Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krzywa FRA wykres

W środę krzywa UST ponownie obniżyła się na prawie całej długości, ponownie w ruchu wypłaszczającym. Zmiany na głównych węzłach wyniosły -9, -3 i +1 pb. do odpowiednio 4,58% (2Y), 4,10% (10Y) i 4,27% (30Y). Kluczową rolę w narracji odgrywały wybory do parlamentu w Stanach Zjednoczonych i związane z nimi spekulacje, która z dwóch głównych partii uzyska większość w obu Izbach.

Do tej pory prowadzili w nich Demokraci, a potencjalne zwycięstwo Republikanów uważa się za skrótowo za bardziej wstrzemięźliwą politykę fiskalną (niższa podaż UST). Efekt niskiego popytu na aukcji 10-letnich papierów UST był zbyt słaby, by odwrócić ten kierunek. Natomiast sprzyjały mu różne informacje o hamowaniu aktywności gospodarczej (o zwolnieniach Facebooka, o górze niesprzedanych zapasów Dollar General itd.)

Obligacje: Drugi dzień spadków dochodowości. Gołąb wylądował… - 1Obligacje: Drugi dzień spadków dochodowości. Gołąb wylądował… - 1

Jeszcze mocniej umacniały się papiery w Europie. Średni spadek dochodowości wyniósł 8 pb, przy czym najbardziej umacniały się holenderskie papiery (śr. -11 pb.). Krzywa Bundowa natomiast obniżyła się na głównych węzłach krzywej o 8, 9 i 8 pb. do odpowiednio 2,12% (2Y), 2,18% (10Y) i 2,10% (30Y).

Reklama

W tych uwarunkowaniach wysoka inflacja w USA może popsuć nastroje na bazowych rynkach długu. Nie wykluczamy jednak, że jeśli odczyt nie przyniesie zaskoczenia w górę, zostanie odebrany jako już oczekiwany, co będzie pozwalać na przedłużenie spadków rentowności.

 

 

Gołębi NBP znajduje odzwierciedlenie w wycenie SPW

W środę notowania SPW zwyżkowały czwarty dzień z rzędu. Krzywa obniżyła się w ruchu wypłaszczającym, w tym na głównych węzłach o 17, 10 i 12 pb. do odpowiednio 7,80% (2Y), 7,97% (5Y) i 7,70% (30Y). Sprzyjały temu zarówno zmiany na rynkach bazowych, jak i oczekiwania dotyczące decyzji RPP. Uważamy, że SPW wciąż mają przestrzeń do umocnienia ze względu na dyskontowanie niższej ścieżki stopy referencyjnej NBP.

Reklama

Obligacje: Drugi dzień spadków dochodowości. Gołąb wylądował… - 2Obligacje: Drugi dzień spadków dochodowości. Gołąb wylądował… - 2

Dzisiejsza konferencja prezesa Glapińskiego będzie intepretowana w kontekście prawdopodobieństwa podwyżek na kolejnych dwóch/trzech posiedzeniach. Ewentualne wstrzemięźliwe wypowiedzi prezesa będą temperować te oczekiwania. Obecnie przewidują one podwyżki stóp o ok. 1,0 p.p. w najbliższych miesiącach (WIBOR 3M 7,59%), a następnie stabilizację stóp procentowych w kolejnych (FRA 12x15 7,61%). Rynek zaczyna wyraźniej grać pod obniżki stóp dopiero w drugiej połowie 2024. Czynnikiem ryzyka dla wycen SPW będą dane inflacyjne z USA. Na wysoki amerykański CPI będzie wrażliwy przede wszystkim długi koniec krzywej, natomiast krótkie SPW pozostaną pod wpływem sygnałów z RPP.

Czytaj więcej

Artykuły związane z krzywa FRA wykres