Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

magazyny gazu ukraina

POL: Stan wypełnienia magazynów gazu w Polsce przekroczył 90%, co uwzględniając dostępne pojemności magazynowe, przekłada się na 32,4 TWh gazu ziemnego. Zgromadzone zapasy pozwalają na realizację 1,6 miesiąca (uśrednionej w skali roku) konsumpcji gazu. Poziom wypełnienia magazynów jest wyższy niż zazwyczaj o tej porze, co wskazuje na przyspieszone przygotowywanie się Polski do sezonu zimowego bez dostępu do rosyjskiego gazu. Ze względu na zbliżającą się granicę „100%” i relatywnie niewielką maksymalną pojemność magazynów w Polsce, niemożliwe będzie dalsze gromadzenie gazu (w Polsce magazyny mogą zaspokoić ok. 14% całorocznego zużycia gazu wobec 26,5% średnio w UE). Nie zmienia to jednak wniosków z naszego kwietniowego raportu Makro Focus: Czy potrzebujemy gazu z Rosji?: Polska jest w stanie poradzić sobie z nagłym zatrzymaniem dostaw z Rosji, m.in. ze względu na zapewnienie przez PGNiG długoterminowych kontraktów LNG oraz nowych połączeń gazowych (Baltic Pipe, interkonektory z Litwą i Słowacją oraz poprzez zwiększenie przepustowości gazoportu w Świnoujściu). Wiceprezes PGNiG R.Perkowski powiedział, że w 2023 spółka planuje sprowadzić za pomocą Baltic Pipe 3 mld m3 gazu z własnych zasobów oraz ok. 1,5 mld m3 gazu uzyskanego na podstawie umów z Oersted i Lotos. Według niego nie ma obecnie konieczności pełnego wykorzystania mocy przesyłowych Baltic Pipe, ponieważ spółka jest w stanie dostarczać do Polski gaz z innych kierunków.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 2

EUR: Protokół po kwietniowym posiedzeniu EBC jasno wskazuje na jastrzębią woltę wśród członków Rady. W dokumencie zapisano, że wojna w Ukrainie oraz polityka „zero covid” w Chinach znacząco podbiły presję inflacyjną, która choć w dużej mierze ma charakter zewnętrzny, mogłaby skutkować trwałym wzrostem inflacji. W komunikacie wielokrotnie podkreślano dużą niepewność oraz konieczność zachowania przez Radę opcjonalności, gradualizmu i elastyczności. Rosyjska agresja na Ukrainę istotnie zwiększyła ryzyko dla wzrostu gospodarczego, m.in. za sprawą trwale wyższych kosztów energii, które mogą silnie ograniczać konsumpcję i inwestycje. Wielu członków Rady argumentowało, że presja inflacyjna w strefie euro ma coraz bardziej trwały charakter za sprawą (1) rosnących cen produkcji przemysłowej; (2) ryzyka znacznego wzmocnienia, jak na razie ograniczonych, żądań płacowych; (3) odkotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych. Część członków Rady podkreślała znaczenie jak najszybszej reakcji w celu przeciwdziałania utrwaleniu się wysokiej inflacji i zasygnalizowania determinacji EBC w jej zwalczaniu. Ich zdaniem obecna polityka pieniężna nie jest spójna ani z wysoką inflacją ani z rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Inni członkowie natomiast argumentowali, że zbyt agresywne podwyżki stóp mogłyby być kontrproduktywne i osłabić wzrost gospodarczy przy braku istotnego wpływu na globalne procesy inflacyjne. Naszym zdaniem w Radzie Prezesów EBC coraz silniejszą pozycję ma frakcja jastrzębi, choć w dalszym ciągu istnieją w niej znaczące różnice opinii. Oczekujemy, że Rada zdecyduje się na zakończenie programu QE w czerwcu, podwyżkę stopy depozytowej w lipcu, a do końca roku zakończy erę ujemnych nominalnych stóp procentowych.

EUR: Wiceprezes EBC L. de Guindos powiedział, że ze względu na znaczny poziom niepewności związany z przyszłą aktywnością gospodarczą i procesami inflacyjnymi, podczas normalizacji polityki pieniężnej wskazany jest „gradualizm i ostrożność”. L. de Guindos oczekuje, że wstrzymanie zakupów netto przez EBC nastąpi „raczej na początku niż na końcu 3q22”, a pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce „jakiś czas później”. Podkreślił przy tym znaczenie czerwcowej projekcji EBC w ograniczaniu niepewności odnośnie do przyszłości. Zdaniem L. de Guindosa europejski system finansowy pozostaje stabilny, ale widać narastanie pewnych nierównowag wyższego poziomu zadłużenia w niektórych sektorach, oznak nadmiernych wycen na niektórych rynkach finansowych i nieruchomości).

Reklama

HUN: MNB zgodnie z oczekiwaniami pozostawił bez zmian tygodniową stopę depozytową na poziomie 6,45%. Jej ostatnia podwyżka miała miejsce 3 tygodnie temu. Stopa bazowa MNB wynosi obecnie 5,4%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 3

USA: Liczba nowych wniosków dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 14 maja wyniosła 218 tys. (kons. 203 tys.), a średnia czterotygodniowa po raz 6. z rzędu wzrosła, tym razem do 199,5 tys. Pomimo że nadal są to bardzo niskie wartości w porównaniu do czasu sprzed pandemii, to liczba wniosków jest o ok. 30 tys. wyższa niż marcu. Dane mogą sygnalizować z jednej strony nieznaczne schładzanie niezwykle rozgrzanej koniunktury, a z drugiej powrót na rynek pracy części osób, które na skutek pandemii przeszły w stan bierności zawodowej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 4

USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w kwietniu wyniosła 5,61 mln, co oznacza trzeci spadkowy miesiąc z rzędu oraz spadek o 2,4% m/m. Spadek liczby sprzedaży domów w dużej mierze jest skutkiem niższego popytu, do którego przyczyniły się najwyższe od 2009 oprocentowanie hipotek oraz wysokie ceny mieszkań. Ze względu na słabszy popyt nieco poprawił się zasób mieszkań do sprzedania, który w kwietniu pozwoliłby na zaspokojenie popytu z 2,2 miesiąca wobec 1,9 miesiąca w marcu. Medianowa cena sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym wyniosła w kwietniu 391,2 tys. USD i była o 14,8% wyższa niż rok wcześniej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 5

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 6

USA: E.George z oddziału Fed w Kansas oceniła, że ciężki tydzień na rynkach finansowych nie jest zaskoczeniem. W jej ocenie rynki finansowe rozumieją, że należy oczekiwać dalszego zacieśniania polityki Fed i jest to jeden z kanałów zwiększania restrykcyjności warunków finansowych. E.George powtórzyła, że inflacja w USA jest obecnie za wysoka i potrzebna jest seria dostosowań stóp, żeby ją obniżyć, przy czym czuje się komfortowo z ruchami po 50pb.

USA: Indeks koniunktury w przemyśle oddziału Fed z Filadelfii (Philly Fed index) w maju spadł znacząco silniej od oczekiwań, do 2,6 pkt. (kons. 16,0 pkt.) z 17,6 pkt. w kwietniu. Jest to najniższy poziom indeksu od 2 lat. Spadek indeksu wynika przede wszystkim ze zmniejszenia się odsetka firm wskazujących na poprawę sytuacji na rzecz „braku zmian”, z 34,2% w kwietniu do 22,2% w maju. Pełna wymowa danych jest lepsza niż wskazuje ogólny wynik, m.in. za sprawą dalszego wzrostu nowych zamówień. Głównymi obawami dla amerykańskiego przemysłu są ceny – ponad 80% firm wskazuje na wzrost cen czynników produkcji. Z badania wynika, że firmy przemysłowe planują podwyższyć ceny w ciągu roku o ok. 5%, poniżej oczekiwanego przez nie wskaźnika inflacji w najbliższym roku na poziomie 6,5%.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Magazyny gazu wypełnione w 90% - 7

POL: Według doniesień Ł.Kozłowskiego z Rady Dialogu Społecznego rząd skłania się do zaproponowania podwyżki płacy minimalnej w 2023 w wysokości 490 PLN (16,3% r/r), do 3500 PLN. Ze względu na prognozowaną na 2023 inflację CPI powyżej 5%, podwyżka płacy minimalnej miałaby być zgodnie z art. 3 ustawy podzielona na dwa terminy – w styczniu nastąpiłby wzrost o 340 PLN do 3350 PLN, a w lipcu o 150 PLN do 3500 PLN. Relacja płacy minimalnej do średniej płacy w gospodarce narodowej (wg naszych prognoz) wzrosłaby w przyszłym roku do 52,9% z 49,2% w 2022.

POL: „Odwiedzalność” centrów handlowych w kwietniu była o 2,5% wyższa niż w kwietniu 2019 (wg danych Polskiej Rady Centrów Handlowych). Obroty w przeliczeniu na 1m2 powierzchni były w marcu o 1,1% wyższe niż w marcu 2019, co obrazuje m.in. strukturalną zmianę preferencji zakupowych klientów (wzrost znaczenia e-commerce). PRCH wskazuje również na wysokie wzrosty obrotów w kategorii żywność oraz wyposażenie domów, RTV i AGD, co wskazuje na zakupy dokonywane przez i na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Reklama

EUR: Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu. W ramach nowych regulacji już w tym roku państwa członkowskie powinny przed 1 listopada mieć magazyny wypełnione na poziomie 85% (w kolejnych latach 90%). W celu minimalizacji ryzyka windowania cen, państwa członkowskie mają najpierw korzystać z rynkowych mechanizmów. Wprowadzony został również mechanizm dobrowolnych wspólnych zakupów gazu przez państwa UE. Kolejnymi krokami będzie przyjęcie regulacji przez Radę Unii Europejskiej i przegłosowanie jej w PE.

EUR: Parlament Europejski poparł propozycję zawieszenia ceł na cały ukraiński eksport do UE, aby wesprzeć ukraińską gospodarkę. Byłoby to istotne wsparcie m.in. dla ukraińskiego sektora metalowego.

CHN: Pięcioletnia stopa procentowa kredytu (loan prime rate) została w piątek obniżona z 4,6% do 4,45%, najsilniej od reformy systemu stóp w 2019. Obniżenie stawki, ustalanej przez komitet banków i publikowanej przez Ludowy Bank Chin, bezpośrednio obniży koszty zaciągania kredytów hipotecznych. Stopa jednoroczna, która ma wpływ na oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw została utrzymana na poziomie 3,7%.

Czytaj więcej

Artykuły związane z magazyny gazu ukraina