Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Martin Schirdewan

W trakcie zjazdu Lewicy (Die Linke) w Erfurcie, w dniach 24–26 czerwca, wyłoniono przewodniczących partii. Ponownie wybrano Janine Wissler, która uzyskała 57% głosów (w 2021 r. zdobyła 84%), a nowym współprzewodniczącym będzie Martin Schirdewan, współkierujący klubem Lewicy w Parlamencie Europejskim. Poparło go 61% delegatów. Zastąpi on Susanne Hennig-Wellsow, która ustąpiła z funkcji przewodniczącej w kwietniu w związku z konfliktem personalnym w kierownictwie partii. Lewica podjęła też decyzję o zmniejszeniu liczebności zarządu ugrupowania z 44 do 26 członków.

Na zjeździe przyjęto szereg rezolucji programowych, w tym – po burzliwych dyskusjach – wniosek w sprawie polityki wobec Moskwy, który zaostrza kurs partii. Wezwano w nim do natychmiastowego zawieszenia broni, wycofania się wojsk rosyjskich z Ukrainy i podjęcia negocjacji. W rezolucji nazwano Rosję „imperialnym agresorem” i przypisano jej odpowiedzialność za „zbrodniczą wojnę napastniczą” na Ukrainie. Po raz pierwszy poparto nałożenie sankcji na poszczególnych oligarchów rosyjskich. Jednocześnie skrytykowano NATO m.in. za „myślenie w kategoriach geopolitycznych stref wpływów i wyścigu zbrojeń, zwłaszcza między NATO, Rosją i Chinami”. Lewica sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę (choć w trakcie debaty część polityków, w tym premier Turyngii Bodo Ramelow, poparła jej dostarczanie). Delegaci zdecydowali również o wyraźnym zaostrzeniu programu klimatycznego ugrupowania: Niemcy powinny stać się neutralne klimatycznie do 2035 r. (rząd federalny dąży do osiągnięcia tego celu do 2045 r.). Według Lewicy wymaga to programu inwestycyjnego o wartości 20 mld euro rocznie na transformację energetyczną oraz łagodzenie skutków społecznych tych zmian.

 

Komentarz

•  Wybrany duet przewodniczących reprezentuje dwa główne nurty ugrupowania. Pomimo zarzutów o niedostateczne zaangażowanie w wyjaśnienie zarzutów o molestowanie seksualne w partii (głównie w Hesji, mateczniku Wissler) dotychczasowa szefowa, dzięki bardzo dobrze przyjętemu przemówieniu, otrzymała mandat zaufania na kolejną kadencję. We władzach partii będzie reprezentowała skrzydło radykalnej lewicy, której większość wyborców zamieszkuje zachodnie landy. Jej pozycję równoważyć będzie związany z Turyngią Schirdewan, uchodzący za przedstawiciela pragmatycznej części partii, dążącej do udziału w sprawowaniu władzy i do kompromisów. Taka postawa gwarantowała dotychczas ugrupowaniu udział w rządach czterech krajów związkowych: w Turyngii (jedyny premier z ramienia Lewicy), Berlinie, Bremie i Meklemburgii-Pomorzu Przednim. To, jak trwała okaże się współpraca Wissler i Schirdewana, zależy jednak od zaakceptowania przez wewnątrzpartyjne frakcje autorytetu nowych przewodniczących, gotowości do wykuwania spójnej polityki i zakończenia publicznych sporów...czytaj więcej

 

Reklama

Czytaj więcej

Czytaj więcej

Artykuły związane z Martin Schirdewan