Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

korona czeska kurs dziś

W skali ostatniego tygodnia złoty nieznacznie umocnił się wobec euro, dzięki czemu kurs EUR/PLN kończył tydzień blisko 4,60.

Podwyżka stóp procentowych w listopadzie w połączeniu z październikową doprowadziła do wzrostu stawki referencyjnej o 115 pb, a rynek wycenia, że w przeciągu najbliższego roku stopy wzrosną o kolejne 150 pb. Warto zaznaczyć, że większość z tych podwyżek miałoby być dokonane w przeciągu najbliższych 3 miesięcy. Jest to spójne z przekazem z NBP, zgodnie z którym RPP będzie w dużym stopniu kierowała się najbliższymi publikacjami danych. Większą wagę od danych PKB (które w trzecim kwartale prawdopodobnie wzrosło o około 5,7% r/r) będą miały publikacje CPI. Możliwy wzrost inflacji powyżej 7% jeszcze w listopadzie stanowiłby argument za grudniową podwyżką stóp procentowych. Naszym zdaniem powinno to prowadzić do stopniowego umocnienia złotego i podnosić kurs EUR/PLN w pobliże 4,56. Zdecydowane podwyżki stóp procentowych w naszym regionie odbiły się na sile czeskiej korony (CNB podniósł stopy o 125 pb do 2,75%), prowadząc kurs EUR/CZK w stronę 25,20 a najbliższe dane o inflacji z Węgier również mogą skutkować bardziej zdecydowaną reakcją ze strony MNB niż ostatnio obserwowane 15 pb co posiedzenie.

Oprócz polityki monetarnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej dla walut CEE3 (PLN, CZK i HUF) ważne są globalne napływy w stronę rynków wschodzących, na które wpływa w dużym stopniu polityka amerykańskiego Fedu. Początek normalizacji polityki pieniężnej poprzez zmniejszenie miesięcznych zakupów przez Fed o 15 mld USD (ze 120 mld USD) powoduje, że dolar jest nieco mocniejszy i kurs EUR/USD zszedł poniżej poziomu 1,16. Dobre dane z amerykańskiego rynku potwierdziły, że odbicie gospodarcze na razie nie jest zagrożone, co daje podstawy do oczekiwania podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie 2022 roku.

Na krajowym rynku stopy procentowej ostatni tydzień przyniósł bardzo silny wzrost krzywych dochodowości. Instrumenty pochodne po listopadowym posiedzeniu RPP zaczęły wyceniać wzrost stopy referencyjnej do 3% i to już od połowy 2022 r. Co ciekawe, wypłaszczyła się mocno krzywa swapowa, a spread 2Y10Y zbliżył się do zera.

Reklama

Najbliższy tydzień przyniesie zapewne podwyższoną zmienność notowań. Poniedziałkowa aukcja BGK z ofertą obligacji wynoszącą min. 0,25 mld PLN będzie neutralna dla rynku, jednak finalny odczyt październikowego CPI i wstępne dane nt. PKB w III kw. 2021 r. zapewne wzmocnią obawy rynkowe przed utrzymaniem się presji inflacyjnej. Warto w tym kontekście przypomnieć, że ostatnie dwa odczyty inflacji GUS nieznacznie, ale jednak skorygował w górę. Prognozowany wysoki odczyt PKB (PKO: 5,7% r/r vs. rynek 4,8%) powinien wzmocnić scenariusz silniejszego wzrostu inflacji bazowej po wykluczeniu cen energii i żywności w najbliższych kwartałach z jednoczesnym przebiciem przez ścieżkę inflacji na przełomie 2021 i 2022 r. psychologicznego poziomu 8%.

Obawy przed narastaniem presji inflacyjnej będą sprzyjać wzrostowi krzywych dochodowości na krajowym rynku długu. Częściowo łagodzić te negatywne zmiany notowań może efekt spadku rentowności obligacji na świecie widoczny w ostatnich dniach. Warto w tym kontekście przypomnieć, że mimo mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy i zapowiedzi wycofania wsparcia monetarnego w strefie euro oraz w USA rentowności 10-letnich Bundów kończyły piątkową sesję blisko -0,28% (tygodniowy spadek o ok. 20 pb.) a US Treasuries w okolicach 1,45% (tygodniowy spadek o 10 pb.).

Biorąc pod uwagę powyższe oczekujemy, że w listopadzie trend wzrostowy w zakresie dochodowości obligacji w Polsce będzie kontynuowany. Notowania polskich papierów powinny wzrosnąć w sektorze 2-letnim do 3%, 5-letnim do 3,10%, a 10-letnim do 3,20%.

Czytaj więcej

Artykuły związane z korona czeska kurs dziś