Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs dolar jakie prognozy

Amerykański dolar kontynuuje aprecjację, która na wykresie EURUSD przybiera postać zniżkującego kanału dotykającego aktualnie poziomu 1,15. Bank centralny USA nie zaskakuje. Zgodnie z oczekiwaniami na środowym posiedzeniu nie zmienił wysokości stóp procentowych, ogłosił za to stopniową redukcję skupu aktywów o 15 mld USD miesięcznie.

 

Banki centralnie porąbane. Rzucić wszystko i żyć z krypto?

 

Reklama

Oznacza to, że w połowie 2022 r. Fed przestanie kupować z rynku instrumenty dłużne. Rynek dopowiada, że w następnych miesiącach można będzie się spodziewać pierwszych podwyżek stóp procentowych.

Oczekiwanie na powolne zaostrzanie polityki pieniężnej podtrzymują informacje ekonomiczne z USA,

w tym dzisiejszy duży raport o rynku pracy w październiku. Okazuje się, że szybko odrabia on pandemiczny kryzys. Stopa bezrobocia spadła do 4,6%, liczba pracujących i płace rosną. Coraz bliżej więc wypełnienia jednego z dwóch celów Rezerwy Federalnej, czyli pełnego zatrudnienia. Wtedy będzie mógł się skupić na drugim, czyli stabilności cen. Tymczasem w strefie Euro bezrobocie jest wyższe niż w USA, a inflacja niższa, taki więc trudno o inny kierunek kursu EURUSD niż południowy.

 

URL Artykułu

 

Tymczasem kurs złotego podlega silnym wahaniom

Reklama

Sprzecznie działają na niego czynniki ekonomiczne, komunikacja banku centralnego i decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Z jednej strony bardzo wysoka inflacja do niedawna wydawała się nie przeszkadzać władzom monetarnym. W tle dodatkowo pojawia się chęć utrzymania słabej waluty w celu wsparcia eksportu i zwiększenia zysku NBP.

Z drugiej strony RPP podążyła za przykładem Czech i Węgier i zaczęła gwałtownie podwyższać stopy procentowe. Na środowym posiedzeniu stopa referencyjna została ustalona na poziomie 1,25%, o 0,75 pp wyżej niż poprzednio. Efektem jest kotłowanie się kursu EURUSD w okolicach poziomu 4,60.

Czytaj więcej