Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs franka szwajcarskiego na złotówki

Frank szwajcarski może być niedowartościowany, uważają eksperci znanego banku. Jednak ryzyko osłabienia tej waluty pozostaje wciąż istotne.

 

  • Frank szwajcarski często zyskuje na fali gospodarczych i geopolitycznych niepokoi jako “bezpieczna przystań”
  • Kurs euro do franka niedawno spadł do historycznych minimów
  • To przełożyło się także na umocnienie CHF wobec PLN
  • Jakie są prognozy dla franka szwajcarskiego?

 

Frank niedowartościowany, uważają eksperci banku

Kurs złotego do franka odbił po zejściu do tegorocznego dołka na 4,47 PLN pod koniec listopada. Tymczasem, jeszcze we wrześniu notowania CHF/PLN były nawet tak wysoko jak 4,92 PLN.

Reklama

Umocnienie złotego w ostatnich tygodniach było na tyle silne, że nawet aprecjonujący frank musiał skapitulować. Jednak to CHF zyskiwał w ostatnich dniach i notowania pary wspięły się do 4,60 PLN.

 

Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Na kurs franka szwajcarskiego wpływały w ostatnich dniach dwa bardzo ważne ruchy. Z jednej strony kurs EUR/CHF zbliżał się do poziomu 0,94 będącego bardzo ważnym minimum kursowym” - stwierdził Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisów InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl.

 

Kurs euro do franka (EUR/CHF)
TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Od tych okolic notowania odbijały się nie tylko na początku grudnia, ale również w październiku 2023 roku oraz wrześniu 2022 roku. Był to też najniższy poziom w historii tej pary walutowej za wyjątkiem szoku jakim było uwolnienie kursu franka w parytecie do euro w styczniu 2015 roku” - dodał. - “Do tego trzeba dołożyć korektę na polskim złotym w ostatnich dniach”

“W rezultacie frank w ciągu tygodnia podrożał niemal 10 groszy, co wcale nie znaczy, że jest na rynku paliwo do kontynuowania tego ruchu. A przynajmniej nie jest to dominujący scenariusz” - zaznaczył ekspert Currency One.

 

Czytaj również: Kurs złotego zdeptany przez wojenną walutę. To nie koniec - ostrzegają eksperci

 

Reklama

Zdaniem analityków BNP Paribas, kolejne miesiące mogą upłynąć pod znakiem osłabienia franka:

“Przechodzimy do lekko niedźwiedziej perspektywy dla CHF, a ryzyko osłabienia franka wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca” - stwierdzili analitycy BNP Paribas.

Rezerwy walutowe Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) ponownie spadły w listopadzie, ale tempo spadku było najsilniejsze od czerwca.

“Sugeruje to, że wsparcie dla CHF ze strony interwencji walutowych SNB spadło w ostatnich miesiącach. Zostało to dopełnione na grudniowym posiedzeniu SNB, kiedy bank zrezygnował z odniesienia do sprzedaży walut obcych, co naszym zdaniem usuwa kluczowy czynnik wsparcia dla CHF” - powiedzieli eksperci z BNP Paribas.

Pozycja CHF jako waluty bezpiecznej przystani nadal zapewnia jej wsparcie, zwłaszcza w środowisku, w którym ryzyko spowolnienia globalnego wzrostu jest podwyższone” - dodali.

Reklama

Inflacja CPI w Szwajcarii nieoczekiwanie spadła w listopadzie, osiągając poziom 1,4% rdr. Tymczasem, wskaźnik ten w Polsce w tym samym czasie osiągnął 6,6% rdr.

 

Stopa inflacji CPI w Szwajcarii

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/charts/switzerland-inflation-cpi@2x.png?s=szcpiyoy&v=202312040829V20230410https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/charts/switzerland-inflation-cpi@2x.png?s=szcpiyoy&v=202312040829V20230410

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

SNB obniżył swoje prognozy inflacji do 1,9% w 2024 roku i 1,6% w 2025 roku. Niższy wzrost poziomu cen może wspierać franka szwajcarskiego. W rezultacie tego i innych czynników, ekonomiści BNP Paribas sugerują, że frank może być niedowartościowany.

 

Czytaj również: Kurs złotego zdeptany przez wojenną walutę. To nie koniec - ostrzegają eksperci

Czytaj więcej