Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

LPP giełda

Piątkowa sesja zakończyła drugi tydzień korekty na warszawskim parkiecie po dynamicznej fali wzrostowej, która miała miejsce od listopada do pierwszej połowy stycznia. W skali tygodnia WIG stracił 0,98%, co oznacza iż skala przeceny była wyraźnie mniejsza niż w poprzednich tygodniu kiedy sięgnęła 3,29%. Piątek nie wpłynął znacząco na obraz warszawskiego parkietu. Szeroki WIG zyskał 0,14%. Relatywnie najsłabszy pozostawał segment dużych spółek (WIG20 -0,04%), a silny sWIG80 (0,85%). Słabość w skali tygodniowej na GPW wyróżniała się na tle pozostałych rynków. Niemiecki DAX30 zyskał 0,63%, a amerykański S&P 500 1,94% i Nasdaq 100 4,39%. Powyższe wskazuje na ponowną relatywną siłę spółek technologicznych. Do wyników warszawskiego parkietu najbliżej było parkietom z regionu – BUX stracił 1,3% a MOEX 1,97%.

Na poziomie spółek w piątek wyróżniało się m.in. LPP (+5,43%) i Dino (+3,92%). Wyraźne wzrosty były prawdopodobnie wynikiem dobrego odczytu sprzedaży detalicznej w grudniu, która chociaż że spadła w cenach stałych o 0,8% r/r to w ujęciu miesięcznym wzrosła o 19,8%. Z drugiej strony na rynku ciążyły spadki notowań KGHM (-2,49%), na co wpływały spadające notowania miedzi.

W Stanach Zjednoczonych ostatni tydzień stał pod znakiem osiągnięcia kolejnych historycznych maksimów w czwartek. Piątek przyniósł odreagowanie zarówno na S&P 500 (-0,3%) jak i na Nasdaq 100 (-0,29%), który to zdecydowanie był liderem wzrostów w ubiegłym tygodniu. Notowania poruszają się w rytm napływających wyników spółek. Jak do tej pory z indeksu S&P 500 wyniki za ostatni kwartał zaraportowało 68 z 500 spółek. Ich przychody były średnio o 3,89% wyższe od oczekiwań a zysk netto aż 28,16% wyższy, co sprzyja utrzymywaniu się pozytywnego sentymentu na rynku.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Reklama

Kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 w godzinach porannych wskazują na około pół procentowe wzrosty, co powinno przełożyć się na nieznacznie pozytywne otwarcie w Warszawie. W bieżącym tygodniu inwestorzy będą oczekiwać na decyzję Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, a także na publikację PKB z USA za czwarty kwartał ubiegłego roku, podczas gdy każdego dnia seria spółek będzie publikować swoje wyniki. Globalnie głównym wydarzeniem pozostaje kwestia opóźnień w dostawie szczepionek na koronawirusa, co zwiększa obawy o możliwość wprowadzenia kolejnych lockdownów.

Czytaj więcej