Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kto pomaga Ukrainie

Wsparcie Stanów Zjednoczonych jest kluczowe dla losów Ukrainy, której szanse w starciu z Rosją znacząco zmaleją bez pieniędzy z USA. Biały Dom ostrzega, że środki na wsparcie Kijowa są już na wykończeniu i nie wystarczy ich do końca roku. Co dalej ze wsparciem finansowym USA dla Ukrainy?

 

List otwarty do Kongresu

W poniedziałek stojąca na czele Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu Shalanda Young wystosowała list otwarty do spikera Izby Reprezentantów, Mike’a Johnsona. Dotyczy on wsparcia finansowego i militarnego Ukrainy w walce z okupującą jej terytorium Rosją. Biały Dom ostrzega, że jeśli do końca roku Amerykański Kongres nie przegłosuje  kolejnego pakietu wsparcia finansowego dla Ukrainy, to USA od nowego roku nie będzie mieć pieniędzy na pomoc swojemu sojusznikowi w walce z rosyjskim agresorem.

W liście otwartym do spikera Izby Reprezentantów Shalanda Young pisze: „Skończyły nam się pieniądze i prawie kończy nam się czas”. Dodała również, że pomoc finansowa USA dla Ukrainy jest kluczowa, nawet mimo tego, że w ostatnim czasie sojusznicy na całym świecie zwiększyli swoją dotychczasowe wsparcie dla Kijowa.

Reklama

Wg Young „wstrzymanie pomocy USA dla Ukrainy znacząco zwiększy prawdopodobieństwo rosyjskich zwycięstw na froncie”. To zaś jest szczególnie istotne w kontekście oczekiwanej rosyjskiej ofensywy zimowej, która może rozpocząć się lada dzień.

 

 

 

Z danych Białego Domu wynika, że Pentagon wykorzystał ponad 97 proc. z otrzymanych jak dotąd środków finansowych o wartości przekraczającej 62 mld dolarów. Środki Departamentu Stanu o wartości niecałych 5 mld USD, przeznaczone na pomoc Ukrainie, zostały wykorzystane już w całości.

Reklama

Warto przypomnieć, że administracja Joe Bidena zwróciła się o nową pulę środków finansowych na pomoc dla Ukrainy jeszcze w połowie października - Biały Dom oczekuje przegłosowania przez Kongres USA pakietu wsparcia finansowego o wartości 60 mld dolarów, choć jak dotąd w Kongresie nie został nawet zgłoszony projekt ustawy w tej kwestii.

 

Czytaj również: dr Jacek Bartosiak: Izrael ma dużo większe problemy niż Hamas i Strefa Gazy

 

Dlaczego Kongres zwleka z przegłosowaniem kolejnego pakietu wsparcia finansowego dla Ukrainy? Wynika to między innymi z tego, że w obecnej konfiguracji Izba Reprezentantów jest w niewielkim stopniu zdominowana przez Republikanów, z których część jest przeciwna dalszemu wspieraniu finansowemu Kijowa w walce z Rosją.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że kolejny pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy jest częścią większej ustawy, która dotyczy również pomocy humanitarnej i wojskowej dla innych sojuszników USA - z Izraelem i Tajwanem na czele. W ustawie znajdują się zapisy dotyczące liberalizacji polityki azylowej i imigracyjnej dla obywateli krajów sojuszniczych znajdujących się w stanie wojny. Te zaś nie podobają się Republikanom i jeżeli nie dojdzie do porozumienia w Kongresie, to w głosowaniu na ustawą niemal na pewno zostanie ona odrzucona, co będzie równoznaczne ze wstrzymaniem pomocy militarnej dla Ukrainy.

Reklama

W mniej skrajnym, ale również negatywnym scenariuszu, negocjacje w sprawie kolejnego pakietu pomocowego dla Ukrainy przeciągną się 2024 roku.

Od marca 2022 roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc finansową w wysokości 75 mld dolarów, z czego ponad 43 mld USD stanowiło wsparcie militarne. Wsparcie finansowe USA dla Kijowa jest niemal tak duże, jak wszystkich innych krajów razem wziętych, dlatego też jest ona tak ważna dla dalszych losów wojny.

 

Zobacz także: Tajni doradcy Glapińskiego. Wyszło na jaw dlaczego NBP nie chce ujawnić ich listy

 

_grafika_1_grafika_1

Czytaj więcej

Artykuły związane z kto pomaga Ukrainie