Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KOWR

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 57 senatorów, przeciw było 30, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Senat w czwartek przegłosował poprawkę do tej nowelizacji. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, sprzedaż nieruchomości oznaczonych jako nierolne z zasobu rolnego Skarbu Państwa może nastąpić nie tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - jak dotychczas, ale także na podstawie planu ogólnego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, jeśli samorząd nie ma planu ogólnego. Senat wykreślił możliwość sprzedaży na podstawie studnium, pozostawiając jedynie miejscowy plan lub plan ogólny.

Wyższa izba parlamentu nie poparła z kolei zgłoszonej poprawki PiS, która zakładała przedłużenie o 10 lat, do 2036 r. zakazu sprzedaży nieruchomości z zasobu.

Reklama

Nowela wprowadza możliwość sprzedaży nieruchomości z Zasobu nieprzeznaczonych na cele rolne także na podstawie planu ogólnego lub - do czasu jego przyjęcia przez gminę - na podstawie studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. Plan ogólny został wprowadzony ustawą z 2023 r., każda gmina ma obowiązek go sporządzić. Plany ogólne mają zastąpić studia uwarunkowań. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami możliwość sprzedaży istnieje jedynie, gdy nieruchomości i ich części z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie są przeznaczone na cele rolne w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, lub mają ostateczne decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

W nowelizacji zmienia się także odwołania do przepisów europejskich w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Chodzi o przepisy dotyczące zasad pomocy de minimis oraz przewidujące obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, które odwołują się do nieobowiązujących już unijnych rozporządzeń. Nowela modyfikuje odwołania tak, by odnosiły się do rozporządzeń obowiązujących. (PAP)

Czytaj więcej