Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kto ma największą inflację w Europie 2023?

Ekonomiści z Biura Inwestycji i Cykli Koniunkturalnych (BIEC) nie mają dobrych wiadomości. W październiku przybyło czynników zapowiadających ponowny wzrost inflacji, a firmy, które jeszcze kilka miesięcy temu nie planowały podwyżek cen, obecnie rozważają taką możliwość. 

 

  • Badanie BIEC wykazało, że uczestnicy rynku nie wierzą w skuteczność prowadzonej polityki pieniężnej w kraju, w szczególności, jeśli chodzi o jej narrację.
  • W październiku przybyło czynników o działaniu proinflacyjnym. 
  • Spadki cen żywności wyhamowały za sprawą wzrostu cen cukru na światowych giełdach. 

 

Reklama

 

Inflacja ponownie wzrośnie w październiku? 

Warto przypomnieć, że inflacja w Polsce spadła we wrześniu o 0,4%, wynosząc 8,2% r/r. Szacuje się, że w październiku może znaleźć się w okolicach 7%. Kolejne spadki stoją jednak pod znakiem zapytania. 

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wskazuje, w jakim kierunku będą zmierzać ceny towarów i usług w gospodarce. W październiku WPI wzrósł po raz drugi z rzędu. Oznacza to, że przybyło czynników zapowiadających ponowny wzrost cen. To przede wszystkim oczekiwania inflacyjne przedstawicieli biznesu i konsumentów. Jak wskazuje BIEC, uczestnicy rynku po prostu nie wierzą w skuteczność prowadzonej polityki pieniężnej w kraju.  

Wśród ośmiu czynników, pięć zadziałało w kierunku wzrostu inflacji, trzy natomiast zasygnalizowały spadek. 

 

Zobacz również: Ten wskaźnik ostrzega - inflacja będzie rosła i to dużo mocniej od oczekiwań!

 

Wskaźnik Przyszłej Inflacji - Polska 2023 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: BIEC

 

 

Nasilenie się oczekiwań inflacyjnych w Polsce

W październiku pojawiły się istotne zmiany w zakresie nastrojów uczestników rynku. Po raz pierwszy od roku obserwowano wzrost indeksów oczekiwań inflacyjnych konsumentów i menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych. Widoczne jest to obecnie szczególnie w przemyśle. W ciągu minionych 12 miesięcy ubywało podmiotów zdecydowanych na podnoszenie cen oferowanych produktów. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w dynamice cen, w przypadku której średnioroczny wskaźnik PPI obniżył się z około 25% w czerwcu 2022 do minus 2,5% w sierpniu 2023. Obecnie tendencje te ulegają odwróceniu. Największą presję widać w małych przedsiębiorstwach, a z 22 branż wyraźną tendencję do podnoszenia cen widać w 13. Ekonomiści zaznaczają, że plany podnoszenia cen mogą częściowo antycypować wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłym roku, w tym w szczególności wyższą składką ZUS (wzrost o ok. 12% w porównaniu z bieżącym rokiem). 

 

Zobacz również: Polityka gospodarcza w 2024 a wybory w Polsce: sprawdzamy jak wynik wpłynie na kurs złotego

 

Reklama

Wśród konsumentów również nasilają się oczekiwania inflacyjne

“W badaniach GUS z początku września br. wskaźnik oczekiwań inflacyjnych po raz pierwszy od roku wzrósł o ponad 3 pkt. Przybyło osób spodziewających się szybszego niż dotychczasowe tempa wzrostu cen, zmniejszył się zaś odsetek osób spodziewających się spadku cen. Warto podkreślić, że oba badania przeprowadzone były przed manipulacyjną obniżką cen benzyny, nie miały więc wpływu na opinie wyrażane przez konsumentów i przedstawicieli przedsiębiorstw” - skomentowali autorzy WPI. 

Jak zaznaczają ekonomiści BIEC, podstawowe indeksy cen surowców obecnie nie wykazują tendencji wzrostowej. W związku z trudną sytuacją na Bliskim Wschodzie, należy spodziewać się jednak podwyższonej zmienności cen na rynkach przemysłowych.  

W kontekście prognoz co do poziomu inflacji w Polsce swoje szacunki opublikował w tym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według obliczeń analityków MFW, inflacja w Polsce znajdzie się w okolicach celu dopiero w 2028 r. Oznacza to, że szacunkowo musimy poczekać jeszcze 5 lat na unormowanie się sytuacji. 

 

Zobacz również: Inflacja w Polsce w październiku - ile wyniesie? Mamy słodko-gorzkie prognozy

Reklama

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej