Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs miedzi co dalej

Z artykułu dowiesz się:

  • Co dalej ze złotem
  • Czy kakao będzie tanieć
  • Czy gaz powróci w okolice 2 dolarów
  • Czy miedź zdrożeje w 2024

 

Ceny kakao - prognoza

Michał Stajniak (XTB): Pierwsza połowa roku należała przede wszystkim do kakao, choć wzrost już w drugim kwartale wyraźnie spowolnił, gdyż w pewnym momencie stopa zwrotu od początku roku wynosiła nawet 180%, a w tym momencie jest to nieco ponad 70%. W drugiej połowie jest szansa na dalszą redukcję wzrostu, jeśli perspektywy produkcyjne dla tego rynku się polepszą.

 

Wykres. Notowania kakao 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Tradingview

 

Kurs srebra vs złoto

Michał Stajniak: Bardzo dobrze radziło sobie złoto, nawet pomimo utrzymywania wysokich stóp procentowych. Jest to efekt wielu niepewności geopolitycznych, które będą podtrzymane w drugiej połowie roku. Złoto może zyskiwać, jeśli Fed w końcu zacznie obniżać stopy procentowe, a szansa na złagodzenie komunikacji będzie miała miejsce już podczas wakacji. Wciąż większą zmienność i dalsze perspektywy wzrostu może prezentować srebro.

 

Wykres. Notowania złota (XAU/USD)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Tradingview

Reklama

 

Bogusz Kasowski: Generalnie, na chwilę obecną trudno o jakiś element polityki fiskalnej czy geopolityki obniżający nam znacząco wycenę złota. Istnieje za to spore prawdopodobieństwo, że $2500 za uncję nie będzie zbyt długo ATH.

Eksperci z agencji analitycznej Incrementum: na rynku złota zmieniły się zasady gry. Mamy nowe otwarcie i nie wiadomo, gdzie jest sufit. Być może przyszłość to 5 000 lub nawet 10 000 dolarów za uncję kruszcu. My jednak jesteśmy ostrożni i wyważeni w naszych prognozach. Kurs 2 500 USD/oz w tym lub przyszłym roku to będzie zadowalający poziom.

 

Wykres. Notowania srebra (XAG/USD)

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Tradingview

Reklama

 

Ile będziemy płacić za gaz?

Michał Stajniak: Wydaje się, że gaz ziemny dołki ma już za sobą. Produkcja w USA jest wysoka, ale nie tak ekstremalna jak rok wcześniej, a samo zużycie gazu jest również większe. Wysokie temperatury powodują, że zużycie gazu na wakacje będzie wyższe, dlatego nie można wykluczyć ataków takich poziomów jak 3-3,3 USD/MMBTU. Nadpodaż pozostanie i dalsze losy NATGASu będą zależeć od początku sezonu grzewczego. Jeśli będzie on przebiegał podobnie jak 2023/2024, wtedy będzie szansa na to, że przy wysokiej produkcji ponownie dojdzie do znacznego przyrostu zapasów i gaz powróci w okolice 2 USD. 

 

Wykres. Notowania Natgas

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Tradingview

 

Reklama

Zobacz też: Czy cena ropy naftowej wzrośnie?

 

 

Czy miedź będzie drożeć?

Michał Stajniak: Miedź jest zdecydowanie jednym z surowców przyszłości, którego zużycie będzie rosło w długim terminie i perspektywy wskazują na to, ze za kilka lat 5 cyfrowa kwota będzie standardem i być może zauważymy wzrostu rzędu 3 cyfrowego. Niemniej na ten moment Chiny pozostają słabe i produkcja wciąż jest wysoka. Nie można wykluczyć zejścia w okolice 9000 USD, zanim faktycznie dojdzie do porzucenia kolejnych projektów inwestycyjnych i faktycznie dojdzie do zmniejszenia produkcji miedzi rafinowanej w Chinach i powstanie realny deficyt. Na koniec roku jest jednak szansa na powrót powyżej 10000 USD za tonę.

 

Zobacz też: Kurs euro będzie tańszy? Polski złoty ma spory potencjał! - wskazuje ekspert

Reklama

 

Michał Krajczewski: Na razie trend spadkowy może być kontynuowany, chociaż impulsem do odbicia może być zbliżające się III plennym KPCh w Chinach i potencjalne ogłoszenie większych pakietów reform albo wsparcia fiskalnego gospodarki Państwa Środka. Ponadto miedź znajduje się coraz bliżej wsparcia przy ok. 4,28 USD (kontrakty).

 

Wykres. Notowania miedzi

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Tradingview

Reklama

 

Zobacz też: Po ile będą najważniejsze waluty na koniec 2024 roku?

Czytaj więcej

Artykuły związane z kurs miedzi co dalej