Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy etc obniży stopy procentowe

Na jutro nie ma zaplanowanych kluczowych odczytów makro. W środę uwaga rynku będzie skupiona na odczycie CPI z USA. Na tę chwile zdecydowana większość ekonomistów ankietowanych przez Reuters oczekuje marcowej dynamiki inflacji na poziomie +0,3% m/m zarówno dla agregatu, jak i dla komponentu bazowego. Poza tym tego dnia Fed opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Wydarzeniem czwartku będzie posiedzenie EBC. Scenariuszem bazowym jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie (depozytowa 4,00%). Z USA natomiast napłyną cotygodniowe zasiłki dla bezrobotnych oraz inflacja PPI za marzec. Tydzień zakończymy lutowym CA z kraju oraz wstępną publikacją nastrojów amerykańskich konsumentów przygotowaną przez Uniwersytet w Michigan.

 

Rynek pracy za Oceanem pozostaje mocny

Za nami kolejny solidny odczyt payrollsów. Amerykańska gospodarka wytworzyła w marcu 303 tys. etatów (kons. 200 tys, poprz. 270 tys.). Dodatkowo w ramach rewizji danych za poprzednie dwa miesiące dodano 22 tys. miejsc pracy. W przypadku dynamiki płac zaskoczenia nie było (0,3% m/m oraz 4,1% r/r). Należy jednak zauważyć, że annualizowana 3-miesięczna średnia jest w umiarkowanym trendzie wzrostowym po tym jak październiku ub.r. zmalałą chwilowo do 3,1% i obecnie wynosi 4,1%. Poza tym delikatnie obniżyła się stopa bezrobocia (do 3,8%, kons. 3,9%), pozostając przy tym już dwa lata poniżej 4,0%.

Oceniamy, że kwietniowa publikacja BLS była solidna. To czwarty z rzędu raport, który pokazał wzrost etatów o ponad 250 tys. Dodatkowo kreacja nowych miejsc pracy była względnie równomiernie rozłożona po sektorach. Dynamika wynagrodzeń jest podwyższona, ale nie na tyle, by stanowić kluczowy argument w dyskusji na temat stóp procentowych. W przypadku ankiet wśród gospodarstw domowych doszło do wyraźnego wzrostu liczby zatrudnionych i podbicia wskaźnika aktywności zawodowej (do 62,7% z 62,5%). W rezultacie dane potwierdzają dobrą koniunkturę za Oceanem i zwiększają szasnę jej utrzymania w kolejnych miesiącach. 

Reklama

 

Zobacz także: Kryzys gospodarczy odwołany? Recesji nie ma, a jej niezawodny wskaźnik… zawodzi

 

Jastrzębi, ale zgodny z oczekiwaniami przekaz prezesa NBP

Piątkowa konferencja prasowa przewodniczącego RPP nie zaskoczyła. A. Glapiński powiedział, że „absolutnie nie ma żadnych argumentów za obniżaniem stóp. Także w 2025 r. zobaczymy, co będzie z inflacją na koniec 2024 r. Można (ponowić - PAP) to pytanie (o obniżkę stóp - PAP) np. za 3 miesiące, a może już za 2 miesiące, jak będziemy widzieli, jak wygląda polityka fiskalna" (cyt. za PAP Biznes). Poza tym poznaliśmy zaktualizowane szacunki NBP dotyczące poziomu inflacji na koniec roku w założeniu utrzymania całości tarczy energetycznej, ale już z uwzględnieniem danych za marzec i podwyżki VAT na żywność. Według prezesa Glapińskiego CPI wyniosłoby w takim scenariuszu 3,9%, podczas gdy w projekcji inflacji z ubiegłego miesiąca było to 3,4% (bez uwzględnienia powrotu VAT na żywność). Można z tych informacji wywnioskować, że niska dynamika cen żywności za marzec oraz konkurencja detalistów spowodują relatywnie niskie podbicie CPI przywróceniem 5-procentowego VAT na żywność.

Oceniamy, że RPP pozostanie niechętna dyskusjom o obniżkach stóp przynamniej do lipcowej projekcji. Podtrzymujemy przy tym scenariusz delikatnego złagodzenia warunków monetarnych w IV kw., choć jest on obarczony podwyższonym ryzykiem ze względu na wysoka dynamikę realnych wynagrodzeń, która będzie utrudniać spadek bazowego komponentu CPI. 

 

Zobacz także: Kryzys na rynku pracy w Polsce i Europie. Drastyczny brak wykwalifikowanych pracowników

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy etc obniży stopy procentowe