Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Merge

Do Ethereum Merge niewiele ponad 2 dni 

Szaleństwo informacyjne ogarnęło prasę finansową i rynek kryptowalut w obliczu zbliżajacej się transformacji drugiej największej kryptowaluty, Ethereum. Według deweloperów oraz danych on-chain wydarzenie określane mianem ‘The Merge’ będzie mieć miejsce  już między 14, a 15 września co znaczy, że dzielą nas od niego niewiele ponad 2 dni. Czy Merge przygotuje i wskaże Ethereum drogę do detronizacji Bitcoina? Czy euforia jest uzasadniona?

 

Czym jest i co spowoduje enigmatyczny Merge?

Merge możemy opisać jako kluczową zmianę modelu zatwierdzania transakcji w sieci Ethereum. Będzie to pierwsza w historii taka próba na istniejącym blockchainie przez co Merge postrzegany jest jako ryzykowny. Dotychczas to “górnicy” odpowiedzialni byli za zatwierdzanie transakcji w sieci Ethereum. Po zmianie rola ta przypadnie walidatorom i właścicielom węzłów, którzy nie będą korzystali z energochłonnego sprzętu by zatwierdzać transakcje. Wyeliminowanie górników sprawi, że zużycie energii przez sieć spadnie o nawet 99,5%. Jeszcze dziś Ethereum zużywa ilość prądu porównywalną z Nową Zelandią, za kilka dni jednak ilość zużywanej energii porównywalna będzie z tysiącem gospodarstw domowych. 

 

Ethereum czeka ‘Wielki Wybuch’ ?

Część kryptowalutowych górników niechętnie przyjęła fakt transformacji sieci i zawieszenia przynoszącego zyski procesu wydobycia Etheru. Dlatego zespół Ethereum stworzył tzw. ‘bombę trudności’, która sprawi że wydobywanie kolejnych Etherów będzie tak trudne, że stanie się dla górników nieopłacalne powodując zawieszenia wydobycia. Nim staniemy się świadkiem Mergu, sieć doświadczy wybuchu bomby trudności, która ograniczy podaż o nawet 90%. To dzięki niej Ether ma ostatecznie szansę stać się tokenem deflacyjnym którego podaż podobnie do Bitcoina będzie ograniczona, co z kolei może wskazywać na możliwy scenariusz szoku podażowego. Wspomnijmy, że w przeszłości ograniczające o połowę podaż halvingi Bitcoina okazywały się być zwrotnymi momentami zapowiadającymi kryptowalutową hossę. Ostatni halving z maja 2020 roku miał miejsce zaledwie 5 miesięcy przed spektakularnym rajdem. 

Reklama

 

Nowy pretendent do kryptowalutowego tronu?

Sieć Bitcoina w ostatnim czasie odnotowuje rekordowe niskie zainteresowanie inwestorów w stosunku do Ethereum, co widoczne jest również na rynku kontraktów terminowych. Wartość kontraktów na Ethereum przed Merge wzrosła powyżej 1 bln USD wobec zaledwie 250 mld USD dla Bitcoina. Ethereum pobiło ‘króla kryptowalut’ nawet w tak istotnej metryce jaką jest ilość transakcji w sieci. Dodatkowo rosnące rachunki za energię uderzają w marżowość górników sieci Bitcoin, przez co ich aktywność spadła. Jeszcze w 2016 roku kapitalizacja Ethereum była 20 krotnie mniejsza od Bitcoina, dziś jest mniejsza tylko dwukrotnie. Biorąc pod uwagę ilość budowanych na Ethereum zdecentralizowanych aplikacji, procesowanych inteligentnych kontraktów, projektów Web3 oraz konsolidację sektora NFT giełda OpenSea) możemy spodziewać się, że Ethereum będzie z biegiem czasu ograniczać przewagę ‘króla kryptowalut’ i ma szansę stać się wizytówką technologii blockchain. W 2021 roku sieć Ethereum przetworzyła transakcje o łącznej wartości 11,6 bln USD, co pobiło wynik Visa o ponad 1 bln USD oraz o prawie 250% sieć Bitcoin. Następnym krokiem deweloperów po The Merge ma być ograniczenie opłat sieciowych tzw. ‘Gas Fees’.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Według danych KPMG inwestycje w branżę kryptowalut w pierwszej połowie roku wyniosły 14,2 mld USD, co daje wynik o ponad połowę niższy od rekordowego 2021 roku. Patrząc jednak na fakt, że druga połowa roku przed nami, a wpływy kapitału w poprzednich latach były niższe odczyt wygląda optymistycznie. Utrzymujący się wyższy napływ kapitału w trudnych warunkach makroekonomicznych w znacznym stopniu sprzyja Ethereum i rozwojowi sieci. Ilość transakcji VC, PE i M&A w poprzednich latach wyniosła odpowiednio 660, 663 i 1583. W pierwszej połowie bieżącego roku liczba oscyluje powyżej 720, przy czym największe wolumenowo transakcje należały do TradeRepublic (ponad 1 mld USD), ConsenSys, FTX oraz Fireblocks. Źródło: XTB, KPMG

 

Instytucjonalne zakupy na horyzoncie?

Merge potencjalnie przybliży zainteresowanie instytucji zachęcone coraz mocniejszą pozycją, deflacyjnością oraz ekologią stojącą za Ethereum. Blockchain poprzez platformy jak OpenSea wciąż buduje efekt ‘szerokiej fosy’ co utrudnia konkurencji zbliżenie się do użyteczności sieci. Wydaje się, że kryptowalucie sprzyja tzw. efekt sieciowy ponieważ mimo wielu istotnych wad i ograniczeń jakimi są m.in. niewielka przepustowość sieci oraz wyższe od konkurencji opłaty wewnętrzne, Ethereum wciąż jest pierwszym wyborem dla deweloperów blockchain oraz inicjatyw Web 3.0. 

Reklama

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że tylko spektakularna porażka mogłaby powstrzymać projekt od dalszego rozwoju i dalszej monopolizacji wschodzącego rynku. Instytucje mogą czuć się zachęcone faktem, że spektakularna porażka nie jest dziś wysoce prawdopodobna, a udany ‘Merge’ może zdjąć z Ethereum ciężar ryzyka ewentualnego technicznego błędu co może zwiastować rosnący napływ kapitału. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie intensywnie rynkiem kryptowalut zainteresował się BlackRock oraz inne fundusze, w tym Andressen Horowitz, który zapowiadał ponad 4 miliardowy budżet na inwestycje w bessie. 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Wykres Ethereum, interwał H4. Kryptowaluta ponownie wzbiła się powyżej 200 sesyjnej średniej na interwale czterogodzinowym co obrazuje poprawiający się sentyment. W lipcu wejście ceny powyżej tej średniej zwiastowało rajd Etheru o prawie 100%. Ostudzone w RSI na poziomie 57 pokazuje, że do euforycznego poziomu wykupienia wciąż jest daleko. Najbliższy istotny opór znajduje się na poziomach powyżej 2000 USD, powyżej których Ethereum nie zdołało się utrzymać poprzednio. Krótkoterminowe wsparcie dla ETH stanowią psychologiczne poziomy 1700 USD, które zbiegają się z SMA200 oraz dwoma lokalnymi szczytami z kocńówki sierpnia i początku grudnia. Poważny błąd w trakcie The Merge może jednak ściągnać ceny tokena z powrotem w okolice ostatnich minomów, poniżej 1500 USD. Źródło: xStation5

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

 

 

Reklama

xtb.com

Nota prawna XTB 

 

 

 

Czytaj więcej