Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kredyt mieszkaniowy 2023

Popyt na kredyty hipoteczne w Polsce wciąż jest olbrzymi. Końcówka roku okazała się kulminacją zainteresowania pożyczkami na zakup nieruchomości. Jak wynika z nowych danych Biura Informacji Kredytowej, w listopadzie 2023 roku łączna wartość kredytów mieszkaniowych była 4,4 raza wyższa niż przed rokiem!

 

  • Liczba kredytów mieszkaniowych w listopadzie była ponad 3,5 raza wyższa niż rok temu
  • Większość kredytów stanowiły te w ramach programu “BK2%”
  • Ile kredytów zaciągnięto w listopadzie 2023?

 

 

Wciąż olbrzymi popyt na kredyty hipoteczne

Reklama

Program “Bezpieczny Kredyt 2%” podgrzał rynek nieruchomości, a Polacy zaciągnęli kilkukrotnie więcej kredytów niż przed rokiem. Nowe dane BIK wskazują, że sprzedaż kredytów mieszkaniowych w listopadzie 2023 roku była wyższa o 339,4% niż w odpowiadającym okresie rok temu.

Łączna kwota kredytów wyniosła w listopadzie 9,59 mln PLN, szacuje BIK. Natomiast w ujęciu wolumenowym liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych w ubiegłym miesiącu była wyższa o 255,7% rok do roku (około 23,7 tys. kredytów).

Druga połowa roku była okresem wysokiej dynamiki (na ten moment nie mamy jeszcze danych za grudzień). W rezultacie, dane za cały rok prezentują się jako solidna zwyżka zainteresowania kredytami na zakup nieruchomości mieszkalnej.

W okresie styczeń-listopad 2023 liczba udzielonych kredytów była o 14% wyższa niż przed rokiem! W ujęciu wartościowym zwyżka ta jest jeszcze większa, bo jest to +26,8% rok do roku.

"Dla kredytów mieszkaniowych listopad podobnie jak październik wypadł znakomicie” - skomentował główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski.

Reklama

Jak stwierdził Rogowski z BIK, potwierdziło to widoczne już od kilku miesięcy bardzo duże ożywienie na tym rynku.

“(...) Banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,592 mld PLN, co jest drugą po październiku 2023 r. najwyższą kwotą w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych" - dodał główny analityk BIK.

 

Wyższa zdolność, to i większe kredyty

"Tak duża sprzedaż jest wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniły się: spadek poziomu WIBOR-u, wzrost realny wynagrodzeń i wydłużanie średniego okresu kredytowania” - zaznaczył Waldemar Rogowski z BIK.

“Wzrost zdolności kredytowej przełożył się na wzrost wartości udzielanego kredytu i obecnie średnia kwota wynosi 404,3 tys. zł, będąc wyższą o 23,5% niż przed rokiem. Jednocześnie jest ona na historycznie rekordowym poziomie. W listopadowej akcji kredytowej widać skutek uruchomienia rządowego Programu 'Kredyt 2%'" - dodał.

Reklama

W listopadzie większość udzielanych kredytów mieszkaniowych była pożyczkami w ramach programu “Bezpieczny Kredyt 2%”, co pokazuje skalę zainteresowania inicjatywą. Jak wyliczył BIK, w ramach programu udzielono w listopadzie 13 tys. 912 kredytów, co stanowiło 59% wszystkich udzielonych kredytów.

 

Zobacz również: Cena kawy wzrosła o 40% w 2 miesiące! Zapasy najniższe od 24 lat

 

Wyższe ceny to wyższy popyt?

Według analityka BIK rosnące ceny nieruchomości były czynnikiem, które przyspieszyły decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego przez kredytobiorców.

“Program 'Kredyt 2%' pobudził bowiem popyt na kredyt mieszkaniowy zarówno bezpośrednio u beneficjentów tego programu, jak i pośrednio wśród osób, które nie spełniają kryteriów formalnych pozwalających na skorzystanie z programu" - stwierdził główny analityk Grupy BIK, Waldemar Rogowski.

Reklama

 

Czytaj również: To ostatnia szansa na niższy podatek Belki i przyznanie się do błędów

Czytaj więcej

Artykuły związane z kredyt mieszkaniowy 2023