Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kto kupuje akcje na giełdzie?

  • Kto sprzedaje akcje spółek technologicznych?
  • Czy insiderzy przeczuwają nadchodzące załamanie? 

 

 

Insiderzy sprzedają akcje gigantów

W artykule Wtajemniczeni pozbywają się akcji. Czy to sygnał nadchodzącego krachu? zwracaliśmy uwagę na wzmożone zainteresowanie sprzedażą akcji Nvidii przez tzw. insiederów spółki. Analizowaliśmy wykres technologicznego giganta, na który naniesione zostały działania wtajemniczonych inwestorów. Dawid Augustyn zwrócił uwagę na fakt, że od 2022 roku każdy nowy rekord sprzedaży pakietów przez wtajemniczonych inwestorów zbiegał się z rynkową korektą lub ją poprzedzał. A mniej więcej trzy tygodnie temu transakcje insiderów przebiły poprzedni szczyt...

Tym razem w sieci pojawiły się kolejne niepojące dane. Według informacji Goldman Sachs, fundusze hedgingowe intensywnie wyprzedają akcje spółek technologicznych. Czerwcowa sprzedaż była najwyższa w historii.

Sprzedaż netto TMT w USA w tym miesiącu jest według nas najwyższa w naszej historii - mówili analitycy Goldmana. 

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Wyprzedaż akcji firm technologicznych nastąpiła równocześnie z ogólnym spadkiem w sektorze. Nvidia odnotowała w zeszły poniedziałek spadek kursu o około 6,7%, jednocześnie kończąc ośmiotygodniową passę wzrostów. W zeszłym tygodniu tylko na krótko wyprzedziła Microsoft i przez moment była najbardziej wartościową amerykańską firmą. Obecnie akcje Nvidii oscylują w granicach 125 dolarów.

 

Wykres. Kurs akcji Nvidia

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Sprawdź także: Masowe zwolnienia w Polsce to mit? Tysiące osób i tak ma stracić pracę

Reklama

 

Co wyprzedają fundusze?

Podobnie jak raporty innych brokerów, Goldman nie wymienia konkretnych akcji, czy konkretnych klientów funduszy hedgingowych. Dane wskazują jednak, że w czerwcu fundusze hedgingowe najczęściej wyprzedawały akcje spółek z branży półprzewodników, a następnie akcje firm z sektora oprogramowania i Internetu. Fundusze hedgingowe pozbyły się także akcji spółek konsumenckich.

 

Co kupują wtajemniczeni inwestorzy? 

Z analiz Goldmana w maju popyt na akcje spółek z sektora finansowego zaczął przewyższać podaż, a długie pozycje netto w akcjach banków osiągnęły najwyższy poziom od 2022 roku. W czerwcu największym sektorem pod względem wolumenu zakupów były akcje spółek energetycznych.

 

Sprawdź także: Masz akcje JSW? Sprawdź najnowsze prognozy dla spółki

 

Rekordowa dominacja na giełdzie

Reklama

Mimo niedawnych spadków wartości czołowych firm technologicznych, indeks Nasdaq 100 osiągnął nowy ciekawy rekord 18 czerwca. W ubiegłym tygodni akcje technologiczne stanowiły 33% indeksu S&P 500, co jest najwyższym poziomem od około 24 lat. Widzimy więc, że dominacja największych spółek jest na rekordowym poziomie. W artykule Sygnały jak z czasów Wielkiego Kryzysu. Czy doczekamy się spadków na akcjach? wspominaliśmy, że aktualnie 10% największych firm pod względem rynkowej kapitalizacji stanowi blisko 75% całego amerykańskiego rynku akcji. Takie poziomy widzieliśmy ostatni raz w latach 30. XX w., czyli w okresie Wielkiego Kryzysu (Great Depression).

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Sprawdź także: Akcje spółki z GPW straciły prawie 40% w rok. Teraz chcą wypłacić rekordową dywidendę

 

Czy będzie krach na giełdzie?

Głównym powodem wyprzedaży akcji spółek technologicznych są ich wyceny. Mocne wzrosty cen są okazją do zainkasowania pokaźnych zysków. Ważne jest to, że w ostatnim czasie nie było transakcji, w których prezes czy dyrektor zarządzający straciłby wcześniej zdobytą kontrolę nad tymi spółkami. To wskazuje, że insiderzy z sektora technologicznego wciąż wierzą w kontynuację obecnych trendów. Czytaj więcej: Sygnał końca hossy na giełdzie? Niepokojące dane z rynku akcji

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kto kupuje akcje na giełdzie?