Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

luka

Co to jest luka cenowa?

Luka cenowo to pojęcie bezpośrednio związane z analizą techniczną i inwestowaniem na giełdzie. Nie jest to formacja giełdowa, ale pewnego rodzaju prawidłowość mogąca zajść na wykresie. W obserwowaniu luk cenowych przydatne są japońskie wykresy świecowe, ponieważ wykresy liniowe, generalizujące kurs, mogą jej nawet nie uwzględnić. Luka cenowa to sytuacja, w której następuje przerwa pomiędzy dwiema świecami. Jest to obszar cenowy, w którym nie zapadły żadne inwestycje. Częstotliwość występowania luki cenowej jest średni. Nie jest to zjawisko ani rzadkie, ani częste. O ile bardzo trudno przewidzieć lukę cenową, o tyle łatwiej prognozować dalsze zachowanie kursu akcji tuż po jej wystąpieniu.

Luka cenowa na wykresie

Luki cenowe powstają, kiedy cena otwarcia jest powyżej ceny maksymalnej kursu lub poniżej ceny minimalnej kursu. Najczęściej występują w trakcie otwarcia nowej sesji. Na wykresach Forexu możemy je zatem zaobserwować w niedzielę wieczorem, w przypadku natomiast inwestycji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – w każdy dzień powszedni o godzinie dziewiątej. Na wykresie luka cenowa jest bardzo łatwa do zobaczenia: będzie to bowiem po prostu pusta przestrzeń pomiędzy dwiema świecami. Dłuższa wolna przestrzeń, czyli luka cenowa, obejmująca miejsca kilku świec również może się zdarzyć, ale jest to zjawisko skomplikowane i występujące średnio raz na kilka lat w danym kursie. Bywa również, że nie wystąpi w ogóle.

Luka bessy a luka hossy

Zgodnie z zasadami analizy technicznej luki cenowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Do dwóch najbardziej podstawowych należą luki hossy i luki bessy. Luka bessy, znana również jako luka startu, to luka cenowa, która występuje w trendzie wzrostowym. Charakteryzuje się tym, że następująca po przerwie na wykresie kolejna świeca osiąga wartość maksymalną. Z reguły jednak kurs bardzo szybko spada do poziomu sprzed luki hossy. Luka bessy polega na tym samym, lecz jest lustrzanym odbiciem luki hossy. Często określana jest również jako „linia wyczerpania”.