Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Liczba mieszkań dostępnych na sprzedaż

  • Liczba mieszkań dostępnych na sprzedaż wciąż rośnie.
  • W Warszawie pojawia się coraz więcej przecen nieruchomości.
  • Popyt na mieszkania spada, spadają (powoli) i ceny.

 

Zaskakujące dane z rynku nieruchomości

W lipcu ponownie wzrosła liczba mieszkań dostępnych na rynku. Z danych Gethome wynika, że pod koniec lipca było około 157 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, podczas gdy w styczniu liczba ta wynosiła około 131 tys. Od grudnia liczba ofert zwiększyła się o niemal 28%. Warto również zaznaczyć, że w siódmym miesiącu roku z rynku wtórnego wycofano aż 34,5 tys. ofert, co stanowi wzrost o ponad jedną piątą w porównaniu do czerwca.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Poza Katowicami, gdzie liczba ofert pozostała stabilna, dostępność mieszkań na rynku wtórnym wzrosła w większości dużych miast. Najwięcej ofert odnotowano w Warszawie (17,4 tys., co stanowi wzrost o 2% w porównaniu do czerwca). Na drugim miejscu znalazł się Wrocław (9,4 tys.), a na trzecim Kraków (9,4 tys.).

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

 

Zobacz: Boom na rynku nieruchomości komercyjnych? Rekordowy crowdfunding projektu ze Szczecina

 

Ceny mieszkań w Warszawie hamują

Reklama

W lipcu 2024 roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym pozostała na niezmienionym poziomie we wszystkich dużych miastach, co miało miejsce ostatnio w grudniu 2022 roku. Zamiast wzrostów, odnotowano spadki: ceny w Warszawie i w Katowicach zmniejszyły się o 2%.

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Według portalu Zametr.pl średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie wynosi obecnie 18 780 zł, co stanowi spadek o 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Reklama

Z drugiej strony, średnie ceny transakcyjne wciąż rosną. Na rynku wtórnym wynoszą one 14 380 zł za metr kwadratowy, co oznacza wzrost o 5,2% w porównaniu do poprzedniego kwartału.

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Interesujące są również dane dotyczące zmian cen ofert. Tylko dzisiaj aż 65 ofert zostało obniżonych, podczas gdy jedynie 14 zostało podwyższonych. 

 grafika numer 6 grafika numer 6

 

Reklama

Dodatkowo dzisiaj sprzedający obniżyli swoje ceny łącznie o niemal 3 miliony złotych, podczas gdy wzrosty ofert wyniosły jedynie 372 tysiące złotych. Z łatwością można znaleźć oferty tańsze o 20 czy 30 tysięcy złotych. 

 grafika numer 7 grafika numer 7

Zobacz: Rafał Zaorski sprzedaje apartament przy Złotej 44. O 100 milionach może już zapomnieć

 

Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl dla FXMAG:

Bezpieczny Kredyt 2%”, który pojawił się w ofercie banków w lipcu ubiegłego roku, praktycznie wyczyścił warszawski rynek wtórny z najtańszych lokali. Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w drugim półroczu 2023 roku warszawska oferta skurczyła się o ponad połowę. W efekcie średnia cena metra kwadratowego mieszkań używanych poszybowała w górę aż o 15%. Warto dodać, że przez pierwszych sześć miesięcy ub. roku mieszkania z drugiej ręki podrożały średnio tylko o 2% na metrze. Jednak po wygaśnięciu programu BK2%  sprzedaż mieszkań wyraźnie spadła. Od lutego br. oferta zaczęła się jednak szybko odbudowywać i w lipcu osiągnęła poziom sprzed roku. Mimo to aż do maja średnia cena metra kwadratowego pięła się w górę, a po pięciu miesiącach jej wzrost wynosił 8%.

Można tłumaczyć to tym, że wielu sprzedających liczyło na zakupowe szaleństwo po pojawieniu się w ofercie banków „Kredytu mieszkaniowego #naStart”. Te rachuby jednak szybko się zdezaktualizowały. Nie dość, że z każdym miesiącem banki udzielały coraz mniej kredytów, to w maju pojawiły się wątpliwości, czy nowy program wsparcia kredytobiorców w ogóle wejdzie w życie.

Reklama

Ponadto wzrosła także liczba mieszkań dostępnych w ofercie warszawskich deweloperów i co należy podkreślić, zaczęli oni wprowadzać na rynek więcej lokali w segmencie popularnym, co zatrzymało wzrost średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań. Rosnąca konkurencja zmusiła również niektóre firmy do stosowania promocyjnych obniżek cen. W tej sytuacji sprzedający używane mieszkania musieli zejść na ziemię. Efektem jest spadek ich średniej ceny metra kwadratowego.



Zobacz: Czy warto zostać flipperem? Prognozy są zaskakujące

Czytaj więcej

Artykuły związane z Liczba mieszkań dostępnych na sprzedaż