Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krach obligacji

Obligacje skarbowe rządu USA znajdują się obecnie w największej korekcie w historii, jak wynika z danych wielkiego amerykańskiego banku. Ta wyprzedaż może być potencjalnie zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego. W przypadku szczególnie długoterminowych obligacji, jak np. 100-letnie, krach notowań sięga nawet 80%.


  • Rajd rentowności długoterminowych obligacji rządowych USA z rekordowo niskich poziomów do najwyższych od 16 lat zachwiał rynkiem długu
  • Podobna sytuacja ma także miejsce w Europie Zachodniej i Wielkiej Brytanii
  • Z globalnego rynku obligacji odpłynęła rekordowa ilość kapitału

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Wyprzedaż na rynku obligacji

Bessa na rynku obligacji skarbowych jest obecnie napędzana przez oczekiwania inwestorów, że banki centralne utrzymają stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas, aby obniżyć inflację do swoich celów.

Choć w polsce Narodowy Bank Polski obniża stopy procentowe, to banki takie jak Europejski Bank Centralny czy amerykańska Rezerwa Federalna, jeszcze nie zapowiedziały procesu obniżek swoich stóp procentowych. Co więcej, niektóre dopiero szykują się do podwyżek, jak np. Bank Japonii.

Kiedy oficjalne stopy procentowe rosną, rosną również oczekiwania inwestorów dotyczące zwrotu z obligacji, czyli jej rentowność. Stwarza to zachętę dla inwestorów do sprzedaży obecnie posiadanych obligacji i zakupu nowo wyemitowanych, które oferują wyższe płatności odsetkowe. Sprzedaż obligacji obniża ceny.

Reklama

Krótko mówiąc, gdy rentowności rosną, ceny obligacji spadają.

 

Wykres: indeks cenowy obligacji 30-letnich USA

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Tymczasem, rentowności zdecydowanie wzrastały. Rentowność 30-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, osiągnęła przed tygodniem poziom 5% po raz pierwszy od 16 lat.

W przypadku 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rentowność wynosi obecnie 4,80%. To również najwyższy poziom od 2007 roku.

Jeszcze 3 lata temu, w 2020 roku, obserwowaliśmy rekordowo niskie rentowności 10-latek, które tuż po wybuchu pandemii wynosiły zaledwie 0,33%. Miało to miejsce wtedy, gdy Fed obniżył stopę procentową funduszy federalnych do niemal zerowej wartości.

 

Zobacz także: Spółka z GPW liderem wzrostów na fali wybuchu wojny

Reklama

 

 

Wykres rentowności 10-letnich obligacji w ostatnich dekadach.

TradingView ChartTradingView Chart  Źródło: tradingview.com

 

Reklama

W rezultacie takiego rajdu, ceny długoterminowych obligacji znacznie spadły. Jak wynika z danych przedstawionych przez Bank of America, obecna bessa na rynku obligacji jest największa w historii. Co prawda, analitykom banku udało się dotrzeć tylko do danych na nieco ponad 200 lat wstecz.

 

Porównanie niedźwiedzich okresów na rynku amerykańskich obligacji, gdy spadki były większy niż 10% - obecny ma być największy w historii.

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Bank of America.

Reklama

 

 

Ceny długoterminowych obligacji skarbowych oberwały najmocniej

Ekstremalnym przykładem wyprzedaży na rynku obligacji jest 100-letnia austriacka obligacja skarbowa o rocznych odsetkach 0,85%. Osiągnęła ona szczyt swojej ceny na poziomie 139,4 euro w grudniu 2020 roku. Tymczasem, przed kilkoma dniami jej wycena rynkowa spadła do 32,1 euro. Oznacza to stratę o blisko 80%!

 

Czytaj więcej o 100-letniej obligacji rządu Austrii: Cena obligacji skarbowych spadła… o 86% w 3 lata!

