Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

koszty produkcji dronów

Bezzałogowe statki powietrzne rewolucjonizują sposób prowadzenia działań zbrojnych, umożliwiając precyzyjne ataki bez bezpośredniego narażania życia pilotów. Ostatnio szczególnie dużo mówi się o irańskich dronach Shahed. Zastanówmy się więc, jak działają, jak wygląda ich rynek oraz jak można zainwestować w ich rozwój.

 

Spis treści:

  1. Czym są drony bojowe?
  2. Jak wygląda rynek dronów?
  3. Jak można zainwestować w rozwój dronów bojowych?

 

Czym są drony bojowe?

W dobie rosnącej automatyzacji oraz szerszego dostępu do zaawansowanych technologii drony bojowe zyskują na znaczeniu zarówno w działaniach wojskowych, jak i antyterrorystycznych operacjach na całym świecie. 

Irańskie drony Shahed mogą być wykorzystywane do misji rozpoznawczych, ale też do ataków z użyciem ładunków wybuchowych. Główne cechy ich funkcjonowania to:

  • Zmniejszenie ryzyka personelu. Umożliwiają prowadzenie operacji bojowych bez bezpośredniego narażania życia żołnierzy, co jest szczególnie cenne w trudnych i niebezpiecznych misjach.
  • Niskie koszty produkcji. Drony bojowe są znacznie tańsze w produkcji niż samoloty czy rakiety. Przykładowo wyprodukowanie irańskiego drona Shahed-136 pochłania ok. 50 tys. dolarów, podczas gdy starej generacji odrzutowiec F-16 kosztuje ok. 63 mld dolarów, czyli aż 1260 razy więcej. Drony mogą też być alternatywą względem rakiet krótkiego i średniego zasięgu, których ceny wahają się od 100 tys. do 3 mln dolarów.
  • Wolne tempo lotu. Drony bojowe cechują się znacznie niższym tempem poruszania w porównaniu do rakiet i samolotów. Najszybsze z nich mogą osiągnąć prędkość do 7400 km/h, jednak większość modeli nie przekracza prędkości dźwięku na poziomie 1224 km/h.
  • Wszechstronność zastosowania. Dużą ich zaletą jest ich wszechstronność. Mogą służyć zarówno do misji rozpoznawczych czy nadzorczych, jak i do precyzyjnych ataków. Są kluczowe w operacjach antyterrorystycznych, elektronicznej wojnie oraz w zadaniach humanitarnych, takich jak m.in. monitorowanie katastrof. 
Reklama

 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Front news, Drony Shahed

 

Jak wygląda rynek dronów?

Z najnowszego raportu „Rynek Bezzałogowych Statków Powietrznych do Walki (UCAV)" wiemy, że wartość tego rynku w roku 2024 wynosi 26,2 mld USD. Do 2027 r. ma zaś osiągnąć 38,3 mld USD, z rocznym wskaźnikiem wzrostu (CAGR) na poziomie 7,9 proc.

Reklama

 

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: MarketsAndMarkets

 

Popyt na UCAV napędza ich rosnące wykorzystanie w zaawansowanych działaniach zbrojnych, opłacalność w monitorowaniu spornych granic oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Znaczące inwestycje w badania i rozwój przez USA, Rosję, Chiny i inne kraje wpływają na rozwój tej branży, koncentrując się na wdrażaniu dużych ilości UCAV w celu zwiększenia efektywności wojskowej.

Reklama

Analiza regionalna w raporcie wskazuje, że region Azji i Pacyfiku miał znaczący udział w rynku w 2023 r., z oczekiwanym najszybszym wzrostem w Ameryce Północnej we wskazanym okresie prognozy.

 

Zobacz także: Kryzys kosztów życia - 69% osób nie gromadzi żadnych oszczędności

 

Jak można zainwestować w rozwój dronów bojowych?

USA są liderem w rozwoju i wykorzystaniu UCAV, z modelami takimi jak MQ-9 Reaper i MQ-1 Predator, które były szeroko używane w konfliktach na całym świecie. Amerykańska technologia UCAV jest jedną z najbardziej zaawansowanych. Przykładami największych firm z tej branży są:

  • BAE Systems. Brytyjska firma obronna i lotnicza, która rozwija i produkuje różnorodne systemy bezzałogowe, zarówno dla celów wojskowych, jak i cywilnych. Do modeli dronów, które produkuje, należą: Taranis, Mantis, Herti czy PHASA-35. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje tego producenta zyskały 8 proc.

 

 

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Conotoxia MT5, BAESystems, Daily

 

  • Boeing. Amerykańska korporacja lotnicza i obronna, która projektuje, produkuje i sprzedaje samoloty, satelity, systemy obronne oraz zaawansowane technologie, w tym bezzałogowe statki powietrzne. Wśród modeli dronów, które produkuje Boeing, znajdują się m.in.: ScanEagle, Phantom Eye oraz MQ-25 Stingray. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje Boeinga mimo sprzyjającego środowiska ekonomicznego straciły 17 proc. swojej wartości, znajdując się obecnie na swoich dwuletnich minimach.

 

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, Boeing, Daily

 

  • Lockheed Martin. Amerykańska korporacja działająca w sektorze obronny i technologi, która jest jednym z największych na świecie producentów w branżach: lotniczej, kosmicznej i bezpieczeństwa. Firma projektuje i wytwarza zaawansowane systemy lotnicze, w tym drony, które znajdują zastosowanie zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym. Do modeli dronów produkowanych przez Lockheed Martin należą: RQ-170 Sentinel, MQ-25 Stingray oraz seria Fury. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, akcje Lockheed Martin nie radziły sobie najlepiej, tracąc 7 proc. wartości.

 

 

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Conotoxia MT5, Lockheed, Daily

Reklama

 

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej

Artykuły związane z koszty produkcji dronów