Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kvarko wrocław

KVARKO Group ASI – jeden z dużych akcjonariuszy Bioceltix – wnioskuje o uchylenie na czerwcowym ZWZ uchwały emisyjnej z ostatniego walnego zgromadzenia w związku z ogłoszeniem przez Zarząd Bioceltix wycofania się z planu przeprowadzenia w najbliższym czasie oferty publicznej akcji w oparciu o prospekt emisyjny. Spółka chce skupić się na pozyskaniu kapitału na bieżące projekty w innej formie, jednocześnie podtrzymując plan szybkiego przejścia na GPW.

Od naszego ostatniego walnego sytuacja na rynku kapitałowym zmieniła się diametralnie. Od wybuchu wojny w Ukrainie nie udała się właściwie żadna oferta publiczna na rynku regulowanym, do tego większość – o ile nie wszystkie – zaplanowane procesy zostały wstrzymane. W zaistniałej sytuacji zabezpieczenie finansowe spółki w oparciu o dużą ofertę publiczną akcji wydaje się być zbyt ryzykowne. Korzystniejszym planem na dziś jest emisja w mniejszej skali, skierowana do wybranej grupy inwestorów – mówi dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu Biocelitx, komentując wniosek akcjonariusza spółki KVARKO Group ASI.

KVARKO Group ASI złożyło bowiem do Spółki wniosek o zmianę porządku obrad wraz z projektem uchwały, z których wynika, że w czasie zaplanowanego na 15 czerwca ZWZ akcjonariusz chciałby przegłosować uchylenie uchwały zakładającej publiczną emisję do 1 mln akcji serii I.

 

Wspólny interes akcjonariuszy i Spółki

Zarząd Spółki popiera wniosek akcjonariusza, który jest zgodny z komunikowaną przez Spółkę weryfikacją jej planów rozwojowych oraz zamiarem odstąpienia od przeprowadzania prospektowej oferty publicznej, na co wpływa również fakt, że zdaniem Zarządu aktualna kapitalizacja Spółki nie wydaje się zadowalająca w kontekście rozwodnienia, z jakim związana byłaby duża emisja akcji.

Reklama

W tym momencie duża emisja akcji doprowadziłaby do znacznego rozwodnienia dotychczasowych akcjonariuszy. Trzeba również brać pod uwagę, że do końca tego roku we wszystkich trzech kluczowych projektach realizowanych przez Spółkę, a więc dotyczących atopowego zapalenia skóry i osteoartrozy stawów u psów oraz zapalenia stawów u koni, powinniśmy osiągnąć istotne kamienie milowe. Uważamy, że może to mieć istotny wpływ na jeszcze lepsze postrzeganie Spółki przez inwestorów i dodatkowo zwiększyć prawdopodobieństwo pozyskania partnera branżowego, a to z kolei powinno pomóc w przeprowadzeniu oferty publicznej w przyszłości na warunkach znacznie korzystniejszych zarówno dla samej Spółki, jak i dla szerokiego grona jej akcjonariuszy – dodaje Paweł Wielgus.

 

Emisja w mniejszej skali i przejście na GPW

Jeśli na ZWZ 15 czerwca br. akcjonariusze podejmą decyzję o uchyleniu uchwały emisyjnej, spółka podejmie działania mające na celu pozyskanie kapitału w innej formie niż oferta publiczna wymagająca sporządzenia prospektu.

Naszym celem jest pozyskanie takich środków, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby związane z realizacją trzech kluczowych, najbardziej zaawansowanych projektów. Oznacza to, że rozszerzona strategia biznesowa, którą ogłaszaliśmy w lutym, będzie realizowana wolniej, to znaczy od momentu, w którym możliwe będzie pozyskania środków umożliwiających realizację wszystkich nowych projektów w normalnym trybie i w zadowalającym tempie. Obecnie nie przesądzamy, skąd będą pochodzić środki na jej realizację. Aktywnie analizujemy możliwość pozyskiwania grantów, pracujemy nad zawarciem umów partneringowych, a przy sprzyjającym rynku kapitałowym rozważymy ponownie ofertę publiczną, która pozwoli na skokowy wzrost skali biznesu – zaznacza Paweł Wielgus.

Bioceltix podkreśla przy tym, że zawieszenie oferty publicznej w żaden sposób nie wstrzymuje procesu przejścia z rynku NewConnect na główny parkiet GPW.

W najbliższym czasie zwrócimy się do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o zmianę formuły prospektu ze sporządzanego dla celów oferty publicznej i dopuszczenia akcji do obrotu na rynku regulowanym na sporządzany jedynie dla celów dopuszczenia. Zależy nam na jak najszybszym przejściu na rynek regulowany, nawet jeżeli nie będzie się to wiązało z pozyskaniem nowych środków. Obecność na dużej giełdzie daje nam zupełnie nowe, znacznie lepsze możliwości w zakresie pozyskiwania kapitału w przyszłości i jeszcze bardziej zwiększa naszą wiarygodność – podsumowuje Paweł Wielgus.

Reklama

 

***
Bioceltix jest spółką biotechnologiczną rozwijającą nowoczesne produkty lecznicze dla zwierząt towarzyszących ze szczególnym uwzględnieniem psów i koni. Firma rozwija autorską technologię wytwarzania leków biologicznych w oparciu o mezenchymalne komórki macierzyste. Przełomowość podejścia Bioceltix polega na wykorzystaniu metody umożliwiającej podanie komórek macierzystych pochodzących od niewielkiej liczby zdrowych dawców do dużej liczby pacjentów, czyli w modelu allogenicznym. Opracowane w ten sposób produkty lecznicze będą dostępne od ręki, na miejscu w klinice weterynaryjnej i gotowe do podania pacjentowi bezpośrednio po rozmrożeniu. Rozwijane w Bioceltix leki biologiczne mają szansę - obok działania objawowego - wykazywać również działanie przyczynowe poprzez wpływanie na środowisko zapalne oraz uruchomienie naturalnych mechanizmów odbudowy zmienionych chorobowo tkanek.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kvarko wrocław