Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryzys gazowy

Z końcem sierpnia Gazprom wstrzyma na trzy dni przesył gazu do Europy. Rosyjski koncern tłumaczy swoją decyzję koniecznością podjęcia prac konserwacyjnych. Spółka zaznacza jednocześnie, że po przerwie zamierza wznowić przesył, jednak z wydajnością zaledwie 20%, czyli około 33 mln metrów sześciennych gazu dziennie.

Tymczasem, wiele z europejskich magazynów tego surowca już teraz zapełnionych jest w przynajmniej 80%, co bez wątpienia uspokoiło nieco nastroje na rynkach. Ceny gazu w ostatnich dniach odnotowały znaczące spadki, a dzięki zmniejszonemu ryzyku energetycznemu eurodolar powraca w okolice parytetu. Surowcowy szantaż Moskwy odbija się jednak na krajowych producentach nawozów azotowych. W reakcji na drastyczny wzrost cen gazu ziemnego, który stanowi główny surowiec w produkcji owych, Grupa Azoty tymczasowo wstrzymała produkcję. W sukurs ruszyła Grupa Orlen, która w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju podjęła decyzję o wznowieniu produkcji nawozów.

Zapraszamy na webinar Bliżej Giełdy, w którym prezentujemy najważniejsze informacje rynkowe oraz omawiamy najciekawsze spółki notowane na krajowym i zagranicznych parkietach.

 

W najnowszym webinarze:

  • Czy grozi nam kryzys gazowy?
  • Czy czeka nas hossa na uranie?
  • Co dalej z wyceną Grupy Azoty?


Oglądaj online

Reklama

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czytaj więcej