Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy koniec podwyżek cen kredytów

Patrząc na kondycję rynków po wczorajszym komunikacie FOMC i konferencję prezesa Rezerwy Federalnej trudno o optymizm, ale w szczegółach doszło do zmiany, o którą było trudno w ostatnich miesiącach. Pierwszy raz od dłuższego czasu rynek i członkowie FOMC zdają się zgadzać, iż na horyzoncie pojawia się termin zakończenia cyklu podwyżek ceny kredytu. 

 

W ostatnich miesiącach inwestorzy rozbijali się o mur stawiany przez FOMC. Uporczywe wycenianie końca cyklu podwyżek ceny kredytu na połowę przyszłego roku uzupełniało się z fałszywym przekonaniem, iż Rezerwa Federalna zostanie zmuszona do wcześniejszego zakończenia fazy zacieśniania w polityce monetarnej, a stopy procentowe osiągną szczyt niżej od oczekiwań FOMC. Postawa znana jako walka z Fed była modus operandi rynków, co kończyło się przymusem dostosowania do faktów.

 

Reklama

 

Wczoraj doszło do sytuacji, w której sami członkowie FOMC zdają się już dostrzegać moment zakończenia cyklu podwyżek i prognozują całkiem konkretnie rozpoczęcie nowego, ze stromą ścieżką zejścia z pułapu, jaki osiągną stopy procentowe w 2023 roku. Wykres dot-plot pokazuje, iż sami członkowie FOMC oczekują znacząco niższej ceny kredytu w 2024 roku, co oznacza, iż cykl obniżek może zacząć się już w IV kwartale przyszłego roku. Realnie stopy procentowe mogą być w 2024 niższe o 75 punktów do 100 punktów bazowych niż w 2023 roku, a w 2025 nawet o 200 punktów bazowych.

 

Po drodze zapewne trafi się hamowanie gospodarki, które dla Fed jest już oficjalnym narzędziem w walce z inflacją, więc rynki będą miały jeszcze sporo do uwzględnienia w cenach. Niemniej, zbliża się również moment, w którym pozycjonowanie się pod recesję zacznie zmieniać się w pozycjonowanie pod nowe rozdanie. Jak wiemy, giełdy wyprzedzają o kilka miesięcy zmiany w gospodarce i starają się też wcześniej wyceniać zmiany w polityce banków centralnych. Nie ma zatem wątpliwości, iż moment przecięcia się starego z nowym jest raczej bliżej niż dalej.

 

Dla wyjaśnienia, nie chcę powiedzieć, iż wczorajszy komunikat FOMC był – wbrew reakcjom rynków – gołębi, a nie jastrzębi w wymowie. FOMC wysłał sygnał, że cena kredytu będzie wyższa od oczekiwań inwestorów i pozostanie na wyższym poziome dłużej niż sądzili wcześniej nawet przedstawiciele Fed. Ostatnie dane o inflacji musiały zostać uwzględnione w scenariuszu. Chcę tylko powiedzieć, że w tym tunelu widać światełko. Oczywiście, pesymiści widząc światło w tunelu zadadzą pytanie „towarowy czy osobowy?”, ale giełdy nie są miejscem dla pesymistów.

Reklama

 

Komunikat FOMC - Czy widać już koniec cyklu podwyżek ceny kredytu? - 1Komunikat FOMC - Czy widać już koniec cyklu podwyżek ceny kredytu? - 1

 

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj więcej 

 

Reklama

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy koniec podwyżek cen kredytów