Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy obniżka stóp w polsce

Bez niespodzianek zakończyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami analityków stopy procentowe w Polsce pozostały bez zmian.

 

Na skróty:

  • Na grudniowym posiedzeniu RPP stopy procentowe pozostały bez zmian
  • To oznacza, że w tym cyklu stopy spadły jak dotąd o 100 punktów bazowych
  • Wg części analityków na jakiekolwiek ruchy ze strony Rady nie ma co liczyć aż do marca
  • Wtedy NBP opublikuje kolejne projekcje inflacji i tempa wzrostu PKB
  • Kurs polskiego złotego umacnia się, dolar znów spada w okolice 4 PLN
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Stopy procentowe w Polsce znów bez zmian

Na grudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych bez zmian.

Reklama

 

Zobacz także: Kiedy będą spadać raty kredytu hipotecznego? Spora ulga na horyzoncie

 

Dzisiejsza decyzja oznacza, że stopy procentowe w Polsce będą wynosić, podobnie jak wcześniej:

  • stopa referencyjna: 5,75% w skali roku,
  • stopa lombardowa 6,25% w skali roku;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali roku;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali roku;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej,
  • stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian od 31 marca 2022 roku

 

Grudniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest w pełni zgodna z oczekiwaniami analityków. Po trzech kolejnych zaskoczeniach przyszedł czas na scenariusz zakładany przez rynek. Dotychczas stopy procentowe w Polsce spadły łącznie o 100 punktów bazowych, w „trybie przedwyborczym”, na posiedzeniach RPP we wrześniu i październiku. Na listopadowym posiedzeniu Rada również zaskoczyła, tym razem jednak decyzją o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Wówczas zaś analitycy spodziewali się kolejnej obniżki stóp o 25 punktów bazowych, do 5,50 proc. stopy referencyjnej.

Reklama

Ekonomiści mBanku argumentowali prognozę pozostawienia w grudniu stóp bez zmian tym, że „funkcja reakcji Rady (w naszej ocenie) zmieniła się od listopadowego posiedzenia w kierunku bardziej jastrzębiego. Komunikat po poprzednim posiedzeniu wskazywał na niepewność związaną z polityką fiskalną i regulacyjną, które przemawiały wówczas za pozostawianiem stóp bez zmian. Dodatkowo, RPP zmiękczyła przekonanie dotyczące podróży inflacji: znów w kierunku celu, a nie do celu.”

Podobnego zdanie byli analitycy PKO BP, którzy zwracali również uwagę na to, że „Tempo dezinflacji spowolniło, popyt konsumpcyjny przybiera na sile, a skłonność większości RPP do obniżek stóp zdecydowanie osłabła. Dodatkowo, utrzymuje się wysoka niepewność regulacyjna”.

 

 

Reklama

Przypomnijmy, że w listopadzie szacunkowy odczyt inflacji wyniósł 6,5 proc. w skali roku i aż 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym. W październiku roczna dynamika inflacji wyniosła zaś 6,6 proc. Efekt wysokiej bazy statystycznej w kolejnych miesiącach nie będzie już wspierał tak silnej, jak dotychczas dezinflacji. Ma to swoje odzwierciedlenie również w ostatniej projekcji NBP, wedle której - przy założeniu pozostawienia stóp na obecnym poziomie - wskaźnik CPI w 2025 roku ukształtuje się na poziomie 3,8 proc., czyli wyższym niż w lipcowej projekcji (3,6 proc). Projekcja zakłada więc, że nawet w 2025 roku nie uda się „dotknąć” górnych widełek celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. z odchyleniem o 1 pkt. proc. w obie strony.

 

Zobacz także: Ile Polacy wydadzą na święta 2023? Wysokie ceny drenują portfele 

 

Czytaj więcej