Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

międzynarodowy fundusz walutowy wobec współczesnych kryzysów walutowych

§  EZ:

O godz. 11:00 Eurostat opublikuje dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w sierpniu, która według konsensusu wzrosła (po korekcie liczby dni roboczych) o 4,8% r/r po wzroście o 7,7% r/r w lipcu. Dostępne dane dla Niemiec, gdzie wzrost produkcji spowolnił w sierpniu do 1,7% r/r z 6,0% r/r stanowią ryzyko w dół dla prognoz dla całości Eurolandu. Sektor przemysłowy coraz mocniej ograniczany jest przez braki surowców i komponentów oraz zatory w międzynarodowym transporcie. Wąskie gardła w sektorze przekładają się na wzrost cen produkcji, który będzie zmniejszał popyt, który jednak nie prędko dopasuje się do podaży. Czynniki te wpływają na rewizje w dół oczekiwań dla wzrostu PKB w gospodarkach rozwiniętych na 2021 r.

§  US: 

Dziś o godz. 14:30 poznamy dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych we wrześniu. Oczekuje się jej stabilizacji na poziomie 5,3% r/r. O godz. 20:00 natomiast opublikowane zostanie sprawozdanie z październikowego posiedzenia Fed, na którym stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, jednak wyraźnej zmianie uległy oczekiwania członków Fed odnośnie do perspektyw polityki monetarnej. W treści sprawozdania inwestorzy będą doszukiwali się potwierdzania deklaracji zbliżającej się perspektywy rozpoczęcia ograniczenia skali skupu aktywów. Wysoka inflacja oraz odbudowa gospodarki amerykańskiej wspierają zwolenników rozpoczęcia stopniowej normalizacji polityki pieniężnej.

 

Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 1Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

§  GE: 

Według indeksu ZEW nastroje analityków i finansistów co do spodziewanej koniunktury w Niemczech pogorszyły się po raz piąty z rzędu, a odzwierciedlający je indeks spadł do 22,3 pkt z 26,5 pkt we wrześniu. Autorzy raportu komentują, że „perspektywy gospodarcze dla niemieckiej gospodarki wyraźnie się pogorszyły. Dalszy spadek wskaźnika nastrojów gospodarczych ZEW wynika głównie z utrzymujących się wąskich gardeł w dostawach surowców i półproduktów. Eksperci rynku finansowego spodziewają się spadku zysków, zwłaszcza w sektorach zorientowanych na eksport, takich jak produkcja pojazdów i chemikalia/farmaceutyki". Informacje te sygnalizują, że koniunktura w Niemczech pogarsza się na początku 4Q br. Problemy z „wąskimi gardłami" w przemyśle, rosnącymi cenami i słabszymi nastrojami konsumenckimi szybko nie ustąpią, co zwiększa ryzyko, że gospodarka niemiecka w 4Q br. znajdzie się w stagnacji, co ograniczałoby skalę wymiany handlowej Polski z tym krajem.

 

Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 4Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 4

 

§  WORLD:

Reklama

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył nieznacznie prognozę globalnego wzrostu PKB w 2021 r. do 5,9% z 6,0% pozostawiając oczekiwania dla 2022 r. na poziomie 4,9%. Raport wskazuje, że z jednej strony pogorszyły się perspektywy części gospodarek rozwijających się ze względu na trudną sytuację epidemiczną, a także dla gospodarek rozwiniętych, gdzie silniejszym problemem niż poprzednio stały się „wąskie gardła" w przemyśle. Z drugiej strony wpływ tych czynników równoważy spodziewana poprawa wzrostu w krajach eksportujących surowce. MFW zaznacza, że bilans niepewności dla tych oczekiwań jest nadal skierowany w dół. W przypadku Polski prognozę wzrostu gospodarczego na 2021 r. podwyższono do 5,1% z 4,6%, a dla 2022 r. obniżono do 5,1% z 5,2%. Oczekiwania dla Polski są optymistyczne i bardzo zbliżone do naszego podstawowego scenariusza makro.

 

Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 2Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 2

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN zakotwicza się w okolicy poziomu 4,58 oczekując na nowe impulsy. W dalszym ciągu jednak nieznacznie większe prawdopodobieństwo przypisujemy możliwości umocnienia polskiej waluty aniżeli trwałego ruchu powyżej bariery 4,60 z uwagi na wciąż żywe i silne oczekiwania co do normalizacji polityki pieniężnej w Polsce. Na stabilizację liczymy dziś w przypadku wyceny polskiego długu, dla którego najważniejszym wydarzeniem będzie dzisiejszy przetarg odkupu długu przez Narodowy Bank Polski. O ile nie spodziewamy się nabycia przez NBP znaczącej ilości papierów, to operacja outright-buy powinna nieco poprawić płynność rynku, która od ubiegłotygodniowej decyzji o podwyżce stóp procentowych pozostaje zaburzona.

Reklama

 

Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 3Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 3

 

Rynek krajowy

Złoty kontynuował umocnienie podczas wczorajszej sesji a źródłem lepszej postawy polskiej waluty były coraz bardziej agresywne oczekiwania rynku co do tempa i skali zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce. Rynek konsekwentnie nie daje wiary czwartkowym wypowiedziom prezesa Narodowego Banku Polskiego, iż Rada Polityki Pieniężnej po październikowej podwyżce stóp procentowych przejdzie obecnie w tryb wait-and-see. Z tego powodu złoty był wczoraj najlepiej radzącą sobie walutą regio n u wyróżniając się na tle osłabiającego się węgierskiego forinta, czy czeskiej korony.

 

Reklama

 

 

Brak wiary w scenariusz polityki pieniężnej przestawiany przez A.Glapińskiego ma swoje konsekwencje także dla krajowego rynku długu, którego dochodowość systematyczn ie podąża na coraz to wyższe poziomy. Pierwszym argumentem jest zaskoczenie inwestorów decyzją o podwyżce stóp procentowych w Polsce, drugim zaś odwołanie czwartkowego przetargu zamiany przez Ministerstwo Finansów. Dla rynku borykającego się od dłuższego czasu z problemem zaburzeń płynnościtaka mieszanka dopro wadziła do gwałtownej przeceny skarbowych papierów wartościowych. Tylko wczoraj dochodowość 5-latki wzrosła aż o 15 bps do 2,33%. Co ciekawe różnica dochodowości pomiędzy długim końcem krzywej a 10-latką wynosi obecnie zaledwie 26 bps.

 

Reklama

Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 5Komentarz dzienny – Oczekiwania dla gospodarki Niemiec nadal słabną. Dziś ważne publikacje z USA - 5

 

Rynki zagraniczne

Mimo iż zakres zmian eurodolara w ostatnich dniach nie jest duży, to stopniowo układa się on w obraz coraz silniejszej amerykańskiej waluty. Obecnie o sile dolara stanowią stopniowo nasilające się wraz z nowymi wieloletnimi rekordami cenowymi ropy naftowej, bądź gazu trendy stagflacyjne dla światowej gospodarki. Jednocześnie w kierunku mocniejszego dolara oddziałują, choć jest to już w zdecydowanym stopniu wycenione, oczekiwania na początek wygaszania programu skupu aktywów w USA, co prawdopodobnie zostanie zakomunikowane podczas listopadowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Na bazowych rynkach długu wtorek był dniem stabilizacji wyceny 10-latki amerykańskiej. Wzrosty dochodowości widoczne były zaś w przypadku 10- letniego długu Niemiec, który konsekwentnie podąża w kierunku 0% z uwagi na wzrost notowań kontraktów FRA w strefie euro.

Czytaj więcej