Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kursy najważniejszych walut prognoza

  • Rynek stopy procentowej - Rentowności UST testowały tegoroczne maksima.
  • Rynek walutowy - Złoty słabszy, EUR/USD w strefie wsparć.


W poniedziałek złoty podlegał głównie trendom i nastrojom z rynków bazowych FX, a tam wyraźnie umacniał się dolar, osłabiało się euro oraz tracił chiński juan. Umocnienie dolara było głównie echem mocniejszych od rynkowych oczekiwań piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy (NFP), choć wzrost napięcia geopolitycznego w regionie Bliskiego Wschodu (odwetowe naloty USA na cele w Iraku i Syrii) mógł również powodować przepływy kapitału w kierunku USD. Skutkiem ww. czynników było powiększenie wybicia górą z budującego się od 17 stycznia trendu bocznego na wykresie indeksu dolara (DXY). Ruch ten dodatkowo wspierała presja na deprecjację euro po słabszych odczytach na temat grudniowego eksportu z Niemiec oraz danych wskazujących na pogłębienie tendencji deflacyjnych po stronie cen producentów w strefie euro. W takim niekorzystnym otoczeniu złoty wyraźnie osłabił się, choć warto dodać, że traciły także pozostałe waluty z regionu CEE-3. 

 

Zobacz także: spadamy! Najgorsze jest dopiero przed nami? 

 

Reklama


Podczas poniedziałkowej sesji kurs EUR/PLN dotarł do okolic wskazywanych przez nas krótkoterminowych celów (4,34), a USD/PLN zbliżył się do górnego ograniczenia budującego się od okolic połowy stycznia trendu bocznego (4,06), czemu towarzyszyło dotarcie przez kurs EUR/USD do dolnych zakresów ważnej strefy wsparć rozciągającej się między 1,0710 a 1,0790.

 

Zobacz także: Nad waluty nadciągają czarne chmury…

 

 

Reklama

Na globalnych rynkach stopy procentowej w poniedziałek słabe nastroje z końca ubiegłego tygodnia były kontynuowane, rentowności krajowych SPW poszły w górę w zakresie 4-14 pb., a na rynkach bazowych zwyżkowały w przedziale 8-13 pb. Przyczyną kontynuacji wzrostów rentowności obligacji z rynków głównych było dalsze zmniejszanie dyskontowania przez inwestorów skali obniżek stóp przez Fed w 2024 roku po piątkowych odczytach miesięcznych danych z rynku pracy z USA. Tendencje te w poniedziałek wspierał wyższy od rynkowych oczekiwań odczyt indeksu ISM dla usług ze Stanów Zjednoczony za styczeń br. (53,4 pkt. vs. oczekiwane 52 pkt.) oraz weekendowy wywiad prezesa Fed, w którym tonował on rynkowy optymizm odnośnie skali tegorocznych obniżek stóp przez FOMC. Co ciekawe negatywnych, rynkowych nastrojów na rynku FI nie łagodziły słabe dane makro z Niemiec, pogłębiające się procesy dezinflacyjne w strefie euro (inflacja PPI) oraz dalsze spadki notowań ropy naftowej, które przybliżają jej ceny do tegorocznych minimów. Polskie SPW poruszały się w rytm zmian rynków bazowych w zbliżonej do nich skali.

 

Zobacz także: burza na walutach ⚠️ Kurs euro ostro w dół

 


Wtorkowe kalendarium makro na rynkach głównych nie jest rozbudowane, uwagę inwestorów mogą zwrócić raczej słabe dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec oraz odczyt sprzedaży detalicznej za grudzień ’23 ze strefy euro. Uwzględniając skalę wzrostów rentowności obligacji skarbowych z ostatnich dni oraz fakt ich zbliżenia do tegorocznych szczytów (w Polsce dla środkowego i długiego odcinka krzywej), oczekujemy co najmniej uspokojenia nastrojów na globalnych rynkach FI, a w scenariuszu bazowym spadku ich rentowności w zakresie 5-10 pb. w najbliższych dniach. Dotyczy to również krajowych SPW na środkowym i długim odcinku krzywej dochodowości.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny węgla idą na łeb! Tu jest najtaniej! Zobacz, ile kosztuje tona węgla

 

Wykres dnia: Dolar osiągnął 2,5-miesięczne maksimum do głównych walut pod wpływem spadku rynkowych oczekiwań na szybki start cyklu obniżek stóp Fed.

Źródło: Refinitiv

Reklama

 

*****************

Kursy walut NBP 07.02.2024 r.: strach na FOREX! Kursy poleciały na łeb na szyję

Czytaj więcej

Artykuły związane z kursy najważniejszych walut prognoza