Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

miernik inflacji cpi

§  PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje końcowe dane o inflacji CPI we wrześniu wraz z bardziej szczegółowymi informacjami o składowych koszyka inflacyjnego. Według wstępnego wyliczenia wzrosła ona do 5,8% r/r z 5,5% r/r w sierpniu przewyższając oczekiwania.

§  US: O godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych we wrześniu. Oczekuje się jej spadku o 0,2% m/m po wzroście o 0,7% m/m przed miesiącem. Po wygaśnięciu transferów dla gospodarstw domowych miesięczna dynamika sprzedaż detaliczna jest zmienna.

 Komentarz dzienny – Dziś więcej szczegółów wrześniowej niespodzianki inflacyjnej - 1Komentarz dzienny – Dziś więcej szczegółów wrześniowej niespodzianki inflacyjnej - 1

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Saldo na rachunku obrotów bieżących wyniosło w sierpniu -1686 mln EUR wobec -1551 mln EUR miesiąc wcześniej. Jest to drugi miesiąc w tym roku, gdy odnotowano deficyt na rachunku bieżącym. Źródłem pogorszenia względem wcześniejszych odczytów jest głównie deficyt na rachunku obrotów towarowych z zagranicą, który w sierpniu pogłębił się do 1413 mln EUR. Dane te odzwierciedlają bieżące procesy gospodarcze: ekspansja eksportu z Polski hamowana jest przez „wąskie gardła" w globalnym przemyśle oraz jednocześnie rośnie wartość sprowadzanych do polski surowców energetycznych z powodu wysokich ich cen.

Reklama

Pogorszenie salda handlu towarami miało miejsce pomimo przyspieszenia w sierpniu wzrostu eksportu i importu, odpowiednio (licząc w EUR) do 19,4% r/r z 13,1% r/r w lipcu oraz do 32,9% r/r z 21,5% r/r. Odnotujmy, że wzrosty dynamik r/r były oczekiwane m.in. z powodu dodatniej różnicy r/r w liczbie dni roboczych. Spodziewamy się, że w danych z kolejnych miesięcy będzie widoczne pogłębienie się deficytu na rachunku C/A. Wskaźniki koniunktury w przemyśle wskazują bowiem na spadające zamówienia z zagranicy, zwłaszcza w przypadku dóbr pośrednich i kapitałowych, co biorąc pod uwagę mocny popyt odzwierciedla pogłębienie zatorów w dostawach w sektorze.

Jednocześnie ceny surowców energetycznych nadal rosną napędzając wartość nominalną importu do Polski. Oczekujemy, że roczne saldo obrotów bieżących w całym 2021 r. wyniesie ok. 0,7% PKB wobec 3,5% PKB w 2020 r. Naszym zdaniem rachunek bieżący nie będzie najważniejszą zmienną przy decyzjach dotyczących polityki pieniężnej w Polsce. Czynnik stóp procentowych będzie oddziaływał na aprecjację kursu walutowego, aczkolwiek nie na tyle, aby ograniczyć konkurencyjność krajowego eksportu. Spodziewamy się, że przez najbliższe miesiące Rada Polityki Pieniężnej będzie skupiała się na ocenie skutków październikowej podwyżki oraz przyglądała się inflacji i jej przełożeniu na wzrost wynagrodzeń.

 

 

Rynki na dziś

Reklama

Dzisiejsze krajowe dane o strukturze inflacji we wrześniu nie powinny w naszej ocenie wzbudzać rynkowego zainteresowania (takie wzbudziłaby np. rewizja danych w górę). Rynek nadal wyczekuje kolejnych podwyżek stóp procentowych, które w jego ocenie powinny mieć miejsce już w listopadzie. Piątek na rynkach międzynarodowych również powinien upłynąć pod znakiem relatywnej stabilizacji. Trudno obecnie o impuls mogący istotnie wpłynąć na wycenę eurodolara, czy obligacji na rynkach bazowych. Emocji nie zapewni także dzisiejsze kalendarium danych makroekonomicznych.

Komentarz dzienny – Dziś więcej szczegółów wrześniowej niespodzianki inflacyjnej - 2Komentarz dzienny – Dziś więcej szczegółów wrześniowej niespodzianki inflacyjnej - 2

Rynek krajowy

Czwartkowa sesja przyniosła ocieplenie nastrojów na krajowym rynku walutowym, choć zmienność notowań zgodnie z przypuszczeniami nie była duża. Kurs EUR/PLN przez większą część dnia utrzymywał się poniżej poziomu 4,58 i pod koniec wczorajszej sesji złoty był o ok. pół gorsza mocniejszy względem dnia poprzedniego. Nieco więcej, bo ok. 1,5 gro sza polska waluta zyskała względem dolara, z racji nieznacznej zwyżki eurodolara. Zmienność notowań była jednak relatywnie niewielka, czemu sprzyjało ubogie kalendarium danych makroekonomicznych. Zgodnie z oczekiwaniami wpływu na rynek nie miały także opublikowane dane o krajowym bilansie płatniczym w sierpniu. Większa zmienność widoczna była na rynku papierów skarbowych, jednak wczoraj, w przeciwieństwie do poprzednich dni, polskie obligacji zyskały na wartości, szczególnie w segmencie 2-5 lat, który w poprzednich dniach silnie był wyprzedawany.

Komentarz dzienny – Dziś więcej szczegółów wrześniowej niespodzianki inflacyjnej - 3Komentarz dzienny – Dziś więcej szczegółów wrześniowej niespodzianki inflacyjnej - 3

Rynki zagraniczne

Wczorajsza sesja przyniosła nieskuteczną próbę wyniesienia eurodolara na wyższe poziomy. Kurs EUR/USD po dotarciu do poziomu 1,1628 jednak nieco zawrócił. Zmienność wczorajszych notowań nie była duża, co świadczy o tym, iż eurodolara krótkoterminowo ”odnajduje się” wokół podparcia na 1,1580. Na wyróżnienie – choć bez istotnego wpływu rynkowego – zasługują wczorajsze najniższe od marca 2020 ro ku dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Wpisują się one w scenariusz stopniowej poprawy sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych, co o bo k przyspieszającej inflacji zadecyduje o rozpoczęciu ograniczania programu skupu aktywów jeszcze w tym roku. Na rynku obligacji bazowych czwartek upłynął pod znakiem niewielkich spadków dochodowości, które traktujemy jednak wyłączn ie jako korekta w obowiązującego trendu spadku cen.

Czytaj więcej