Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy emerytura stażowa

Premier M.Morawiecki powtórzył, że jeśli inflacja nie znajdzie się w trendzie spadkowym to rządowa „tarcza antyinflacyjna” może być kontynuowana lub rozwijana. Zapowiedział też obniżkę stawek VAT na wszystkie produkty żywnościowe do zera od początku 2022, jeśli tylko będzie zgoda Komisji Europejskiej na takie rozwiązanie. Rząd złożył wniosek w tej sprawie do KE na początku grudnia. Według dotychczasowych założeń „tarcza antyinflacyjna” ma obowiązywać częściowo do końca 1q22 (w przypadku obniżonych stawek VAT na energię) i częściowo do końca maja (w przypadku rozwiązań obniżających ceny paliw).

Bilans płatniczy za październik pokazał szósty raz z rzędu miesięczny deficyt na rachunku obrotów bieżących (-1,791 mld EUR) oraz pierwszy od 2 lat deficyt w ujęciu 12-miesięcznym (0,2% PKB). W ciągu półrocza relacja 12-miesięcznego salda do PKB pogorszyła się aż o 3pp. Po uwzględnieniu pełniejszego obrazu przepływów międzynarodowych mamy nadal nadwyżkę, jednak poduszka bezpieczeństwa w bilansie płatniczym zmalała. Więcej w Makro Flashu: Pożegnanie nadwyżki w rachunku bieżącym.

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy wdrażający emeryturę stażową przysługującą osobom posiadającym odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy

Według założeń projektu począwszy od 2023 emerytura stażowa będzie przysługiwała kobietom, które wykażą się 39 latami składkowymi i mężczyznom z 44 latami składkowymi. Świadczenie emerytalne miałoby być nie niższe niż najniższa emerytura. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, gdyby wszyscy uprawnieni skorzystali z projektowanego rozwiązania, to na emerytury stażowe w 2023 przeszłoby 156,7 tys. osób oraz 25-30 tys. osób rocznie w latach 2024-2036. Wzrost wydatków na emerytury w 2023 wyniósłby 2,5 mld PLN oraz 4,4 mld PLN w 2024. Jednocześnie wpływy składkowe FUS zmalałyby o 1,5 mld PLN w 2023 i ok. 2 mld PLN w 2024. Gdyby projekt został wdrożony, dla części osób obniżony zostałby efektywny wiek emerytalny.

Komitet Stabilności Finansowej stwierdził, że natężenie cyklicznego ryzyka systemowego w Polsce pozostaje niskie. Wcześniej KSF utrzymał też wskaźnik bufora antycyklicznego w 4q21 na poziomie 0%.

Reklama

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej liczy, że Krajowy Plan Odbudowy zostanie w najbliższych dniach zaakceptowany przez Komisję Europejską, a w perspektywie 2-3 tygodni przez Radę Unii Europejskiej. Zastępczyni dyrektora Departamentu Strategii w MFiPR M.Dołowiec twierdzi, że poziom dyskusji technicznych jest już praktycznie zakończony, a nadal otwarta jest dyskusja na poziomie politycznym, dotycząca wdrożenia przez Polskę oczekiwanych przez KE reform sądownictwa.

Raport MFW

na temat polskiej gospodarki (efekt corocznej misji Funduszu w Polsce) wskazuje m.in., że Polska powinna unikać prowadzenia dalszej ekspansywnej polityki fiskalnej ze względu na ryzyko przegrzania gospodarki. MFW szacuje, że obecnie deficyt sektora publicznego ustabilizuje się w średnim terminie w okolicy 2,5% PKB, a jego dodatkowe obniżenie do 1% PKB dałoby więcej przestrzeni do radzenia sobie z przyszłymi szokami oraz pomogłoby przygotować się do presji wynikającej ze starzenia się populacji i transformacji energetycznej. Według MFW deficyt ESA w 2021 wyniesie 2,9% PKB (wg nas będzie on niższy i wyniesie 1,7% PKB). W ocenie MFW obniżki podatków na paliwa i prąd są nieefektywnymi rozwiązaniami, gorszymi od celowanych instrumentów (np. bonów dla ubogich energetycznie gospodarstw domowych). Fundusz rekomenduje kontynuację zacieśniania polityki pieniężnej NBP. Zdaniem MFW polski bank centralny powinien również przedstawić plany dotyczące posiadanego portfela obligacji wobec zbliżających się terminów wykupu części z nich, by przeciwdziałać ewentualnym zaburzeniom na rynkach finansowych.

Z badania instytutu Randstad wynika, że prawie połowa ankietowanych przedsiębiorstw planuje podwyżki wynagrodzeń w ciągu najbliższego półrocza, co jest najwyższym odsetkiem od początku 2019.

Czytaj więcej