Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs korony czeskiej do złotówki

Podczas środowej sesji kurs EUR/USD utrzymał się lekko powyżej 1,19. Z kolei para EUR/PLN zakończyła handel powyżej 4,52, a kurs USD/PLN w okolicy 3,80.

W Europie Środkowo-Wschodniej trwa proces normalizacji polityki pieniężnej

Zmianę kosztu pieniądza rozpoczął czeski bank centralny, podczas gdy trend nadał MNB podczas wtorkowej sesji. CNB zacieśnił warunki monetarne podnosząc główną stopę procentową z 0,25% do 0,5%, co było zgodne z założeniem rynkowego konsensusu. Reakcja rynku była umiarkowana ze względu na zdyskontowanie wyższych wycen stóp przez rynek, który dodatkowo spodziewa się cyklu podwyżek podczas następnych posiedzeń czeskiego banku centralnego. W przestrzeni rynków wschodzących, Węgry z Czechami są kolejnymi krajami (po Brazylii, Turcji, Rosji i Ukrainie), które zdecydowały się normalizować politykę pieniężną co sprzyja kreacji pozytywnej aury wokół walut CEE.

Kontrastowo, Narodowy Bank Polski zasygnalizował podczas ostatnich posiedzeń,

że w swoich decyzjach nie będzie kierował się scenariuszem banków w regionie (MNB, CNB), a jedynie będzie wzorował się retoryką najważniejszych banków na świecie (EBC, Fed) wobec tego zakładamy dalsze odwlekanie rozmów nt. normalizacji polityki pieniężnej w Polsce. W tym kontekście, pole do umocnienia złotego pozostaje ograniczone w dłuższym terminie.

Podczas środowej sesji wsparciem dla wspólnej waluty okazały się dobre odczyty PMI dla przemysłu oraz usług w Niemczech a także w strefie euro (odpowiednio 64,9 i 58,1 oraz 63,1 i 58). Dane makroekonomiczne potwierdzają stabilną aktywność gospodarczą w odbudowującej się po kryzysie europejskiej gospodarce. W bieżącym tygodniu obfita ilość wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej stymuluje kurs EUR/USD. W kontekście utrzymującej się inflacji w USA, rynek będzie oczekiwał piątkowej publikacji miary PCE, który stał się ulubionym wyznacznikiem przeciętnego wzrostu cen Rezerwy Federalnej.

Reklama

Na krajowym rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła stabilizację krzywych obligacji skarbowych i kontraktów IRS. Mimo wtorkowej decyzji MNB o podwyżce stóp procentowych i podobnej decyzji CNB w środę polski rynek pozostał relatywnie odporny.

Rentowności czeskich papierów i kontraktów IRS poszły w środę w górę w reakcji na informacje z banku centralnego,

z kolei na Węgrzech notowania utrzymywały się na podwyższonych poziomach. W Polsce, mimo środowej stabilizacji, w tym tygodniu widać było, że notowania instrumentów pochodnych agresywniej zaczęły wyceniać podwyżki stopy referencyjnej NBP w okolice 0,5% na koniec 2021 r. i w pobliże 1,50% na koniec 2022 r. Wpływ na wzrost krzywych mógł mieć właśnie zapoczątkowany w naszym regionie cykl podwyżek stóp procentowych i dyskusja na ten temat. Rosnące obawy na rynku próbują chłodzić przedstawiciele NBP sygnalizując gotowość do dalszego utrzymywania polityki pieniężnej bez zmian. Prezes NBP A. Glapiński dla portalu wPolityce.pl powtórzył, że nie jest to moment na reakcję polityki pieniężnej. Póki co mimo licznych tonujących obawy rynkowe wypowiedzi przedstawicieli RPP inwestorzy wciąż wierzą w podwyżki stóp procentowych w Polsce, zakładając, że bank centralny zmodyfikuje swoje stanowisko podobnie jak zrobiły to banki centralne na Węgrzech czy w Czechach.

Do końca tygodnia nie zaplanowane zostały publikacje danych makroekonomicznych,

które mogłyby radykalnie zmienić nastroje na rynku. Najciekawszym wydarzeniem czwartkowej sesji będzie aukcja zamiany, jednak powinna mieć neutralny wpływ na wyceny krajowych obligacji. W efekcie rentowności 2-letnich papierów powinny utrzymywać się w okolicy 0,35%, a 10-letnich poniżej 1,80%.

Ministerstwo Finansów emitować będzie w czwartek obligacje serii OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za PS0721, DS1021 i PS0422. Spodziewać się można, że resort finansów uplasuje papiery o łącznej wartości 4 mld PLN. Wartość emisji papierów serii WZ może wynieść 1,0 mld PLN, a OK 0,2 mld PLN, PS 2,0 mld PLN i DS 0,8 mld PLN.

Czytaj więcej