Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walutowe 18 grudnia

Kursy walut 17 grudnia 2023. Dowiedz się ile zapłacisz za waluty, podajemy aktualne kursy walut. Kurs euro (17.12.2023) EUR/PLN: w niedzielę za jedno euro musisz zapłacić ok. 4,3053 złotego.

 

Ile kosztuje euro? Zobacz kurs euro 17 grudnia, godzina 9:20, aktualna cena euro:

  • Kurs euro do polskiego złotego EUR/PLN w niedzielę: 4,3053
  • Kurs euro do franka szwajcarskiego EUR/CHF w niedzielę: 0,9530
  • Kurs euro do dolara amerykańskiego EUR/USD w niedzielę: 1,0991

 

Wykres pary walutowej EURPLN

 

 

Notowania euro (EUR): prawdziwa historia i znaczenie waluty europejskiej

„Narodziny” waluty euro datuje się na 1 stycznia 1999 r. W powszechnym obiegu znajduję się od roku 2002. Dzień ten uznawany jest za zwieńczenie powojennej integracji europejskiej. Zalążki euro miały jednak miejsce już w latach 60 XX wieku. Widzimy, więc że jest to stosunkowo młody pieniądz. Wróćmy jednak do „zamierzchłych” powojennych czasów.

 

Problemy w strefie Euro

Wejście w życie wspólnej waluty było naturalnie rzeczą bez precedensu, momentem historycznym. Jednakże nie wszystko, co działo się w strefie euro można uznać za odpowiednie. Na każdym perfekcyjnym obrazie prędzej czy później pojawi się jakaś skaza. I tak właśnie zadziało się w tym przypadkuStrefa euro, mimo iż jest stosunkowo młodym tworem, monolitem nie jest. Można wysnuć tezę, że już na początkowych etapach wprowadzania euro popełniono błędy. Jednym z nich było poświęcenie mechanizmów gospodarczego rozwoju dla inauguracji oraz utrzymania stabilności nowej waluty. Swoboda przepływu kapitału między państwami należącymi do strefy nie została powiązana z mechanizmami, które korygują deficyt bilansów płatniczych. To właśnie kurs walutowy uruchamia niejako owe mechanizmy. Brak narodowej waluty wyklucza tego typu ingerencję. Strefa euro przez wielu uważana jest za projekt bardziej polityczny niż ekonomiczny. Jest w tym sporo racji. Jednym z nadrzędnych celów tego tworu było zwieńczenie integracji europejskiej. Bez dwóch zdań został on wykonany.

Najpoważniejsze perturbacje w strefie euro rozpoczęły się wraz z końcowymi fazami kryzysu finansowego z roku 2007/2009. Przed kryzysem rządy stymulowały nietrafione inwestycje poprzez zwiększone wydatki socjalne. Jako, iż euro w swych podwalinach posiadało pewnego rodzaju gwarancje pomocy finansowej, słabsze gospodarki oczekiwały, że w razie problemów finansowych, gospodarczych zostaną wsparte przez te silniejsze. Oprocentowanie długu, jakie zobowiązane były do zapłaty rządy Portugalii, Hiszpanii, Włoch czy Grecji znacznie obniżyły się, gdy owe kraje przyjęły walutę euro. Państwa te znalazły się na najlepszej drodze do nieograniczonego powiększania deficytu budżetowego.

Chociaż strefa euro boryka się z problemami, nadal utożsamiania jest z czymś więcej aniżeli projektem ekonomicznym. Pytanie jednak wysnuwa się samo, czy zwieńczenie integracji europejskiej jest wystarczającym bodźcem popychającym nowe państwa do przyjmowania euro jako waluty narodowej?

 

Zobacz również prognozę dla kursu euro: Czy warto dziś kupować euro (EUR) 17.12.2023? Kurs euro (prognozy)

 

**************

Kursy walut NBP 18.12.2023 r.: potężne wzrosty na FOREX⚠️

 

Czytaj więcej