Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy zmiana wibor na wiron

Bank Pekao, jako pierwszy bank w Polsce, zdecydował się na wprowadzenie do swojej oferty produktów opartych o wskaźnik WIRON. Co ciekawe, są to produkty dla firm. W kolejce czeka ING BSK z pierwszym kredytem hipotecznym opartym o WIRON.

 

  • Nowe rozwiązania Banku Pekao są skierowane dla firm - mowa o kredycie w rachunku bieżącym oraz możliwości oszczędzania na rachunku pomocniczym.
  • Pierwszym bankiem który wprowadzi kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku WIRON będzie bank ING, który uruchamia nabór wniosków 26 czerwca.
  • Wskaźnik WIRON do końca 2024 r. ma całkowicie zastąpić WIBOR.

 

Reklama

  

Bank Pekao wprowadza WIRON do oferty dla firm

Bank Pekao stał się dzisiaj pierwszym bankiem w Polsce który udostępnił swoim klientom kredyty i produkty oszczędnościowe oparte na wskaźniku WIRON.  Od dzisiaj klienci, którzy ubiegają się o kredyt w rachunku bieżącym, mają możliwość wybrania zmiennej stopy procentowej opartej na wskaźniku - WIRON 1M Stopa Składana. Oprocentowanie powyższego kredytu, oprócz wskaźnika, będzie także uwzględniało marżę banku.

Drugim wprowadzonym rozwiązaniem jest produkt oszczędnościowy dla przedsiębiorców. Od teraz będą oni mogli lokować oszczędności na rachunku pomocniczym, oprocentowanym na poziomie 50% wskaźnika referencyjnego WIRON przez okres do 3 miesięcy. Z oferty mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci banku z sektora małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

 

Reklama

 

W prawdzie Bank Peako jest pierwszym bankiem, który wprowadził WIRON do swojej oferty, aczkolwiek należy zwrócić uwagę, że jego decyzja odnosi się jak na razie tylko i wyłącznie do rozwiązań dla firm. Z kolei to bank ING planuje jako pierwszy wdrożyć wskaźnik WIRON jako podstawę oprocentowania własnych kredytów hipotecznych. Nabór wniosków na kredyty oparte na WIRON 1M (tj. z jednomiesięczną aktualizacją harmonogramu spłat i wysokości raty) bank ING ma rozpocząć od 26 czerwca.

Teoretycznie można liczyć na to, że kredyty oparte o WIRON będą tańsze, niż te oparte o WIBOR.

Spójrzmy na stawki oprocentowania na dzień 14 czerwca:

  • WIRON 3M – 5,87%
  • WIBOR 3M – 6,90%

Różnica jest duża, bo 1 pp. Jednak o tym, jaka będzie w rzeczywistości, zdecydują banki, ustalając poziom marży. Niekoniecznie kredyt z WIRON-em będzie tańszy, Bo to zależy m.in. od kosztów zabezpieczania się przez banki na rynku poprzez instrumenty pochodne.

Notowania WIRON można śledzić TUTAJ.

Zobacz również: Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych! Zobacz jak reagują kursy banków notowanych na GPW!

Reklama

 

WIBOR vs WIRON

Poniżej skrótowa wyjaśnienie, czym są wskaźniki WIBOR i WIRON.

WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) jest wskaźnikiem referencyjnym, który miał odzwierciedlać oprocentowanie pożyczek w jakich banki pożyczają pieniądze innym bankom. Do tej pory, ten wskaźnik był wykorzystywany przez banki jako podstawa do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych.

WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) to również wskaźnik referencyjny, który planuje całkowicie zastąpić powszechnie stosowany WIBOR przy wyliczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych do roku 2024. WIRON został opracowany na podstawie jednodniowych transakcji depozytowych (overnight) zawieranych pomiędzy bankami, instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami.

Zobacz również: WIRON – jak wpłynie na rynek bankowy, kredyty i obligacje? Czy nowy wskaźnik referencyjny przyniesie ulgę zadłużonym – opinie i komentarze ekspertów

 

Dlaczego zdecydowano się na likwidację WIBORU?

Reklama

Przypomnijmy, że decyzja o likwidacji wskaźnika WIBOR na rzecz WIRON zapadała w kwietniu 2022 r. w ramach szerszej reformy systemu kredytowego, która miał być jednocześnie pakietem pomocowym dla kredytobiorców. Premier RP Mateusz Morawiecki uzasadniał konieczność zreformowania WIBOR nadmiernymi zyskami banków wynikających z podwyżek stóp procentowych NBP.

Wówczas trwający cykl podwyżek stóp procentowych przyczyniał się do wzrostu wysokości rat kredytów hipotecznych opartych na zmiennej stopie procentowej, które  stanowią w Polsce większość wydawanych kredytów hipotecznych. Zmienna stopa oprocentowania była zależna właśnie od stawki WIBORU 3M lub 6M oraz marży banku. Tym samym każda kolejna podwyżka stóp NBP powodowała coraz większe niezadowolenie społeczne.

Zobacz również: Co robią banki centralne po zatrzymaniu podwyżek stóp? Ekonomiści znanego banku przypominają

Czytaj więcej