystycznych).

▪ Raport AMRON-SARFIN – kwartalny raport z wnioskami z analizy bazy danych o cenach i wartości nieruchomości AMRON i ZBP.

▪ JLL– raporty firmy monitorującej deweloperski rynek mieszkaniowy.

▪ SEKOCENBUD – biuletyny firmy monitorującej stawki robocizny i ceny materiałów dla budownictwa na potrzeby kosztorysów.

Źródła informacji o cenach

▪ Baza cen ofertowych PONT Info Nieruchomości, która zawiera informacje dotyczące cen ofertowych na rynku pierwotnym i wtórnym wg powiatów i województw. Informacje są pozyskiwane z ofert biur pośrednictwa, deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych i inwestorów, ogłoszeń prasowych oraz z Internetu. Baza jest aktualizowana w cyklu kwartalnym. Liczba notowań w bazie w okresie ostatnich dwóch lat wynosiła średnio dla jednego okresu notowań ok. 66,3 tys. mieszkań oraz ok. 23,7 tys. domów; w przypadku mieszkań istotną część stanowią notowania z rynku pierwotnego (66% notowań), w przypadku domów podstawowa informacja pochodzi z rynku wtórnego – 86% notowań.

Reklama

▪ Centralna Baza Nieruchomości PKO BP (CBN PKO BP), która zawiera informacje dotyczące cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym; baza budowana od 2005 (na koniec 3q21 zawierała prawie 469,8 tys. rekordów, w tym 75,3% dotyczyło lokali mieszkalnych, 18,4% domów jednorodzinnych i 6,3% działek budowlanych; 8,9 tys. rekordów było z 3q21, w tym 68,2% dotyczyło lokali mieszkalnych, 22,9% domów jednorodzinnych i 8,9% działek budowlanych).

▪ Baza cen transakcyjnych i ofertowych BaRN NBP dla 16 miast wojewódzkich, z danymi od 1q06, aktualizowana kwartalnie z rewizją danych historycznych, publikowana na portalu NBP). Badanie jest prowadzone w ramach programu badań statystyki publicznej. Łącznie BaRN NBP zawiera ok. 4,2 mln rekordów (25% dotyczy transakcji, 75% ofert), kwartalnie przybywa ok. 115 tys. rekordów.

 

Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 1Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 1

Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 2Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 2

Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 3Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 3

Reklama

Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 4Katowice: ceny mieszkań i sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w województwie śląskim [sytuacja demograficzna, cena mkw. mieszkania, stawki najmu w Katowicach, ceny transakcyjne i ofertowe] - 4

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Mieszkaniowe, Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

https://www.pkobp.pl/media_files/8278fc9f-fdb2-4bda-8d94-3dcdb293be95.pdf

Czytaj więcej