Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs dkk

  • Czy waluty skandynawskie podrożeją po serii osłabienia?
  • Która z nich ma potencjał do sporego odbicia?
  • Dlaczego kurs korony szwedzkiej jest tak nisko?
  • Czy korona duńska odbije?


 

Korona szwedzka najtańsza od 16 lat

Kurs korony szwedzkiej do złotego połowie maja spadł do najniższego poziomu od 2008 roku. W rezultacie, korona SEK stała się najtańsza od 16 lat.

Skala zniżki SEK/PLN robi wrażenie, bo jest to ponad 20% w dwa i pół roku. Tłem do spadków kursu korony szwedzkiej była fatalna sytuacja w gospodarce szwedzkiej.

Gospodarka Szwecji mierzy się z recesją i poważnym spowolnieniem. Bezrobocie wynosi około 9% i jest sporym problemem dla rządzących.

Reklama

Tymczasem, koniunktura w Polsce jest dobra, a prognozy dla naszej gospodarki są naprawdę solidne. Bank Morgan Stanley w nowej analizie zapowiada, że PKB Polski wyniesie 3,8% w 2025 roku. To wiatr w plecy dla polskiej waluty.

 

Wykres: Kurs korony szwedzkiej do polskiego złotego (SEK/PLN)

Źródło: TradingView.

Reklama

 

Może być jeszcze zbyt wcześnie, aby SEK umocniła się, ponieważ do tego potrzebne są dowody na to, że szwedzka gospodarka faktycznie osiąga lepsze wyniki niż jej europejscy odpowiednicy. - czytamy w analizie Credit Agricole.

Kurs korony szwedzkiej utrzymuje się w trendzie spadkowym. Kolejnym poziomem, do który mógłby potencjalnie przetestować kurs SEK/PLN jest 0,36 PLN.

 

Zobacz również: Bezrobocie w Szwecji - ogromny wzrost! Korona szwedzka szoruje po dnie - czy kurs SEK/PLN w końcu odbije?

 

Kurs korony duńskiej do złotego (DKK/PLN) o 12% w dół w 2 lata

Reklama

Korona duńska (DKK) potaniała wobec złotego o ponad 12% w ciągu dwóch lat. W porównaniu do szwedzkiej i norweskiej waluty, zakres zniżki nie jest aż tak pokaźny, ale bez wątpienia dostrzegalny.

Kurs korony duńskiej do polskiego złotego w maju 2024 roku spadł do 0,57 PLN. Po raz ostatni na tym poziomie DKK była w lutym 2020 roku, zatem jeszcze tuż przed pandemią COVID.

Wiosną 2022 roku kurs DKK/PLN wspiął się chwilowo nawet do 0,67 PLN, ale już w 2023 roku spadł do 0,58 PLN. Początek 2024 roku przyniósł kontynuację zniżki. Trend kursu korony duńskiej do złotego jest nadal spadkowy.

Kolejnym wsparciem na wykresie DKK/PLN wydaje się być 0,566 PLN. Jego przebicie potencjalnie otworzyłoby drogę do kolejnej bariery na 0,555 PLN.

 

Reklama

Wykres: Kurs korony duńskiej do polskiego złotego (DKK/PLN)

Źródło: TradingView.

 

Kurs korony norweskiej do polskiego złotego jest najniżej od 1995 roku!

Kurs korony norweskiej do polskiego złotego jest obecnie notowany najniżej od 1995 roku. Pomijając bardzo krótki okres zaledwie kilku dni w 2020 roku (szczyt pandemii), korona NOK w stosunku do PLN była tak tania po raz ostatni 29 lat temu.

Reklama

Kurs korony norweskiej do złotego sięgnął poziomu 0,364 PLN w grudniu 2023 roku, a potem w kwietniu oraz maju 2024 roku. To wsparcie na wykresie NOK/PLN do tej pory powstrzymało przed dalszymi spadkami, ale na ten moment trudno mówić o odwróceniu trendu.

 

Wykres: Kurs korony norweskiej do polskiego złotego (NOK/PLN)

Źródło: Stooq.

Reklama

 

Trzeba przyznać jednak, że korona norweska podrożała do 0,371 PLN. Czy NOK będzie droższy w 2024 i 2025 roku? Możliwe, że tak. Eksperci banku Credit Agricole zwrócili uwagę na jej znacznie niedowartościowanie.

 

Zobacz również: Kurs korony norweskiej runął pod dno fiordu! Mocny spadek inflacji w Norwegii

 

Korona norweska najbardziej niedowartościowaną walutą G10

Korona norweska NOK pozostaje najbardziej niedowartościowaną walutą w grupie G10 pomimo ożywienia w II połowie 2023 roku. - skomentowali ekonomiści Credit Agricole.

Reklama

Innymi słowy, według Credit Agricole, korona norweska jest najbardziej zdołowaną walutą spośród walut 10 największych gospodarek świata. To mocne sformułowanie biorąc pod uwagę to, jak mocna jest konkurencja w tej kategorii.

Uwagę zwraca przede wszystkim ekstremalnie tani jen japoński, który drastycznie osłabił się w ostatnich latach. Jednak to korona norweska jest najbardziej niedowartościowana, uważa Credit Agricole.

Przynajmniej korona NOK nie powinna stanąć w obliczu takiego samego niedopasowania przepływów związanych z ropą naftową w I połowie 2024 roku, jak przed rokiem.

Jednak odwrócenie trendu na koronie norweskiej w celu lepszego odzwierciedlenia solidnych fundamentów krajowych może stać się bardziej kompleksowe w 2025 roku niż w 2024 roku.

 

Reklama

Zatem, eksperci z Credit Agricole spodziewają się, że korona norweska znacznie umocni się w 2025 roku. Pole do wzrostu potencjalnie może być naprawdę spore, biorąc pod uwagę to, jak niedowartościowana jest korona NOK.

 

Zobacz również: Praca w Szwecji trudna do zdobycia. Bezrobocie bardzo wysokie, gospodarka w recesji, SEK na dnie

Czytaj więcej