Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs funta do dolara

Pierwsze dwie sesje drugiego tygodnia stycznia minęły pod dyktando umacniającego się brytyjskiego funta. Funt wyraźnie umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego. Na wykresie pary walutowej funt dolara GBPUSD utworzyła się niezwykle trudna do wykorzystania formacja V-kształtna. Na taki scenariusz wpływ miały pozytywne informacje makroekonomiczne. We wtorek w Wielkiej Brytanii pojawiły się optymistyczne odczyty wskaźników cen rynku nieruchomości. Na rynku walutowym Forex pozytywne otwarcie tygodnia  wcale nie oznacza większych szans na pozytywne zamknięcie tygodnia. O ile funt do dolara cały czas utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, o tyle kurs funta do złotego GBPPLN zaczyna istotnie się osłabiać.

Dane, które poznaliśmy w środę, które mogły wpłynąć na kurs funta do złotego GBPPLN

Co ciekawe środa dla kursu funta przebiegała praktycznie bez publikacji danych makroekonomicznych. Jedynie o godzinie 16:30 rozpoczęła się konferencja prasowa szefa Bank of England, Pana Marka Carneya. Na kurs funta do dolara GBPUSD zdecydowanie większy wpływ miały informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych. To głównie rosnące gołębie nastroje w Stanach Zjednoczonych wpłynęły na umocnienie kursu funta w stosunku do amerykańskiego dolara.

Konferencja prasowa Marka Carneya nie dotyczyła funta

Jeżeli śledzisz uważnie rynki finansowe to wiesz, że w dużej mierze to konferencje prasowa wywierają ogromny wpływ na kursy walut, kursy akcji, czy poszczególne surowce. Dlaczego konferencja Marka Carneya, szefa Banku Anglii, nie wpłynęła na kurs funta? Dlatego, że nie dotyczyła funta. W dużej mierze konferencja prasowa poświęcona była cyfryzacji płatności, czyli głównie omówiony został temat kryptowalut oraz Bitcoina. Co ciekawe Mark Carney nie wyklucza w przyszłości zmian dotyczących płatności wykonywanych przez Brytyjczyków, ale rynek walut cyfrowych musi się poprawić. M.in. wypomniana została przepustować transakcji Bitcoina, która jest zdecydowanie mniejsza niż chociażby przepustowość Visy. To oznacza, że rynek walut cyfrowych czeka jeszcze długa droga do popularyzacji.

Kurs funta do złotego GBPPLN nie utrzymuje się powyżej 4.80

Gdy zerkniemy na wykres funta do dolara to widoczna formacja V-kształtna zwiastuje kontynuację fali wzrostowej. To jednak sytuacja funta do dolara, bo w przypadku funta do złotego GBPPLN nie możemy przesądzać o przyszłych wzrostach. Kurs funta do złotego aktualnie wynosi 4.76. To niewiele biorąc pod uwagę, że jeszcze podczas sesji wtorkowej przełamana została bariera 4.80.  Istotny poziom oporu znajduje się jednak wyżej i wynosi 4.82 złotego. Do momentu gdy kurs nie przekroczy tego poziomu to byłby ostrożny w zwiastowaniu fali wzrostowej.

Reklama

 Wykres kurs funta do złotego GBPPLN ujęcie dzienneWykres kurs funta do złotego GBPPLN ujęcie dzienne

Funt do złotego GBPPLN w ujęciu dziennym. Na wykresie zaznaczone zostały najbliższe poziomy wsparcia i oporu dla kursu funta

Kurs funta na niższym interwale - obserwujemy odreagowanie

Spoglądając na zdecydowanie bardziej spekulacyjny interwał to widoczne jest odreagowanie. Podczas sesji środowej kurs funta do złotego GBPPLN był już nawet na poziomie 4.7470. Nie udało się utrzymać tego poziomu i ostatnie dwie godziny zmagań zwiastują pojawienie się na interwale dziennym długiego dolnego cienia. Jeżeli kurs funta zamknąłby się powyżej poziomu 4.77 wtedy moglibyśmy mówić o szansie na wzrosty jeszcze w tym tygodniu. Pierwszy stres test będzie miał miejsce przy poziomie 4.80.

 Funt do złotego GBPPLN ujęcie godzinowe 9 styczniaFunt do złotego GBPPLN ujęcie godzinowe 9 stycznia

Funt do złotego GBPPLN w ujęciu godzinowym

Czytaj więcej