Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KIR

Bank BNP Paribas został drugą instytucją po PKO BP, która będzie korzystać z rozwiązania trwałego nośnika opartego na technologii blockchain, oferowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Trwały nośnik KIR rozwijany jest we współpracy z IBM oraz Accenture na bazie korporacyjnej sieci blockchain Hyperledger Fabric.

 

Dzięki usłudze trwałego nośnika danych klienci BNP Paribas (obecni i byli) będą mogli w nieskomplikowany sposób potwierdzić czy konkretny dokument jest zweryfikowany przez bank, sprawdzić czy nie doszło do jego późniejszych modyfikacji, a także utrzymać dostęp do niego również po zerwaniu umowy o świadczenie usług z bankiem. Rozwiązanie oparte jest na technologii blockchain, jednak z perspektywy przeciętnego użytkownika nie będzie to w żaden sposób zauważalne.

Trwały nośnik danych w instytucjach bankowych jest obowiązkowy od 2015 r. i ma zapewnić klientom gwarancję autentyczności, niezmienności oraz bezpieczeństwo elektronicznych dokumentów, takich jak umowy świadczenia usług, warunki zawarte w regulaminach, czy tabele opłat i prowizji. Wykorzystanie technologii rozproszonych rejestrów do obsługi trwałego nośnika zostało wstępnie zaakceptowane przez KNF we wrześniu 2017 r., stąd tez jest ono zgodne z regulacjami.

Rozwiązanie oparte na technologii blockchain (Hyperledger Fabric), z którego korzysta KIR wykorzystuje cyfrowe podpisy do zapewnienia autentyczności i niezmienności konkretnych dokumentów. Nie jest ono jednak w pełni zdecentralizowane, gdyż rolę „zaufanej trzeciej strony” pełni właśnie KIR.

Reklama

Pierwszą instytucja bankową w Polsce, która rozpoczęła wykorzystywanie technologii blockchain do celów trwałego nośnika danych we współpracy z KIR był PKO BP, który wprowadził to rozwiązanie we wrześniu zeszłego roku.

 

BNP Paribas aktualnie notowany jest po 50,0000 PLN (niecały procent straty).

URL Artykułu

 

Czytaj więcej