Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kradzieże tożsamości polska

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL ma pomóc w walce z kradzieżami tożsamości. Od czerwca instytucje, w tym banki będą weryfikować, czy dana osoba zastrzegła numer. Może to mieć poważne skutki…

 

  • Bank może nie udzielić kredytu, jeśli klient zastrzeże PESEL. 
  • Nowe regulacje wchodzą od czerwca. 
  • Jakie jeszcze zmiany czekają konsumentów?

 

Reklama

 

Kredyt a zastrzeżenie numeru PESEL - głos ekspertki 

Od czerwca 2024 r. wchodzą w życie ważne zmiany w zakresie bankowości. Instytucje będą sprawdzać, czy osoba wnioskująca o kredyt zastrzegła swój numer PESEL. Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska Związku Banków Polskich informuje, że jeśli okaże się, że tak, bank nie będzie mógł udzielić kredytu takiej osobie. Mowa o braku możliwości dochodzenia roszczeń w przyszłości. 

Konsekwencją udzielenia przez bank kredytu osobie, która zastrzegła swój PESEL, będzie brak możliwości dochodzenia takiego roszczenia w przyszłości. Poza tym bank nie będzie mógł sprzedać takiej wierzytelności” - komentuje dla PAP Wachnicka.

 

Zobacz również: Bezpieczny Kredyt 2% - te dane pokazują dlaczego ceny mieszkań stale rosną

 

Reklama

Wiceprezes ZBP dodaje również, że zapisy te znajdują się w ustawie wprowadzającej możliwość zastrzeżenia PESEL. 

“Efektem takich przepisów będzie obligatoryjna weryfikacja przez banki tego, czy klient ma zastrzeżony PESEL. Jeśli okaże się, że numer jest zastrzeżony, klient nie powinien dostać kredytu” - komentuje Wachnicka.  

 

Zobacz również: Rynki mieszkaniowe na fali wzrostu. W listopadzie rosły nie tylko ceny mieszkań

 

Wypłata pieniędzy - kolejne ograniczenia 

Co więcej, problemy mogą pojawić się również przy wypłacie środków w oddziale banku. Na podstawie przepisów, maksymalnie można będzie wybrać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, a więc 12,7 tys. zł. Ograniczenie zostało nałożone, aby chronić klientów, którzy mogą paść ofiarą oszustwa “na wnuczka”. 

Reklama

"Zawarcie umowy będzie, co do zasady, możliwe bezpośrednio po odwołaniu zastrzeżenia PESEL. Nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku chęci wypłaty w oddziale banku kwoty przekraczającej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Jeśli do banku zgłosi się klient, który ma zastrzeżony PESEL, bank odmówi wypłaty środków. Nawet jeśli klient od razu zdejmie zastrzeżenie PESEL, to i tak będzie ono skuteczne dopiero po 12 godzinach – po takim czasie klient będzie mógł wypłacić wnioskowaną kwotę. Jeśli zatem planujemy wypłatę większej kwoty w oddziale banku, należy pamiętać o tym, aby przed wizytą w banku zdjąć zastrzeżenie PESEL” – powiedziała PAP Wachnicka.

 

 

Reklama

Pomimo że instytucje będą uprawnione do sprawdzania, czy konsument zastrzegł PESEL od czerwca, można tego dokonać od listopada. Regulacje wprowadzono w celu ograniczenia skali kradzieży tożsamości. Ustawodawca informował, że zastrzeżenie numeru uniemożliwi zaciąganie kredytu z wykorzystaniem danych innej osoby. 

Przepisy będą obowiązywać w przypadku nowych umów. Jeśli chodzi o te, które już zostały zawarte, weryfikacja zastrzeżenia będzie konieczna w przypadku zwiększania zadłużenia, np. poprzez aneksy do umowy kredytowej. 

 

Zobacz również: Żydowska szkoła inwestowania. Jak mądrze inwestować w 2024 roku?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z kradzieże tożsamości polska