Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walutowe NBP 22.02.2024 r.

Ceny paliw w Polsce: tyle kosztuje paliwo 22 lutego

Ceny paliw są uwarunkowane przez różnorodne czynniki rynkowe, które wpływają na ich wartość. Te kluczowe determinanty obejmują globalne tendencje w handlu ropy naftowej, decyzje dotyczące polityki podatkowej na poziomie krajowym, zmienność warunków atmosferycznych oraz wydarzenia międzynarodowe. Ostatnie zmiany cen paliw w Polsce są skutkiem niedawnych wyborów parlamentarnych i przemian w strukturze rządowej. Aktualnie, średnie ceny paliw wykazują tendencję spadkową. Zgodnie z danymi z 22 lutego 2024 roku, opublikowanymi na portalu e-patrol.pl, prezentują się one w poniższy sposób:

 grafika numer 1 grafika numer 1

Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.


Zanotowaliśmy, że największy wzrost cen zaobserwowano w przypadku oleju napędowego (ON), który podrożał o 9 groszy. Natomiast cena PB98 wzrosła o 3 grosze, a PB95 o 5 groszy. Jeśli chodzi o cenę LPG, wzrosła o 2 grosze.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny węgla potężnie w dół! Zobacz, ile kosztuje ekogroszek oraz po ile jest jedna tona węgla w Polsce

 

Ceny hurtowe spadają – zobacz dlaczego

Na rynku hurtowym istnieje wiele kluczowych czynników, które mają istotny wpływ na ustalanie cen paliw. Te istotne determinanty obejmują globalne trendy w handlu ropy naftowej, równowagę między podażą a popytem, oraz koszty produkcji i logistyki. Dodatkowo, zmiany w kursach walut, regulacje podatkowe oraz wydarzenia o globalnym znaczeniu istotnie wpływają na końcowe ceny paliw. Współdziałanie tych czynników kształtuje ceny hurtowe paliw.

Dzisiaj, 22 lutego 2024 roku, cena ropy naftowej Brent wzrosła o 0,1% i wynosi 82,49 USD, podczas gdy notowania ropy WTI utrzymują się na poziomie około 78,12 USD, co również stanowi wzrost o 0,2%.

 

Reklama

 

Prognozy ekspertów dla cen paliw na 2024 rok

W roku 2023 miały miejsce znaczące przemiany cen paliw, spowodowane niepokojami politycznymi, zmianami w polityce energetycznej oraz wpływem pandemii na gospodarkę. Przewidywanie długoterminowych trendów cenowych na stacjach benzynowych stanowi wyzwanie z uwagi na dynamiczny charakter rynku, silną zależność od cen ropy naftowej oraz różnorodne czynniki wpływające na ceny. Niemniej jednak, prognozy krótkoterminowe zazwyczaj są bardziej precyzyjne. Zgodnie z danymi udostępnionymi na stronie e-patrol.pl, przewiduje się, że ceny paliw w Polsce będą ewoluować w następujący sposób:

Prognoza detalicznych cen paliw

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Ceny w [zł/litr]. Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00

 

Czytaj również: Kursy walut 22 lutego: wstrząsnęło! Wielkie spadki dolara…

 

**************

Kursy walut NBP 22.02.2024 r.: wielkie spadki kursu dolara…

 

Reklama

**************

Kursy walut NBP 23.02.2024 r.: zmiany na walutach

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kursy walutowe NBP 22.02.2024 r.