Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs akcji Microsoft

Największa spółka w branży gier przejmie olbrzymiego wydawcę znanego z gier Call of Duty, World of Warcraft i Overwatch. Gigantyczna umowa po wielu bataliach z regulatorami USA, Unii Europejskiej, Chin, została finalnie zatwierdzona przez brytyjski urząd. Najdroższy deal w historii świata gier stanie się wkrótce faktem.

 

  • Producent konsoli Xbox Series X zostanie właścicielem czwartej pod względem wielkości spółki gamingowej na świecie
  • Umowa przez wiele miesięcy stała pod znakiem zapytania
  • Problemem były obawy o możliwość zastosowania przez Microsoft praktyk monopolowych

 

Microsoft dopiął swego, kupi Activision Blizzard

Uaktualniona oferta Microsoftu na zakup Activision Blizzard, została zatwierdzona przez brytyjskie organy regulacyjne. Urząd konkurencji (Competition Markets Authority, CMA) stwierdził, że poprawiona oferta rozwiała jego obawy. Wcześniej w kwietniu tego roku, brytyjski organ zablokował pierwotną transakcję o wartości 69 mld USD. Microsoft przekaże prawa do dystrybucji gier Activision na konsolach i komputerach PC za pośrednictwem chmury francuskiemu Ubisoftowi.

Reklama

 

Zobacz również: Polskie spółki gamingowe z GPW – prognozy dla CD Projekt, 11 bit studios i innych

 

Kurs akcji Microsoft

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Nawet dla Microsoftu, jednej z najbogatszych firm na świecie, tak ogromna transakcja nigdy wcześniej nie miała miejsca. Będzie to największe przejęcie jednej firmy przez drugą w historii branży produkcji gier.

Activision Blizzard jest czwartą największą spółką z branży gier na świecie z kapitalizacją rzędu 74 mld USD. Microsoft jest z kolei absolutnym gigantem, który dominuje nad całym rynkiem z zatrważającą wartością rynkową 2,46 bln USD.

 

Największe spółki w branży gier na świecie

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: companiesmarketcap.com

 

Dzięki umowie, Microsoft stanie się właścicielem takich serii jak Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch czy Candy Crush. Są to jedne z najpopularniejszych gier wideo na świecie.

Produkowana przez Sony konsola PlayStation już od jakiegoś czasu wyprzedza Xbox od Microsoftu. Jak wynika z danych przedstawionych przez VGChartz, w maju 2023 roku PlayStation 5 miało 62,7% udziału w rynku, w porównaniu do 37,3% dla Xbox Series X/S.

 

Reklama

Łączna sprzedaż konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S, na osi czasu miesiące od premiery

 https://www.vgchartz.com/articles_media/images/march-2023-sales-16-1.pnghttps://www.vgchartz.com/articles_media/images/march-2023-sales-16-1.png

Źródło: VGChartz

 

Microsoft twierdzi, że zakup Activision pozwoliłby mu umieścić więcej dużych tytułów w ofercie Game Pass. Jest to subskrypcja działająca podobnie jak popularne platformy streamingowe (np. Netflix). W jej ramach gracze mogą przez określony czas skorzystać z określonej puli gier.

Reklama

Sony obawia się, że Microsoft może powstrzymać niektóre duże tytuły przed pojawieniem się na PlayStation. Stawką są olbrzymie pieniądze: najnowsza odsłona serii Call of Duty, Modern Warfare 2, zarobiła ponad 1 mld USD tylko w trakcie weekendu premiery, a ponad połowa wszystkich kopii sprzedanych w Wielkiej Brytanii była przeznaczona na PlayStation.

Niedawno wydana hitowa gra Starfield była dostępna wyłącznie na konsolę Xbox, co sprawiło, że niektórzy obawiali się, że ograniczy ona popularne tytuły Activision.

Obawy o naruszenie zasad uczciwej konkurencji były na tyle duże, że interweniowały rządy państw. Władze w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych chciały upewnić się, że Microsoft nie sprawi, że granie w niektóre gry na konsolach innych firm będzie droższe, trudniejsze lub nawet niemożliwe.

Zobacz również: To już oficjalne! Spółka składa wniosek do KNF i wycofuje się z giełdy

 

 

Amerykański sąd odrzucił jednak próbę powstrzymania umowy. Unia Europejska i Chiny wyraziły zgodę na transakcję. Brytyjski regulator konkurencji pierwotnie zablokował fuzję, ale po tym jak Microsoft wprowadził pewne poprawki, finalnie zezwolił na nią.

Microsoft twierdzi, że byłoby głupotą, gdyby nagle przestał sprzedawać niezwykle udane serie gier milionom potencjalnych klientów. Podpisał umowy z Sony i Nintendo, obiecując, że gry Call of Duty będą dostępne na ich konsolach, jeśli umowa dojdzie do skutku. Jednak zapowiedział, że inne gry będą dostępne na wyłączność.

To nie pierwsza transakcja przejęcia dużego studia gier przez Microsoft, która prowadzi do coraz większej koncentracji rynku. W 2020 roku Microsoft wydał 7,5 mld USD za studio Bethesda, znane z tak popularnych serii jak Fallout czy The Elder Scrolls (Skyrim).

Reklama

 

Zobacz również: Akcje tej spółki wzrosły o 1500% na jednej sesji! Nie wszyscy mają jednak powody do radości

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej