Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs benzyny

Według wstępnych danych inflacja CPI wzrosła w sierpniu do 5,4% r/r z 5,0% r/r miesiąc wcześniej. Wskaźnik ten kolejny raz przebił oczekiwania. Jest to najwyższa wartość od czerwca 2001 r. Niezmiennie wysoka inflacja cen paliw do prywatnych środków transportu napędza wskaźnik rocznej inflacji, choć czynnik ten nieznacznie osłabł względem lipca.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Za wzrost rocznej dynamiki cen w sierpniu

odpowiada szybszy wzrost cen żywności, nośników energii (podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych), a także komponent bazowy. Według naszych szacunków inflacja bazowa wzrosła w sierpniu do 3,9% r/r (+0,2% m/m) z 3,7% r/r miesiąc wcześniej. Dane te potwierdzają narastanie presji inflacyjnej w Polsce, napędzanej nie tylko cenami paliw i nośników energii, ale także rosnącymi kosztami dóbr i usług. Silne odbicie globalnej koniunktury powodujące zatory w sieciach dostaw i podnosi ceny surowców oraz półproduktów. Firmy są w stanie przerzucić je na konsumentów. Spodziewamy się, że inflacja w najbliższych miesiącach nie obniży się znacząco. Mocny wzrost PKB w 2Q br. napędzany efektem bazy i konsumpcją. Drugie wyliczenie wzrostu PKB w 2Q br. wyniosło 11,1% r/r, co oznacza niewielką rewizję w górę z 10,9% r/r szacowanego wcześniej. Według zaktualizowanego szacunku PKB w 2Q 2021 wzrósł o 2,1% kw/kw (po korekcji czynników sezonowych).

Główny Urząd Statystyczny przedstawił także strukturę wzrostu w okresie kwiecień-czerwiec

Zgodnie z oczekiwaniami najsilniej dynamikę PKB podnosiła konsumpcja w sektorze gospodarstw domowych, która wzrosła o 13,3% r/r po wzroście o 0,2% r/r kwartał wcześniej. Odzwierciedla to wpływ zniesienia większości ograniczeń dla działalności gospodarczej, w tym dla handlu, a zwłaszcza usług oraz efekt niskiej bazy odniesienia. Szacunek wzrostu inwestycji (5,0% r/r) okazał się słabszy od naszych oczekiwań. Dane o rachunkach narodowych w 2Q br. utwierdzają nasze optymistyczne oczekiwania dla PKB w tym roku, choć słabszy od naszych założeń odczyt inwestycji dokłada się do nasilających się ryzyk w dół dla naszej prognozy wynoszącej 5,3%. Niezmienne jednak głównym czynnikiem niepewności pozostaje rozwój pandemii. Ekspansja przemysłu trwa, choć już w wolniejszym tempie Indeks PMI dla Polski obrazujący koniunkturę w przemyśle obniżył się w sierpniu do 56,0 pkt, z 57,6 pkt miesiąc wcześniej, a więc nieco silniej niż nasza prognoza oraz konsensus prognoz.

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Pomimo, że jest to najniższa wartość wskaźnika od 4 miesięcy,

potwierdza ona utrzymywanie się ożywienia w przemyśle, choć wytraca ono tempo. Przyczyniają się do tego nadal znaczące ograniczenia podaży surowców i innych dóbr pośrednich, aczkolwiek czynnik popytowy także już w mniejszym stopniu będzie napędzał ekspansję. Wynika to ze zwiększenia środków gospodarstw domowych na konsumpcję usług, które przez długi czas pozostawały zamrożone podczas lockdownu. Średnio wartość indeksu PMI w całym 3Q br., po publikacji za kolejny miesiąc, najpewniej będzie nieco niższa niż w 2Q. Trend zmian koniunktury w przemyśle jest w dużym stopniu zgodny z naszymi założeniami, stąd dane PMI są neutralne dla naszej prognozy wzrostu PKB w 2021 r. wynoszącej 5,3%. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kurs benzyny