 

Reklama

To nie jedyna taka sytuacja na rynku długu: długoterminowe brytyjskie obligacje skarbowe indeksowane (tzw. gilty) odnotowały straty kapitałowe wynoszące w szczytowym momencie nawet 85% w stosunku do maksimów sprzed dwóch lat.

 

Wykres: Ceny wybranych długoterminowych obligacji skarbowych

 grafika numer 3 grafika numer 3 

Źródło: Bloomberg Finance, Deutsche Bank

Reklama

 

Wygasająca w 2073 obligacji “Linker” wypłacająca roczne odsetki o wartości 0,125% została wyemitowana po cenie około 356 GBP niecałe 2 lata temu, a już kilka dni później osiągnęła rynkową cenę blisko 397 GBP. Jednak późniejszy etap to stroma zniżka do obecnych okolic 60 GBP.

Oczywiście, są to skrajne wartości ze względu na efekt “duration”. Dla FXMAG zjawisko to wytłumaczył Daniel Kostecki, główny analityk rynków w CMC Markets:

“Czym dłuższy termin zapadalności, tym większa wrażliwość ceny (zmienność) obligacji w reakcji na zmiany stóp procentowych, zwłaszcza tak szybkie jak ostatnio” - zauważył Daniel Kostecki.

Gwałtowna zmiana ceny obligacji austriackich wynika z tego, że mają one bardzo długi termin do wykupu. To on powoduje, że szybka zmiana stóp procentowych ogromnie obniża wartość obligacji” - dodał.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny na stacjach paliw po wyborach w górę? Członek RPP nie pozostawia złudzeń, a NBP... oskarża go o kłamstwo

 

Rynek obligacji drastycznie się skurczył

Skala strat na globalnym rynku długu jest największa w historii. Podobnie jest, gdy odniesiemy te dane w stosunku do globalnego PKB. Próbując zrozumieć, jak duża wartość globalnego długu została zniwelowana w ciągu ostatnich kilku lat, analitycy Deutsche Bank dokonali pewnych szacunków:

“W skrajnym przypadku, Instytut Finansów Międzynarodowych sugeruje, że na koniec pierwszej połowy 2023 r. wartość globalnego zadłużenia (wartość nominalna) wynosiła 307 bln USD. Wiemy, że znaczna część tego długu nie jest publicznie zbywalna, ponieważ Bloomberg Global Agg miał szczytową wartość rynkową wynoszącą prawie 70 bln USD prawie dwa lata temu. Z całkowitego zwrotu z tego samego indeksu wiemy, że spadliśmy o około -23% w stosunku do szczytów sprzed kilku lat. Zatem, na poziomie indeksu, w ciągu ostatnich kilku lat z globalnego rynku zniknęło około 16 bln USD. Jeśli zastosujemy tę samą ujemną całkowitą stopę zwrotu do całego globalnego zadłużenia, zobaczymy, że w ciągu ostatnich dwóch lat wyparowało z rynku obligacji około 70 bln USD” - stwierdzili analitycy Deutsche Bank.

Warto umieścić tą liczbę we właściwej perspektywie, by zrozumieć jak duży jest to spadek. Stowarzyszenie Przemysłu Papierów Wartościowych i Rynków Finansowych (SIFMA) szacuje, że globalny rynek akcji jest wart około 107 bln USD. Z kolei MFW ocenił, że globalna gospodarka będzie warta 105 bln USD w 2023 roku.

Reklama

 

 

Analitycy z Deutsche Bank uspokajają jednak, że sytuacja niekoniecznie jest tak poważna, choć liczby robią olbrzymie wrażenie:

“Dług jest często wykorzystywany do kompensowania zobowiązań, więc być może druga strona bilansu zrównoważyła gwałtowne spadki, a tym samym zneutralizowała ich wpływ. Nie możemy także zapominać o przyzwoitych wynikach poprzedzających spadki z ostatnich dwóch lat”

Reklama

 

Zobacz także: Zbliża się piątek trzynastego! Sprawdź, co będzie grane na rynku w nadchodzącym tygodniu!

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z krach obligacji