Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 05.04.2024r.

Podczas środowych notowań na szerokim rynku wyraźnie tracił amerykański dolar i to pomimo neutralnych odczytów danych makro z USA oraz silniejszego od rynkowego konsensusu spadku inflacji w strefie euro, choć rentowności obligacji, w tym głównie UST, reagowały początkowo na te dane wzrostem rentowności. Obciążeniem zarówno dla dolara jak i rentowności UST, mogło okazać się wieczorne wystąpienie J. Powella, który jednak powtórzył swoją wcześniejszą opinię, że jeśli amerykańska gospodarka będzie ewoluować zgodnie z oczekiwaniami, to Fed przejdzie do luzowania pieniężnego w pewnym momencie w tym roku. W najbliższych dniach inwestorzy będą oczekiwać więc nowych komentarzy ze strony przedstawicieli głównych banków centralnych, w szczególności dotyczących przyszłej ścieżki stóp procentowych. Kluczową dla rynkowych trendów będzie również piątkowa publikacja miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy.

 

Zobacz także: Prognoza dla kursu dolara (USD), złotego (PLN) i euro (EUR). Sprawdź kiedy kupować, a kiedy sprzedawać główne waluty

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Środowa sesja na bazowych rynkach FI była mocno zmienna, rentowności obligacji skarbowych po początkowym wzroście rentowności (szczególnie na UST) zakończyły dzień niewielkim ich spadkiem (-2/-1 pb.). Dochodowości krajowych SPW natomiast wzrosły (1/5 br.), mocniej na krótkim końcu krzywej.  

 

Zobacz także: Kursy walut 4 kwietnia 2024: mocne wzrosty głównej waluty

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

W Europie kluczową figurą makro był wstępny odczyt marcowej inflacji w strefie euro, która to okazała się niższa od rynkowych oczekiwań (HICP 2,4% r/r vs. oczekiwane 2,6% r/r, bazowa HICP 2,9% r/r vs. 3% r/r), co wśród uczestników rynku wzmocniło przekonanie o czerwcowym terminie pierwszej obniżki stóp procentowych przez EBC. Publikowane po południu dane makro z USA (mocniejszy raport ADP, słabszy odczyt ISM dla usług) nie zmieniły nastrojów na rynku FI (rentowności szły w górę), gdyż inwestorów niepokoiły zwyżkujące ceny ropy naftowej, które w samym kwietniu podniosły się o ok. 2,9%, po wzroście o ok. 6,2% w marcu br. To w kolejnych miesiącach może utrudnić kontynuację globalnego procesu dezinflacji. Sytuację na rynku, szczególnie amerykańskim, poprawiło wieczorne wystąpienie prezesa Fed, które przywróciło inwestorom nadzieję na realizację scenariusza trzech obniżek stóp procentowych w USA po 25 bp. w bieżącym roku,  na co w ostatnich projekcjach wskazywali członkowie FOMC.  

Reklama

 

Zobacz także: Kursy walut rynków wschodzących są zagrożone – analiza

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Popołudniowy zwrot na obligacjach amerykańskich może być zapowiedzią poprawy nastrojów na globalnych rynkach FI, choć naszym zdaniem ryzyka wzrostu rentowności US10YT w kierunku 4,50-4,55% nie zostały jeszcze zanegowane. W krótkim terminie kluczem wydają się być odczyty miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy (piątek), gdzie o sygnały jego chłodzenia (czego oczekuje rynek) po mocniejszych raportach JOLTS oraz ADP może być trudno.   

 

Zobacz także: Kurs złotego do euro, dolara i franka – prognozują analitycy

Reklama

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Wykres dnia: W środę rynek wyceniał pełną obniżkę stóp procentowych Fed o 25 pb. dopiero w lipcu br. 

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Refinitiv

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 05.04.2024 r.: kurs franka tąpnął. Złoty jest najsilniejszy od czerwca 2022 r

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kursy walut NBP 05.04.2024r.