Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

lektury

Przedstawiciele FED, także znajdują czas na ciekawą książkę. Trzech z nich poleciło najlepsze pozycje, które trafiły do rankingu „The best reads of 2016 with Bloomberg”. Swoje literackie upodobania przedstawili: Patrick Harker (FED Filadelfia), Neel Kashkari (FED Minneapolis) oraz Dennis Lockhart (FED Atlanta).

 

Zimowa pora, to dobry czas na zagłębienie się w lekturze, polecanej przez tak ważne osobistości. Być może poniższe pozycje pokażą skąd oficjele czerpią inspiracje i, jak postrzegają globalną ekonomię. Przed nami  osiem obowiązkowych pozycji według prezesów regionalnych FED.

Patrick Harker- prezes filadelfijskiego FED

Jego typy to dwie książki związane z ekonomią, a trzecia pozycja dotyczy…chorób psychicznych. Tym szczególnie zainteresowanym historią finansów poleca tytuł „Money Changes Everything: How Finance Made Civilization Possible” (William N. Goetzmann).  Kolejna lektura w biblioteczce Harkera to „The Architecture of Collapse: The Global System in the 21st Century”. To co urzekło oficjela w tej pozycji, to jak twierdzi szerokie spojrzenie na międzynarodowe kryzysy ekonomiczne, ich przyczyny oraz sposoby zapobiegania im. A co z chorobami psychicznymi? Nie jest to pozycja ściśle związana z ekonomią, ale mimo wszystko żeby zajmować tak wysoką pozycję w FED, należy mieć zdrowy, dobrze pracujący umysł. Stąd też propozycja Harkera: „Infectious Madness: The Surprising Science of How We ‘Catch’ Mental Illness”.

 

Neel Kashkari- prezes FED z Minneapolis

Reklama

Kashkari wychodzi z propozycją książki, która jest powiązana z FED. Mianowicie mowa o „The Man Who Knew: The Life and Times of Alan Greenspan”. Książka jest wieloletnią pracą Sebastiana Mallaby, który dokonał dokładnej analizy biograficznej Alana Greenspana - uznawanego za autorytet amerykańskiej ekonomii i polityki oraz byłego szefa FED. Z tematyki równie ekonomicznej, ale także ściśle związanej z aspektem społecznym, Neel Kashkari wybrał „Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis” (J.D Vance). Książka to numer 1 na liście NYT. Pozycja ta to trzeźwe i analityczne spojrzenie na amerykańskie społeczeństwo, a zwłaszcza na jej najmniejszą komórkę życia społecznego, jaką jest rodzina. Dla oficjela książka jest swoistym zobrazowaniem przyczyny trudności finansowych dotykających wiele amerykańskich pokoleń. Kaskhari, podążając śladem problemów społecznych i politycznych wychodzi z propozycją lektury, mówiącej o walce prawnika-aktywisty, który sprzeciwia się niesprawiedliwemu systemowi karnemu- „Just Mercy: A Story of Justice and Redemption”.

 

Denis Lockhart- prezes FED z Atlanty

Lockhart będzie zmuszony do odejścia z FED w lutym przyszłego roku (ze względu na restrykcje wiekowe, jakie wprowadził FED). Mimo tego, warto spojrzeć na jego typy. Proponuje pozycję, która tłumaczy fenomen populistycznych ruchów w USA i Europie. Autor „ The Populist Explosion: How the Great Recession Transformed American and European Politics”- John B. Judis, w lekturze wskazuje na problem wielkich, światowych demokracji, które łączy jeden, przerażający czynnik- populizm. Sędziwy oficjel  wśród pozycji wybrał również, tę której motywem przewodnim jest amerykański wywiad. Lockhart jest zafascynowany książką, ponieważ autorem jest Michael Hayden-  były dyrektor Centrali Wywiadu, który dostarcza informacji z pierwszej ręki.

 

Jak widać zainteresowania przedstawicieli FED krążą nie tylko wokół międzynarodowej ekonomii. Szukają oni inspiracji w tematyce społecznej, ale również kwestiach bezpieczeństwa. Do pozycji zapewne warto sięgnąć, bo są to lektury, które przedstawiają realia, które nie są nam obce.

Czytaj więcej