Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryptowaluty a środowisko

Jedną z największych kontrowersji związanych z kryptowalutami jest ich energochłonność. Wiele kryptowalut powstaje w procesie tzw. wydobycia, podczas którego zużywa się spore ilości energii. Z biegiem lat zaczęły powstawać jednak nowe waluty cyfrowe, które są wydobywane w alternatywny sposób, zużywając tym samym znacznie mniej energii.

Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 1Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 1

https://pixabay.com/photos/finance-business-bitcoin-document-6749717/

Bitcoin i inne kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością wśród traderów i inwestorów. Chociaż kwestia wpływu na środowisko nie zawsze jest priorytetem dla kupujących, nowe osiągnięcia w zakresie zmniejszania zapotrzebowania na energię mogą wpłynąć na cenę i efektywność kryptowalut. Efektywny handel jest obecnie jednym z najważniejszych tematów związanych z kryptowalutami, ale z pewnością nie oznacza to zmniejszenia handlu kryptowalutami na strona Bitcoin Profit, ponieważ pojawiają się nowe altcoiny.

Reklama

 

Energochłonny Bitcoin

Za najbardziej energochłonną kryptowalutę uznawany jest Bitcoin. Jest to nie tylko najpopularniejsza waluta cyfrowa, ale także posiada największą kapitalizację rynkową. Szacuje się, że rocznie Bitcoin zużywa więcej energii (prawie 123 terawatogodziny) niż takie kraje jak Argentyna czy Holandia. Druga najpopularniejsza kryptowaluta - Ethereum, zużywa z kolei prawie 100 terawatogodzin.

Eksperci nie mają wątpliwości, że ilość energii, która jest zużywana do wydobywania kryptowalut będzie rosła. Wszystko dlatego, że w przypadku waluty cyfrowej takiej jak Bitcoin, podaż kryptowaluty spada, przez co wydobywanie nowych jednostek wymaga coraz większej mocy obliczeniowej - jest coraz trudniejsze oraz energochłonne.

Wydobycie bitcoinów opiera się na proof-of-work, co jest jedną z najważniejszych cech kryptowaluty. Chociaż proof-of-work angażuje sporo energii, sprawia, że Bitcoin może być zdecentralizowany oraz posiada duże zabezpieczenia przed nielegalnym przejęciem przez cyberprzestępców. Dzięki PoW korzystające z niego kryptowaluty nie muszą korzystać z usług pośredników - wszystkie transakcje są utrzymywane przez górników.

 

Problem z NFT

Reklama

Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 2Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 2

https://pixabay.com/photos/nft-non-fungible-token-blockchain-7004985/

Równie problematyczne wydaje się środowisko NFT, czyli wirtualnych tokenów wykorzystujących technologię blockchain do nabywana cennych przedmiotów i wirtualnej własności. Tokeny NFT działają przede wszystkim w Ethereum, który wykorzystuje sporo energii. Obecnie trwają pracę nad stworzeniem nowej wersji Ethereum 2.0, która miałaby wykorzystywać 99,9% mniej energii niż obecna.

 

Emisja dwutlenku węgla

Wydobycie kryptowalut wiąże się ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla, które jest porównywalna z emisją CO2 generowaną przez mniejsze kraje. Dotyczy to zarówno bitcoinów, jak i Ethereum. Najwięcej kryptowalut jest wydobywanych w Stanach Zjednoczonych oraz Kazachstanie. Te kraje pozyskują energię elektryczną ze spalania paliw kopalnych, co bezpośrednio wpływa na negatywny wpływ wydobycia kryptowalut na środowisko.

Reklama

 

Odpady elektroniczne

Wydobywanie kryptowalut staje się coraz większym wyzwaniem. Coraz trudniejsze zagadki kryptograficzne wymagają wykorzystania coraz nowocześniejszego sprzętu, ponieważ starsze modele nie radzą sobie z rosnącymi wyzwaniami. Szacuje się, że rocznie sieć Bitcoin przyczynia się do wytwarzania 30 tysięcy ton elektrośmieci.

 

Ekologiczne wydobycie kryptowalut

Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 3Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 3

https://pixabay.com/photos/money-coin-investment-business-2724241/

Reklama

Za ekologiczne kryptowaluty są uznawane te waluty cyfrowe, które nie wykorzystują tak wiele energii elektrycznej lub korzystają z jej źródeł przyjaznych środowisku. Wiele nowych kryptowalut, które powstały po Bitcoinie, wykorzystuje metodę konsensusu proof-of-stake. Za jej pomocą można nie tylko wytwarzać nowe monety, ale także sprawdzać i zatwierdzać transakcje płatnicze. Metoda proof-of-stake nie jest uznawana za energochłonną, ponieważ nie korzysta z tak dużej mocy obliczeniowej.

Trwają pracę nad kolejnymi metodami, które nie musiałyby opierać się na energochłonnej, dużej mocy obliczeniowej.

Większą uwagę zwraca się ku mniejszym kryptowalutom, które mogłyby być remedium na wysoką energochłonność Bitcoina. Z drugiej strony ich mniejszy ślad węglowy może być skutkiem znacznie mniejszej liczby przeprowadzanych transakcji. Obecnie za najbardziej ekologiczne kryptowaluty, posiadające najmniejsze zapotrzebowanie na energię uważane są: IOTA, XRP oraz Chia.

Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 4Czy kryptowaluty są ekologiczne? Wpływ walut cyfrowych na środowisko naturalne - 4

https://pixabay.com/photos/stock-market-trading-stocks-6531146/

Reklama

 

Wnioski

Za najbardziej nieprzyjazne środowisku uważane są wszystkie kryptowaluty, które wykorzystują do wydobycia jednostek metody konsensusu proof-of-work. W efekcie niektóre kryptowaluty mogą zużywać tyle energii elektrycznej, co całe kraje.

Najwięcej bitcoinów wydobywa się w Stanach Zjednoczonych, które do produkcji energii elektrycznej wykorzystują paliwa kopalne. Zielone źródła energii są w 39% wykorzystywane do wydobycia bitcoinów.

To jednak nie wszystkie problemy, jakie towarzyszą wydobywaniu kryptowalut. Równie istotna jest rosnąca produkcja elektrośmieci. Duże nadzieje wiązane są w nowych, proekologicznych kryptowalutach, których celem jest zmniejszenie energii elektrycznej niezbędnej do ich wytwarzania.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kryptowaluty a środowisko